Największe bolączki Windowsa 11 - jakie są i jak się ich pozbyć?

Windows 11 wprowadził sporo zmian. Nie wszystkie spodobały się użytkownikom. Na co najczęściej narzekają użytkownicy najnowszej wersji Windowsa 11 oraz jak radzić sobie z uciążliwymi zmianami, które są mniej funkcjonalne od rozwiązań z Windows 10?

System operacyjny Windows 11 jest obecny na rynku od niespełna roku. Microsoft na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przeprowadził szeroko zakrojoną akcję mającą zachęcić do aktualizacji komputerów do najnowszej wersji okienek. Statystyki pokazują, że system operacyjny nie został najcieplej przyjęty na rynku, wiele firm nadal nie rozpoczęło procesu aktualizacji, a na dodatek część z nich zamierza odwlec ją do 2025 roku, kiedy to Windows 10 straci wsparcie. Są jednak firmy oraz organizacje, które rozpoczeły aktualizacje do Windowsa 11 lub pozwalają korzystać użytkownikom z własnych urządzeń z nowym systemem operacyjnym.

Windows 11 posiada sporo zmian, których nie można zaliczyć na plus
Źródło: microsoft.com

Windows 11 posiada sporo zmian, których nie można zaliczyć na plus

Źródło: microsoft.com

W niniejszym tekście opisujemy największe bolączki Windowsa 11. Mowa o elementach, które utrudniają prace z systemem operacyjnym od Microsoftu. Przedstawiamy również sposoby, które pozwalają nakkuteczne obejście problemów.

Zobacz również:

  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?
  • Łącze z telefonem otrzymuję funkcję OCR
  • Microsoft zamierza przedłużyć żywot systemu Windows 10

1. Brak kompatybilności i konieczna obecność modułu TPM

O kompatybilności z Windows 11 powstało już wiele tekstów. W tym artykule nie będziemy rozwodzić się nad nielogiczną polityka aktualizacji firmy Microsoft. Windows 11 wymaga do działania kompatybilnego procesora obecnego na oficjalnej liście producenta. Wymagany jest również moduł TPM 2.0. Mogłoby się wydawać, że bez tych elementów nie zaktualizujemy komputera, ale to nie do końca prawda.

Windows 11 wymaga do działania modułu TPM 2.0
Źródło: microsoft.com

Windows 11 wymaga do działania modułu TPM 2.0

Źródło: microsoft.com

Na stronach Microsoft pojawił się sposób na obejście wyżej wymienionych wymagań i instalację Windowsa 11 na niekompatybilnych urządzeniach. Microsoft nie gwarantuje dostarczania poprawek zabezpieczeń na niekompatybilnych urządzeniach zaktualizowanych do Windowsa 11.

Nie polecamy instalacji Windows 11 na niekompatybilnym sprzęcie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w oddzielnym tekście pt. "Windows 11 - czy warto omijać ograniczenia sprzętowe?".

2. Menu Start na środku

Windows 11 pod względu układu Menu Start upodobnił się do swojego największego konkurenta - macOS od Apple. W Windows 11 Menu Start zostało wyśrodkowane. To spora zmiana po latach, gdzie charakterystyczne logo Windows znajdowało się w lewym rogu. Dodatkowo Microsoft nie respektuje ustawień z Windows 10 i automatycznie przenosi Menu Start na środek podczas aktualizacji.

Nowe Menu Start
Źródło: microsoft.com

Nowe Menu Start

Źródło: microsoft.com

Na szczęście użytkownicy mogą ręcznie zmienić położenie Menu Start z poziomu Ustawień.

Opcja została skrzętnie ukryta w nowej aplikacji Ustawiana. Znajdziemy ją w zakładce Personalizacja > Pasek zadań > Zachowania pasa zadań. W tej sekcji znajdziemy możliwość zmiany wyrównania z "na środku" na "wyrównaj do lewej". Po tej zmianie Menu Start ponownie wygląda jak w systemie operacyjnym Windows 10, co znacząco ułatwia pracę z oprogramowaniem.

