Najpopularniejszą dystrybucją Javy jest Oracle

Ostatnie badanie wykonane przez firmę New Relic pokazuje, że ze wszystkich dystrybucji narzędzia Java, największą popularnością cieszy się Oracle Java. Oracle nie ma jednak powodów do zadowolenia, ponieważ zaledwie dwa lata temu oprogramowanie to mogło się pochwalić dwa razy lepszym wynikiem.

Grafika: Nathan Dumlao/Getty Images

Informacja taka została zamieszczona w opracowywanym każdego roku przez New Relic raporcie State of the Java Ecosystem. Wśród wszystkich dystrybucji JDK (Java Development Kit), narzędzie firmy Oracle mogło się pochwalić w 2020 roku udziałem w rynku na poziomie 75%. Jednak w tym roku udział ten spadł do 34,48%. Bardzo dobry wynik uzyskała natomiast dystrybucja Amazona (22,04%), podczas gdy w 2020 roku było to tylko 2,18%.

New Relic podaje, że deweloperzy zaczęli rezygnować z oprogramowania Oracle Java po tym, gdy firma w momencie opublikowania pakietu JDK 11 bardzo zaostrzyła politykę dotyczącą licencjonowania tego narzędzia. Złagodziła ją co prawda w momencie opracowania pakietu JDK 17 (co miało miejsce w trzecim kwartale zeszłego roku), ale było to za późno, aby odzyskać straty.

Zobacz również:

  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców
  • Powstał nowy język programowania zorientowany na API

Trzecie miejsce w tym rankingu zajmuje oprogramowanie Eclipse Adoptium (11,48%), na następne takie dystrybucje, jak Azul Systems (8,17%), Red Hat (6,05%), IcedTea (5,38%), Ubuntu (2,91%) oraz BellSoft (2,5%).

W raporcie można też przeczytać, że Java 11 jest obecnie najczęściej używaną wersją tego narzędzia. Wydanie Javy 11 (oferujące długoterminowe wsparcie, co miało miejsce cztery lata temu) jest obecnie używane do tworzenia prawie połowy aplikacji, podczas gdy 2020 roku Java 11 mogła się pochwalić wynikiem nieco ponad 11%. Drugie miejsce przypadło tu Java 8 (dostępnemu również w wersji LTS) z wynikiem 46,45%. Java 8 miała w 2020 roku udział na poziomie prawie 85%.

Obecnie tylko 2,7% wszystkich aplikacji używanych w środowiskach produkcyjnych powstaje z wykorzystaniem dystrybucji Javy nie oferujących długoterminowego wsparcia LTS. W tej kategorii prym wiedzie Java 14 z wynikiem 0,95% obejmującym wszystkie monitorowane w badaniu aplikacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200