Najpopularniejsze kryptowaluty 2022 r.

W 2022 r. internauci najczęściej szukali informacji na temat Bitcoina. Najdroższa i największa kryptowaluta jest także najpopularniejsza. A co znajdziemy na pozostałych miejscach?

Top 10 kryptowalut w 2022 r. / Fot. Freepik

Top 10 kryptowalut w 2022 r. / Fot. Freepik

Bitcoin pozostaje najczęściej wyszukiwaną kryptowalutą w 2022 r. To zarazem najdroższa kryptowaluta, wyceniana obecnie na 16 800 dol. przy kapitalizacji rynkowej 323 mld dol.

W 2022 r. kryptowaluty wygenerowały ogromne straty z powodu gigantycznej inflacji i rosnących stóp procentowych, a później także przez implozję platform krypto FTX, Terra, Celsius Network i innych. Wartość całego sektora skurczyła się z 3 bln dol. do ok. 830 mld dol. Wiele projektów straciło 99% ze swoich wycen, a topowe aktywa, takie jak Bitcoin czy Ethereum, są odpowiednio 65% i 68% na minusie. Warto tutaj dodać, że akcje spółek technologicznych również traciły na wartości i nie brakuje firm, które zaliczyły podobne straty w wycenach. Przykładowo akcje Spotify straciły 68%, Netfliksa 50%, a Facebooka (Meta) 65%.

Zobacz również:

  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne

Jakie kryptowaluty były najczęściej wyszukiwane w 2022 roku?

Jak podaje Google Trends, zapytania internetowe dotyczące hasła kluczowego "kup kryptowalutę" spadły do najniższego poziomu od lutego 2020 r. Krótko mówiąc, rynek - przynajmniej w tym roku - stracił zainteresowanie.

Sprawdź: ProtonMail

Może być to jednak przejściowe, ponieważ np. Accenture w swoim raporcie Global Consumer Payments 2022 wykazuje, że zainteresowanie inwestorów kryptowalutami ciągle pozostaje wysokie. Powody podawane przez respondentów to m.in. inwestowanie długoterminowe (28%), ciekawość (22%), a także krótkoterminowe spekulacje (21%).

Serwis DollarGeek przeprowadził z kolei analizę zapytań do wyszukiwarek internetowych, chcąc dowiedzieć się jakie kryptowaluty były wyszukiwane przez internautów najczęściej. Co zatem cieszy się największym zainteresowaniem rynku?

Zdecydowanie Bitcoin. Jest wyszukiwany na całym świecie 28 410 000 razy miesięcznie, a w Stanach Zjednoczonych - 4,57 mln razy. Dla porównania, w Polsce do google.pl internauci wpisują hasło "bitcoin" 135 tys. razy w miesiącu.

Tak wygląda zestawienie przygotowane przez DollarGeek:

Najpopularniejsze kryptowaluty 2022 r.

Od lewej w kolumnach: kryptowaluty, wyszukiwania miesięczne w USA, wyszukiwania miesięczne globalnie

Zobacz: Filetracker

Bitcoin jest wyszukiwany najczęściej, ale - co ciekawe - na drugim i trzecim miejscu znajdują się tzw. meme coiny. To projekty, które mają przede wszystkim bardzo duże społeczności i mnóstwo fanów, natomiast nie zapewniają takiej użyteczności i możliwości technologicznych jak Ethereum, które zajmuje miejsce 4. Co więcej, Ethereum jest też wyceniane znacznie wyższej - ma kapitalizację 150 mld dol. i zajmuje drugie miejsce w rankingu pod względem właśnie wartości aktywa, zaraz za Bitcoinem. Dogecoin (10,26 mld dol.) jest na 8 miejscu w takim rankingu, a Shiba Inu Coin na 14 (4,72 mld dol.).

Ranking DollarGeek skupia się przede wszystkim na zapytaniach na rynku USA, niemniej widać, że Bitcoin na pewno nie straci pozycji lidera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200