Najważniejsze wydarzenia 2012 roku

Wydarzenia, które zaważyły lub zaważą na światowym rynku IT

Debiut roku

W maju na amerykańskiej giełdzie zadebiutował operator najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie. W szczytowym momencie akcje firmy Facebook kosztowały 45 USD za sztukę, zaś wycena spółki sięgała 104 mld USD. Tuż po debiucie wartość akcji zaczęła spadać w tempie sięgającym nawet 11 proc. dziennie. Niedługo później świeżo upieczeni akcjonariusze zaczęli pozywać gwarantów emisji akcji i zarząd firmy Facebook o zawyżenie wartości emisyjnej oraz wprowadzenie w błąd. Analiza danych finansowych spółki szybko ujawniła również słabość strategii w obszarach, które mają gwarantować dalszy rozwój. Jednym z takich obszarów jest segment rozwiązań mobilnych.

Pospolite ruszenie przeciwko ACTA

Początek 2012 roku upłynął pod znakiem protestów przeciwko ratyfikacji międzynarodowego porozumienia ds. walki z podrabianiem towarów i piractwem. Licznym protestom towarzyszyły ataki hakerskie wymierzone przeciwko witrynom rządowym - m.in. Kancelarii Premiera, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarii Prezydenta. W reakcji na podpisanie umowy ACTA przez upoważnioną ambasador RP w Japonii ze stanowiska szefa Rady Informatyzacji zrezygnował prof. dr hab. inż. Mieczysław Muraszkiewicz. Do dyspozycji premiera oddał się też Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Na początku lutego rząd zawiesił proces ratyfikacji ACTA. W lipcu Parlament Europejski odrzucił zapisy ACTA. Oznacza to, że zapisy porozumienia nie mogą stać się prawem Unii Europejskiej, ani jej krajów członkowskich.

Finał procesu o Androida

W maju amerykański sąd uznał, że interfejsy programistyczne środowiska Android nie podlegają ochronie w ramach prawa ochrony własności intelektualnej. Werdykt oznacza odrzucenie roszczeń Oracle względem firmy Google - twórcom Androida zarzucano bezprawne wykorzystanie opatentowanej implementacji Javy. Wyrok daje deweloperom prawo wykorzystywania API pod warunkiem zachowania ich oryginalnego kodu. Trwający dwa lata proces z pewnością zaważy nie tylko na przyszłości środowiska Android, ale odbije się także na podejściu do kwestii ochrony patentowej dla rozwiązań programistycznych.

Samsung kopiuje Apple

Pod koniec sierpnia amerykański sąd uznał, że Samsung umyślnie skopiował wygląd oraz niektóre funkcje iPhone’a i iPada. Skomplikowany proces dotyczący wielu aspektów projektowania nowoczesnych urządzeń przenośnych zakończył się wyrokiem nakazującym firmie Samsung zapłatę na rzecz Apple odszkodowania sięgającego 1,05 mld USD. Wyrok może skłonić wiodących dostawców urządzeń przenośnych do zmiany stylistyki i rezygnacji z niektórych, opatentowanych przez Apple, funkcji i rozwiązań technicznych. Mowa tu m.in. o konstrukcji przedniego panelu urządzenia, umiejscowieniu i stylistyce ekranowych przycisków nawigacyjnych, wyglądzie ikon, czy kształcie bryły urządzenia.

HP oszukany na 9 mld USD

W listopadzie rynek obiegła informacja o gigantycznym odpisie księgowym koncernu HP. Sięgającego 8,8 mld USD odpisu dokonano w związku z nieprawidłościami i oszustwami księgowymi wykrytymi w nabytej rok temu firmie Autonomy. Za sprawą odpisu - zamiast zysku na poziomie 2,2 mld USD - czwarty kwartał br. koncern zamknął stratą rzędu 6,9 mld USD. Spółka Autonomy, której rozwiązania miały ożywić ofertę HP w segmencie oprogramowania dla biznesu okazała się kulą u nogi. Nie obyło się bez pozwów ze strony akcjonariuszy HP. Władze koncernu zapowiadają jednak, że koncern będzie oferował i rozwijał aplikacje firmy Autonomy niezależnie od wyników dochodzenia w sprawie nadużyć finansowych. Na jaw wychodzą jednak kolejne, potencjalnie brzemienne w skutkach, informacje dotyczące przebiegu analiz poprzedzających zakup Autonomy przez HP.

Microsoft: własny tablety i nowy Windows

Mijający rok to okres wytężonej pracy w centrali firmy Microsoft. W czerwcu Microsoft zapowiedział pierwsze własne urządzenie klasy tablet. Surface, bo o nim mowa ma występować w dwóch wersjach. Dostępna na rynku jest już wersja urządzenia oparta na układach architektury ARM. Tablet Microsoft Surface RT wykorzystuje nową, przygotowaną właśnie pod kątem układów ARM, wersję środowiska operacyjnego Windows. Już w styczniu na rynku zadebiutować mają natomiast tablety Microsoftu zbudowane na bazie procesorów firmy Intel. Choć będą odpowiednio droższe od wersji RT, to pozwolą najpewniej na uruchomienie większości, jeśli nie wszystkich, aplikacji znanych z typowych komputerów osobistych działających pod kontrolą systemu Windows. Najnowszą odsłonę tego środowiska - Windows 8 - zaprezentowano oficjalnie w październiku. Zaprojektowany pod kątem obsługi za pomocą ekranów dotykowych system - w zależności od wersji - może być wykorzystywany zarówno w komputerach osobistych, tabletach, jak i w telefonach komórkowych. Zdaniem analityków od powodzenia rynkowego Windows 8 w dużym stopniu zależeć może przyszłość koncernu Microsoft. Sprzedaż urządzeń wykorzystujących pełnię możliwości nowego systemu ma również przyczynić się do wzrostu całej branży IT.

Nokia traci pozycję lidera

Po 14 latach nieprzerwanej dominacji rynkowej fiński koncern traci pozycję lidera sprzedaży telefonów komórkowych! Analitycy firmy IHS iSuppli prognozują, że 2012 rok Nokia zakończy spadkiem udziału rynkowego do 24 proc. ogólnej sprzedaży telefonów komórkowych. Nowym liderem rynku ma być Samsung, którego udział wzrośnie do 29 proc. Prognozy zakładają, że 47% spośród 1,4 mld telefonów sprzedanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy to urządzenia klasy smartphone.

Zapraszamy do udziału w sondzie - które z wydarzeń mijającego roku ma Waszym zdaniem największe znaczenie dla branży?

Na naszej liście zabrakło ważnego wydarzenia? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach!


TOP 200