3. Nowy wygląd menu kontekstowego

Microsoft Windows 11 wprowadza również zupełnie nowy wygląd menu kontekstowego. Przeprojektowany element interfejsu użytkownika jest zdecydowanie ładniejszy, ale niestety Microsoft nie zastosował w nim wszystkich opcji, które znajdziemy z klasycznego snu kontekstowego. Aby je rozwinąć należy wykorzystać skrót klawiszowy Shift+F10 lub po naciśnięciu "Pokaż więcej opcji". Taki układ obniża wydajność pracy i irytuje użytkowników.

Zaktualizowane menu kontekstowe
Źródło: microsoft.com

Zaktualizowane menu kontekstowe

Źródło: microsoft.com

Microsoft oficjalnie nie pozwala na domyślne ustawienie menu kontekstowego znanego z Windows 10. Zmianę tą można wymusić poprzez niewielką modyfikacją rejestru. Niestety to dosyć ryzykowna opcja, której nie polecamy przeprowadzać na komputerach służbowych.

Aby przywrócić stare menu kontekstowe należy uruchomić regedit z uprawnieniami administratora systemu i przejść do Computer\HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\CLSID. W kolejnym kroku należy wybrać opcji Nowy > Klucz i stworzyć klucz o nazwie {86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}. Po utworzeniu należy kliknąć w niego prawym przyciskiem myszy, aby dodać kolejny pod klucz o nazwie InprocServer32.

4. Tryb nocny bez automatycznego przełączania

Tryb nocny to świetna funkcja, która ułatwia prace z komputerem po zmroku, ale jest bezużyteczna bez automatycznego przełączania pomiędzy trybami. Niestety Microsoft nie wpadł na to, aby Windows 11 automatycznie zmieniał wygląd interfejsu użytkownika w zależności od pory dnia. Opcja znana z Androida i iOS niestety nie jest dostępna w Windows 11.

Tryb nocny systemu Windows 11
Źródło: microsoft.com

Tryb nocny systemu Windows 11

Źródło: microsoft.com

Na szczęście problem ten można obejść z wykorzystaniem aplikacji Auto Dark Mode, którą znajdziemy w oficjalnym sklepie z aplikacjami Microsoft Store. Co ważne do instalacji tego programu nie są potrzebne uprawnienia administratora - zainstalujemy je więc na komputerze służbowym bez kontaktu z działem IT.

5. Powrót wstążki do Eksploratora plików

Po sześciu latach z Eksploratorem plików z Windowsa 10 wraz z premierą Windowsa 11 użytkownicy systemu od Microsoft na nowo muszą zmieniać swoje przyzwyczajenia. Programiści z Redmond pozbyli się bowiem klasycznej wstążki z dodatkowymi elementami. Zamiast niej znajdziemy nowy wygląd z mniejsza ilością opcji.

Nowy Eksplorator plików
Źródło: microsoft.com

Nowy Eksplorator plików

Źródło: microsoft.com

Uruchomienie wstążki Eksploratora plików w Windows 11 jest możliwe, ale operacja wymaga modyfikacji rejestru, co nie jest najbezpieczniejszym zabiegiem.

Aby przywrócić stary wygląd Eksploratora plików należy przejść do aplikacji regedit uruchomionej z uprawnieniami administracyjnymi oraz udać się do zakładki HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Shell Extensions. W tym miejscu należy dodać nowy, trzeci klucz o nazwie Blocked. Klucz typu wartość ciągu znaków powinien nazywać się {e2bf9676-5f8f-435c-97eb-11607a5bedf7}. Po ponownym uruchomieniu komputera powróci wygląd Eksploratora plików znany z Windows 10.

6. Możliwości dostosowania paska zadań do własnych potrzeb

Microsoft przy okazji zmiany wyglądu paska zadań oraz Menu Start stwierdził, że rozbudowane opcje dostosowania ich do potrzeb użytkowników są zbędne. Niestety osoby przesiadające się z Windows 10 na Windows 11 mają odmienne zdanie. W systemie operacyjnym Windows 11 nie można swobodnie przestawiać położenia paska zadań. Na szczęście opcja ta dostępna jest z wykorzystaniem modyfikacji rejestru lub aplikacjami firm trzecich. Ze względu na bezpieczeństwo polecamy wykorzystanie programów, które nie wymuszają aktualizacji rejestru systemowego. Dzięki programom takim jak Start11 lub StartAllBack możemy uzyskać dostęp do wszystkich opcji personalizacji znanych z Windows 11.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200