Windows 11 - czy warto omijać ograniczenia sprzętowe?

Od premiery Windowsa 11 minęło sporo czasu, a coraz więcej użytkowników decyduje się na obejście ograniczeń sprzętowych. Czy warto zdecydować się na taki ruch na komputerach wykorzystywanych w biznesie?

W 2021 roku Microsoft zaskoczył administratorów IT oraz osoby odpowiedzialne za zarządzanie środkami trwałymi w organizacjach. W trakcie kryzysu półprzewodników, zerwanych łańcuchów dostaw oraz wzrostów cen, gigant z Redmond zdecydował się na radykalne podwyższenie minimalnych wymagań technicznych dla najnowszego systemu operacyjnego - Windows 11.

Czy warto obchodzić minimalne wymagania systemowe Windows 11?
Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Czy warto obchodzić minimalne wymagania systemowe Windows 11?

Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Wymagania sprzętowe Windowsa 11 zakładają konieczność obecności modułu szyfrowania sprzętowego TPM 2.0 na pokładzie komputera. Dodatkowo niezbędny jest kompatybilny procesor. Co istotne Microsoft zdecydował się na opublikowanie listy kompatybilnych procesorów. Oznacza to, że miernikiem nie jest wydajność - wiele budżetowych procesorów z rodzin Pentium, Celeron czy Athlon otrzymało kompatybilność, a starsze, ale znacznie wydajniejsze jednostki z rodzin Core, Xeon czy Ryzen nie zostały objęte planem aktualizacji.

Zobacz również:

Z dnia na dzień wiele komputerów z 2017 roku oraz starszych utraciło wsparcie dla nowej wersji Windowsa pomimo tego, że są to nadal nowoczesne i wydajne konstrukcje. W sieci można znaleźć wiele sposobów na obejście problemów z kompatybilnością z Windowsem 11.

Czy warto obejść wymagania sprzętowe i zainstalować Windowsa 11 na komputerach, które nie są oficjalnie wspierane przez firmę Microsoft?

Microsoft sam udostępnił sposób na obejście wymagań systemowych Windowsa 11

Po raz pierwszy w historii Microsoft wprowadził nowe wymagania systemowe, a jednocześnie udostępnił na oficjalnych stronach pomocy technicznej sposób, który pozwala bez problemu obejść wymagania dotyczące modułu TPM 2.0 oraz niekompatybilnego procesora. Czy to oznacza, że w praktyce wprowadzone ograniczenia mają na zasadzie przyśpieszyć wymianę sprzętu w organizacjach?

Aktualizacja systemu operacyjnego Windows
Johny vino / Unsplash

Aktualizacja systemu operacyjnego Windows

Johny vino / Unsplash

Dlaczego komputer nie jest kompatybilny z Windowsem 11?

W związku ze zmianą wymagań systemowych Microsoft udostępnił w sieci narzędzie do sprawdzania zgodności z Windows 11 - PC Health Check. Niestety nie jest ono idealne, ponieważ nie pozwala dokładnie opisać z jakiego powodu dany podzespół nie jest kompatybilny z systemem operacyjnym Microsoft Windows 11. Aby to uczynić możemy skorzystać z narzędzi firm trzecich takich jak Windows 11 Requirements Cechk Tool lub WhyNotWin11. Pozwalają one uzyskać szczegółowe informacje dotyczące kompatybilności. W niektórych przypadkach może okazać się, że należy wymienić jeden z elementów komputera, aby uzyskać kompatybilność z Windows 11.

Jeżeli komputer oficjalnie nie wspiera Windowsa 11, nadal można na własną odpowiedzialność zainstalować najnowsze wydanie systemu operacyjnego giganta z Redmond.

Obejście wymagań sprzętowych Windowsa 11

Microsoft nie byłby sobą gdyby nie zmiana zdania. Po fali niezadowolenia, które spadło na firmę Microsoft po prezentacji nowych wymagań, producent udostępnił w sieci instrukcję modyfikacji rejestru, która pozwala obejść najpopularniejszy problem z kompatybilnością z Windows 11 - brak modułu TPM 2.0.

