Najlepsze przenośne aplikacje na Windowsa dla administratorów IT

Administratorzy IT potrzebują dobrych narzędzi, które pozwolą im na szybką i wygodną pracę z serwerami, macierzami danych oraz siecią komputerową, która zarządzają. Przedstawiamy najciekawsze programy.

Administratorzy IT to bardzo zapracowani pracownicy, którzy mają pełne ręce pracy. To właśnie w większości oni dbają o zachowanie ciągłości działania biznesu odpowiednio zarządzając i administrując systemami informatycznymi wdrożonymi w organizacji. Odpowiadają również za jak najszybszą eliminację ewentualnych usterek oraz minimalizowanie ryzyka wystąpienia problemów ze sprzętem - zarówno u użytkowników końcowych, jak i w centrum danych.

Najlepsze aplikacje dla administratorów IT
Źródło: pixabay.com

Najlepsze aplikacje dla administratorów IT

Źródło: pixabay.com

Każdy administrator IT w swojej pracy wykorzystuje dziesiątki różnego rodzaju narzędzi, które pozwalają uzyskać dostęp do zasobów, pulpitów zdalnych lub konsol administracyjnych.

W niniejszym materiale przedstawiamy najlepsze narzędzia dla administratorów IT, które można używać na dowolnym sprzęcie bez konieczności instalowania ich na maszynie, na której są uruchamiane. Niżej wymienione programy przydadzą się między innymi podczas pracy z serwerami lub na sprzęcie, który nie jest głównym komputerem do pracy administratora IT.

TFTPD Portable

Zaczynamy od aplikacji, która spełnia podstawowe wymagania administratorów IT. TFTPD Portable to prosta i funkcjonalna aplikacja do przesyłania plików z wykorzystaniem różnych protokołów. Program wykorzystuje nie tylko tytułowy TFTP.

TFTPD
Źródło: pjo2.github.io

TFTPD

Źródło: pjo2.github.io

Aplikacja o otwarto-źródłowym kodzie została przygotowana z myślą o wykorzystaniu w nowoczesnych sieciach zbudowanych w oparciu o adresację IPv6. Całość obsługuje protokoły DHCP, TFTP, DNS, SNTP oraz Syslog.

Program jest bardzo lekki i prosty w obsłudze - posiada czytelny interfejs użytkownika oraz podstawowe funkcje np. modyfikację katalogów. Co istotne aplikacja jest 32-bitowa, a więc zadziała nawet na starych komputerach.

Link do pobrania aplikacji TFTPD Portable

Wireshark Portable

Wireshark to bardzo popularne narzędzie wśród administratorów IT, którzy zajmują się zarządzaniem siecią. Mowa o programie typu sniffer, którego zadaniem jest przechwytywanie oraz analizowanie danych przepływających przez sieć komputerową. Wireshark jest często wykorzystywany do diagnostyki problemów z działaniem sieci komputerowej lub sprawdzania wydajności danych połączeń.

Wireshark
Źródło: wireshark.org

Wireshark

Źródło: wireshark.org

Wireshark najczęściej dostarczany jest w wersji, która wymaga instalacji. Program ten jest kompatybilny z wieloma dodatkami oraz protokołami komunikacyjnymi. Warto wiedzieć, że na rynku znajduje się również wydanie Portable, które bez problemów uruchomimy na dowolnym komputerze bez konieczności instalacji. Dzięki takiej możliwości możemy zbadać sieć komputerową np. wprost z serwera lub na komputerze, który ma problemy z wydajnością połączenia z siecią.

Link do pobrania aplikacji Wireshark Portable

OpenJDK JRE Portable

OpenJDK JRE Portable to środowisko, które pozwala w szybki sposób rozwiązać problemy z apletami działającymi w środowisku Java bez konieczności instalowania całego środowiska programistycznego Java na komputerze, na którym pracujemy.

Przenośny wariant OpenJDK JRE Portable można uruchomić z folderu w chmurze, dysku zewnętrznego lub pendrive'a - bez konieczności przechodzenia całej procedury instalacji OpenJDK JRE.

Link do pobrania aplikacji OpenJDK JRE Portable

TightVNC Viewer Portable

TightVNC Viewer Portable to niezwykle lekki i łatwy w użyciu program pozwalający uzyskać dostęp do zdalnego pulpitu. Rozwiązanie obsługuje podstawowe funkcje i nie wymaga instalacji na komputerze klienckim. Oznacza to, że dostęp do naszego głównego komputera znajdującego się w innym miejscu możemy uzyskać na dowolnym komputerze bez instalacji dodatkowych programów. Rozwiązanie jest stale aktualizowane i wspiera najnowsze protokoły. W 2022 roku dodano obsługę .NET 5.0 oraz .NET 6.0.

Link do pobrania aplikacji TightVNC Viewer Portable

RegScanner

RegScanner przyda się administratorom IT oraz zaawansowanym użytkownikom systemów z rodziny Microsoft Windows, którzy modyfikują rejestr systemowy. RegScanner to aplikacja typu Portable, która jest alternatywą dla wbudowanego w system operacyjny Windows Edytora Rejestru.

RegScanner to narzędzie pozwalające na skanowanie rejestru w celu znalezienia pożądanych wartości rejestru, które pasują do określonych kryteriów wyszukiwania. Po wybraniu danej opcji można wygodnie przejść do Edytora Rejestru w celu edycji klucza.

Aplikacja posiada również funkcję eksportu wybranych przez użytkownika kluczy w formacie .reg, który można później zaimportować z poziomu Edytora Rejestru.

Link do pobrania aplikacji RegScanner

ProduKey

ProduKey to niezwykle przydatne narzędzie dla administratorów IT, którzy zarządzają komputerami służbowymi w organizacji. ProduKey pozwala w zaledwie kilka sekund odczytać klucze produktów do systemów i programów firmy Microsoft zainstalowanych na danym komputerze. Rozwiązanie to jest niezwykle przydatne w urządzeniach, które nie posiadają klucza produktu zaszytego w UEFI - np. wybranych komputerach stacjonarnych lub laptopach kupowanych fabrycznie bez systemu operacyjnego Microsoft Windows.

Link do pobrania aplikacji ProduKey

BlueScreenView

BlueScreenView to kolejna aplikacja bezpośrednio powiązana z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Aplikacja jak sama nazwa wskazuje służy do analizy plików generowanych podczas wystąpienia tak zwanego ekranu śmierci popularnie nazywanego bluescreenem. Ten niewielki program pozwala administratorom IT przejrzeć logi i zidentyfikować źródło problemów, co ułatwi ich rozwiązanie.

Blue Screen w systemie Windows 10
Źródło: PCWorld.com

Blue Screen w systemie Windows 10

Źródło: PCWorld.com

Zaletą BlueScreenView jest możliwość szybkiego uruchomienia na komputerze dotkniętym awarią bez konieczności instalacji aplikacji w systemie Windows.

Link do pobrania aplikacji BlueScreenView

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200