Przydatne funkcje Windows 10/11 o których zapominamy

Te proste w użyciu funkcje pozwolą zaoszczędzić sporo czasu. Poprawią również organizację pracy. Sprawdź, czy w odpowiedni sposób wykorzystujesz dodatkowe funkcje w Windows 10 i Windows 11.

Windows to system operacyjny, z którym większość pracowników biurowych niezależnie od wykonywanych obowiązków służbowych spędza co najmniej kilka godzin dziennie. Oprogramowanie to jest niesamowicie rozbudowane. Na przestrzeni ostatnich lat Windows otrzymał mnóstwo funkcji dostosowujących oprogramowanie do aktualnych wymagań rynkowych. Od kilku lat Microsoft skupia się na pracy wielozadaniowej, co poskutkowało m. in. dodaniem pulpitów wirtualnych. Nie brakuje również opcji pozwalających lepiej wykorzystać dodatkowe ekrany oraz obsługiwać monitory o wysokiej rozdzielczości.

Windows posiada wiele przydatnych opcji, które są ukryte w ustawieniach
Źródło: Microsoft 365 on Unsplash

Windows posiada wiele przydatnych opcji, które są ukryte w ustawieniach

Źródło: Microsoft 365 on Unsplash

Programiści giganta z Redmond dodają funkcje przyrostowo, a nie wszystkie zmiany są odpowiednio komunikowane przez producenta. Część przydatny opcji ułatwiających pracę jest głęboko schowana w ustawieniach systemowych, a użytkownicy nie są świadomi ich obecności. W poniższym artykule przedstawiamy najprzydatniejsze w biznesie ułatwiania, które na przestrzeni ostatnich lat zostały "ukryte" w systemach operacyjnych z rodziny Windows 10 oraz Windows 11.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?
  • Nowy ransomware wykorzystuje BitLockera do szyfrowania dysku

Aktywacja okna po najechaniu myszą

Aktywacja okna po najechaniu myszy to przydatna opcja, która domyślnie ukryta jest w funkach dostępności. Z tego powodu większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z jej obecności. Rozwiązanie to pozwala automatycznie aktywować okna po przesunięciu nad nimi kursora myszy. Zbędne stają się dodatkowe kliknięcia w celu powiększenia okna. Ta niewielka zmiana jest szczególnie przydatna dla użytkowników komputerów przenośnych, którzy korzystają z gładzika.

Aktywacja okna po najechaniu myszą
Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

Aktywacja okna po najechaniu myszą

Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

Aby aktywować opcję należy przejść do Panelu Sterowania (starej wersji znanej z Windowsa 7), przejść do sekcji Ułatwienia dostępu > Zmień opcje działania myszy, aktywować opcję Uaktywnij okno przez umieszczenie na nim wskaźnika myszy i kliknąć w przycisk Zastosuj.

Zarządzanie rozmieszczeniem okien z wykorzystaniem klawiatury

Wszystkie systemu operacyjne Microsoftu od czasów wprowadzenia na rynek Windows 7 posiadają funkcję pozwalającą na szybkie rozmieszczenie aktualnie otwartych okien. Przeważająca większość użytkowników wie, że po przesunięciu okna z wykorzystaniem kursora w dany róg można zmaksymalizować lub podzielić na pół ekran wypełniając nim zawartość z dwóch okien.

Rozmieszczanie okien
Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

Rozmieszczanie okien

Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

Większości użytkowników umyka jednak fakt, że Windows 10 i Windows 11 pozwalają na wygodne rozmieszczanie okien za pomocą dedykowanego skrótu klawiszowego. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać klawisz Windows i jednocześnie za pośrednictwem strzałek poukładać okna systemowe. Rozwiązanie działa również na wielu monitorach. Dzięki skrótom klawiszowym możemy szybko rozmieścić wiele okien na różnych ekranach bez zbędnego przeciągania okienek za pomocą myszy.