Aby zainstalować Windows 11 należy zmodyfikować jeden z kluczy rejestru systemowego:

 • Klucz rejestru: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup

 • Nazwa: AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU

 • Typ: REG_DWORD

 • Wartość: 1

 • Wprowadzenie wyżej wymienionej modyfikacji w rejestrze systemu operacyjnego Windows 10 pozwalają na instalację aktualizacji do Windowsa 11. Podobne zmiany można wykonać w samym instalatorze podczas instalacji wprost z nośnika lub na komputerze posiadającym sformatowany dysk.

  Instalacja Windows 11 na niekompatybilnym urządzeniu wiąże się z dodatkowym ryzykiem

  Obejście minimalnych wymagań sprzętowych wiąże się z dodatkowym ryzykiem, które powoduje, że większość administratorów IT nie zdecyduje się na aktualizację niekompatybilnych komputerów służbowych do Windowsa 11.

  Windows 10 będzie popularny jeszcze przez kilka lat
Źródło: Panos Sakalakis / Unsplash

  Windows 10 będzie popularny jeszcze przez kilka lat

  Źródło: Panos Sakalakis / Unsplash

  Microsoft informuje, że Windows 11 na niekompatybilnych komputerach nie będzie uprawniony do otrzymywania aktualizacji oprogramowania, a w wszelkie uszkodzenia komputera spowodowane brakiem kompatybilności nie będą objęte gwarancją producenta.

  Gigant z Redmond wystosował oficjalne oświadczenie prasowe, w którym wyjaśnia dlaczego ogranicza aktualizacje oprogramowania dla niekompatybilnych urządzeń:

  Windows 11 korzysta ze wspieranych sprzętowo, opartych na wirtualizacji możliwości zabezpieczeń, aby pomóc chronić systemy przed technikami ataku polegającymi na kradzieży danych uwierzytelniających, takimi jak pass-the-hash czy pass-the-ticket. Rozwiązanie to pomaga również zapobiegać złośliwemu oprogramowaniu w uzyskiwaniu dostępu do danych systemowych, nawet jeśli proces jest uruchomiony z uprawnieniami administratora. W przyszłości Credential Guard będzie domyślnie włączony dla organizacji korzystających z edycji Enterprise systemu Windows 11.

  Pozostanie przy Windows 10 do 2025 roku i wymiana komputera to bezpieczniejsza opcja

  Podsumowując ilośc kontrowersji związanych z aktualizacją niekompatybilnych komputerów do Windowsa 11 nie zalecamy przeprowadzania procesu na urządzeniach wykorzystywanych w organizacjach. Microsoft zastrzega, że nie będzie dostarczać wszystkich aktualizacji zabezpieczeń oraz rozwojowych, co w dobie licznych ataków cybernetycznych jest nie do zaakceptowania przez administratorów IT.

  Nie zalecamy aktualizacji niekompatybilnych komputerów do Windows 11
Źródło: Joachim Pressl / Unsplash

  Nie zalecamy aktualizacji niekompatybilnych komputerów do Windows 11

  Źródło: Joachim Pressl / Unsplash

  Wiele firm w dalszym ciągu nie rozpoczęło procesu aktualizacji do Windowsa 11. Nie powinniśmy się dziwić - Microsoft będzie oferować wsparcie dla Windowsa 10 jeszcze przez kilka lat.

  Najbezpieczniejszą opcją jest korzystanie z Windowsa 10 na komputerach, które nie są kompatybilne z Windowsem 11 jeszcze przez około 2 lata. Później należy wymienić komputery na nowsze konstrukcje kompatybilne z Windows 11. Dobrze zapewnić sobie co najmniej kilkumiesięczny margines błędu podczas aktualizacji infrastruktury IT, aby uniknąć sytuacji, w której w obiegu pozostaną komputery z Windows 10 po zaprzestaniu przez firmę Microsoft wsparcia dla tej wersji oprogramowania.

  W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200