Najbardziej zaskakujące przypadki utraty danych w 2009 r.

Specjaliści pracujący w firmie Kroll Ontrack opracowali listę 10. interesujących i niekiedy bardzo zaskakujących przypadków utraty danych w 2009 roku, które użytkownicy przechowywali na komputerach i innym sprzęcie elektronicznym. Lista pokazuje w jak zaskakujących okolicznościach, bez względu na rodzaj nośnika, użytkownicy tracą cenne dane.

1. Upadek z dwunastego piętra: detektywi, którzy podczas akcji zatrzymania przestępcy wtargnęli do mieszkania, w którym ukrywał się złodziej. Spanikowany oszust, na którego laptopie znajdowały się obciążającego go dane, wyrzucił swój laptop przez okno licząc na to, że upadek z dwunastego piętra skutecznie wykasuje najważniejsze dowody. Sprawa trafiła do informatyków śledczych. Dowody zostały przekazane do sądu.

Najbardziej zaskakujące przypadki utraty danych w 2009 r.
2. Dysk twardy na dnie oceanu: dysk twardy wypadł ze statku, opadając niemal 60 metrów na dno oceanu. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu i dysk został odnaleziony dopiero po sześciu miesiącach. Choć na nośniku zdążyło się już zadomowić całkiem sporo krabów i glonów, w specjalnej komorze laminarnej znajdującej się w laboratorium Kroll Ontrack specjaliści odzyskali aż 99 proc. zapisanych na dysku danych.

Zobacz również:

  • Instagram pomaga odzyskiwać zhakowane konta
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

3. Wypadek na torze wyścigów konnych: podczas wyścigów konnych jeden z jeźdźców, z zamontowaną na swoim toczku kamerą, upadł. Choć toczek spełnił swoje zadanie i ochronił głowę dżokeja, kamera nie przetrwała upadku i roztrzaskała się wraz z kartą pamięci, na której znajdował się zapis gonitwy. Zapis wyścigu odzyskano dopiero za trzecim razem, gdy sprawą zajęli się eksperci Kroll Ontrack.

4. Niestrawny obiad: pies pewnej właścicielki postanowił spożyć pozostawiony na stole, rozmrażany na obiad gulasz. Żołądek domowego pupila nie wytrzymał jednak "obciążenia" i pies zwrócił cały posiłek na… dysk domowego komputera, który właśnie wymieniał jego właściciel. Nieszczęśliwie, treść żołądka uszkodziła dysk, uniemożliwiając tym samym dostęp do cennych archiwów domowych. Specjaliści, po odzyskaniu danych, zgodnie stwierdzili, że mógł to być pierwszy udokumentowany przypadek choroby komputerowej wśród zwierząt;)

5. Wypadek na drodze: pewien fotoreporter, który po ukończeniu zdjęć wracał do redakcji swoim starym skuterem stracił wszystkie fotografie, gdy koszyk zamontowany na tylnym siedzeniu poluzował się, spadł i roztrzaskał wraz z umieszczonym w nim aparatem fotograficznym. Dzięki szybkiej reakcji ekspertów zdjęcia, które udało się odzyskać, trafiły do najnowszego numeru magazynu, a fotoreporter nie został zwolniony.

6. Znokautowany serwer: jak się okazało, serwerownia może służyć także jako ring bokserski. Podczas bójki dwóch kolegów z pracy, jeden z serwerów spadł na ziemię i roztrzaskał się. Choć panowie od razu zapomnieli o przyczynie kłótni, część danych została utracona. Dane udało się przywrócić, ale co z przyjaźnią obu panów.

7. Fruwający komputer: po przejechaniu kilkuset metrów i gwałtownym hamowaniu przed światłami, pewien biznesmen zauważył przelatujący nad dachem jego limuzyny niezidentyfikowany obiekt. Okazało się, że była to torba z laptopem, którą zostawił na dachu spiesząc się na kolejne z zaplanowanych spotkań. Po upadku komputer uległ niemal kompletnemu zniszczeniu, rozpadając się na kilka części. Przesłany do laboratorium Kroll Ontrack dysk laptopa został poskładany przez specjalistów, a wszystkie dane biznesowe zostały odzyskane.

8. Spadający laptop: w jednej z firm specjaliści zauważyli spadający z drugiego piętra laptop, zrzucony przypadkiem lub w wyniku zdenerwowania jednego z pracowników. Dane udało się odzyskać dopiero w drugim z wybranych przez firmę laboratoriów. Niestety, z przywróceniem kluczowych dla firmy plików nie poradzili sobie "specjaliści" z jednej z firm odzyskujących dane, dlatego trafiły one do Kroll Ontrack, gdzie zostały odzyskane.

9. Gra w kotka i… dysk HDD: dziecko postanowiło zabawić się z kotkiem i wymyśliło, że "myszką" będzie podpięty do gniazdka kabel z podłączonego do komputera dysku zewnętrznego HDD, na którym znajdowały się wszystkie cyfrowe wspomnienia i dokumenty rodzinne. Choć kot przeżył zwarcie, to zabawa zakończyła się utratą wszystkich danych. Po konsultacjach rodzina oddała dysk w ręce specjalistów, którzy uratowali nie tylko utracone pliki, ale też miłość do domowego pupila.

10. Spełniona obietnica: po powrocie z jednej z wypraw pewien znany podróżnik przypadkowo skasował wszystkie zdjęcia zapisane na karcie SD. Strata okazała się tym większa, iż na karcie znalazła się zapierająca dech w piersiach fotografia napotkanego turysty, którą podróżnik obiecał przesłać na jego e-mail po powrocie z wyprawy. Zdjęcie ostatecznie dotarło do spotkanego turysty.

Obecnie do firmy Kroll Ontrack trafia rocznie ponad 50 tys. przypadków utraty danych. Jedno z laboratoriów firmy znajduje się w Katowicach - największej tego typu placówce w Europie Środkowo-Wschodniej. Na dzień dzisiejszy odzyskuje się co najmniej trzy na cztery utracone pliki. W niemal 26 proc. przypadków utrata danych jest wynikiem błędu człowieka. Pozostałe przyczyny, to awaria sprzętu (59 proc.), błędy oprogramowania (9 proc.), wirusy (2 proc) i inne (4 proc.).

Pod numerem 0 800 90 90 90 stworzona została bezpłatna linia odzyskiwania danych, gdzie specjaliści Kroll Ontrack wskazują kolejne kroki postępowania tym, którzy utracili swoje najcenniejsze cyfrowe informacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200