Szybkie uruchamianie programów z paska zadań

Pasek zadań posiada możliwość przypinania ulubionych aplikacji. Rozwiązanie to pozwala na szybkie uruchomienie programu oraz gromadzenie się okien danej aplikacji zawsze w jednym miejscu. Można również skorzystać z dodatkowych opcji po kliknięciu na ikonę aplikacji prawym przyciskiem myszy można wywołać dodatkowe akcje.

Mało kto pamięta jednak o dodatkowej zalecie przypięcia danej aplikacji do paska zadań. Microsoft przygotował skrót klawiszowy, który pozwala szybko uruchomić aplikacje przypięte do paska zadań. Wystarczy nacisnąć przycisk Windows i trzymając go nacisnąć liczby od 1 do 9, aby uruchomić daną aplikację przypiętą do paska zadań (liczby rosną od lewej do prawej strony).

Wyświetlanie nocne

Windows 10 oraz Windows 11 posiadają również natywnie przydatną opcję dla użytkowników pracujących wieczorami. Microsoft wbudował w swojej systemy funkcję Wyświetlanie nocne, która jest niczym innym jak filtrem światła niebieskiego. Tryb wyświetlania nocnego pozwala zmniejszyć emisję światła niebieskiego, co pozwala zredukować zmęczenie oczu, dostosować wyświetlany obraz do ciemniejszego oświetlenia oraz ułatwić zasilanie po zaprzestaniu pracy z komputerem.

Tryb nocny
Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

Tryb nocny

Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

Szybsze i wygodniejsze podłączanie nowych ekranów

Użytkownicy, którzy często przeprowadzają prezentacje oraz podłączają swój komputer do nowych wyświetlaczy z pewnością doskonale znają skrót Windows + P. Reszta osób korzystających z Windowsa może o nim nie pamiętać. Skrót ten przydaje się w monecie, gdy chcemy zmienić ustawienia dodatkowych ekranów. Po kliknięciu Win + P otrzymujemy dostęp do możliwości rozszerzenia, duplikacji lub co istotne odłączenia dodatkowego monitora bez konieczności fizycznego odłączania go od komputera.

Indywidualne skalowanie ekranu

System operacyjny Windows 10 oraz Windows 11 posiadają wbudowane mechanizmy automatycznego skalowania, które mają za zadanie dopasować wielkość ekranu do rozdzielczości monitora. Niestety rozwiązania te nie najlepiej radzą sobie z nowoczesnymi monitorami w rozdzielczości 2K lub wyższej.

Zmiana ustawień skalowania
Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

Zmiana ustawień skalowania

Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

Microsoft pozwala na zmianę domyślnego skalowania. W przypadku komputerów z ekranami o rozdzielczości Full HD domyślne skalowanie to 125%, a powyżej 2K 150%. Producenci sprzętu mogą zmieniać domyślne skalowanie w zależności od swoich preferencji.

Użytkownicy mają do dyspozycji kilka dedykowanych trybów skalowania, ale Microsoft umożliwia również wprowadzenie dowolnego skalowania w zależności od naszych preferencji. Stosowna opcja znajduje się w Ustawienia > System > Wyświetlacz > Zaawansowane ustawienia skalowania. Microsoft pozwala na nawet pięciokrotne powiększenie skalowania interfejsu. Warto pamietać, że opcja może powodować problemy z kompatybilnością z aplikacjami oraz zwiększać wykorzystanie zasobów układu graficznego.

Tryb skupienia i jego reguły

System operacyjny Windows podobnie jak nowoczesne systemy mobilne posiada tryb skupienia, który pozwala na wyciszenie powiadomień. Microsoft zintegrował funkcję z regułami automatycznymi. Użytkownik może swobodnie tworzyć nowe reguły, w których system operacyjny nie będzie wysyłać powiadomień. Domyślnie Windows 10/11 uruchamia tryb skupienia podczas wideorozmów, w aplikacjach pełnoekranowych oraz w momencie duplikacji ekranu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostosować działanie trybu skupienia do własnych potrzeb.

Ustawienia trybu skupienia
Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

Ustawienia trybu skupienia

Źródło: Daniel Olszewski / Computerworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200