Najważniejsze wydarzenia 2012 roku

Końcówka roku to tradycyjnie okres podsumowań. W mijającym roku ciekawych wydarzeń nie brakowało zarówno w skali świata, jak i naszego lokalnego rynku. Prezentujemy redakcyjne podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2012 roku.

W mijającym roku nie zabrakło wydarzeń ciekawych zarówno dla rynku lokalnego, jak i całej branży teleinformatycznej. Zdecydowaliśmy się wyróżnić kilka z nich. Zdajemy sobie sprawę, że w zestawieniu zabrakło wielu wydarzeń towarzyszących realizacji nowych projektów informatycznych, restrukturyzacji wielu firm branży IT, czy zmianom w administracji publicznej. Wiele z nich zaczęło się jednak przed 2012 rokiem, a w przypadku niektórych niewiele wskazuje na to, aby prędko się zakończyły - trudno więc zawczasu ocenić ich wagę. Na propozycje innych wydarzeń mijającego roku czekamy w komentarzach!

Najważniejsze wydarzenia w polskiej branży IT:

Fuzja, której nie było

Kiedy w lutym zarząd Asseco Poland ogłosił wezwanie na zakup 100% akcji Sygnity na rynku zawrzało. Warta 250 mln zł transakcja miała pozwolić na umocnienie pozycji Asseco jako dostawcy rozwiązań dla bankowości, administracji publicznej, energetyki i sektora przemysłowego. Do przejęcia nie doszło wskutek przedłużających się procedur Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W określonym przepisami terminie 120 dni od momentu ogłoszenia wezwania UOKIK nie wydał żadnej decyzji. Zgodę wydano dwa dni po terminie. Asseco Poland nie zdecydowało się jednak na ponowne wezwanie.

Niespodzianka w PZU

Zaskakujący finał miał rozstrzygnięty w lipcu przetarg na dostawę nowego systemu obsługi procesów oceny ryzyka, zarządzania polisami oraz operacjami rozliczeniowymi dla PZU. W ciągu trzech lat wykorzystywany w PZU, stworzony i utrzymywany przez Asseco system Insurer zastąpią rozwiązania firmy Guirewire. Tym samym uznawane za faworyta w tym przetargu Asseco Poland ominęło ok. 300 mln zł, bo na taką kwotę opiewa kontrakt między PZU, a Guidewire i Ernst & Young.

Microsoft bez Murawskiego

W październiku, dość niespodziewanie ze stanowiska dyrektora generalnego Microsoft Polska ustąpił Jacek Murawski. Powodem były względy osobiste. Jacek Murawski kierował polskim oddziałem Microsoft przez cztery lata. Obowiązki szefa polskiego oddziału Microsoft - tymczasowo - piastuje Dariusz Piotrowski, szef działu Developer & Platform Group. Poszukiwania nowego dyrektora generalnego trwają.

Zmiana warty w UKE

W styczniu minie rok odkąd Magdalena Gaj zastąpiła Annę Streżyńską na stanowisku prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami działalność UKE pod kierownictwem Magdaleny Gaj koncentruje się na kwestiach związanych z inwestycjami na rynku telekomunikacyjnym, podziału częstotliwości oraz ochronie konsumentów.

Ostatni odważny MVNO?

Od sierpnia na polskim rynku dostępna jest oferta usług telekomunikacyjnych Virgin Mobile. Plany zakładały, że w ciągu trzech lat operator pozyska milion klientów. Tymczasem w cztery miesiące od uruchomienia sieci działającej na infrastrukturze Play spółce udało się zdobyć jedynie kilkanaście tysięcy klientów. Virgin Mobile to pierwszy wirtualny operator telekomunikacyjny na świecie. Jeśli spółka nie zawojuje polskiego rynku, to niewykluczone, że Virgin Mobile będzie również ostatnim MVNO, który zdecydował się wejść do Polski.

Na kolejnej stronie prezentujemy najważniejsze, naszym zdaniem, wydarzenia światowej branży IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200