Nadszedł czas na TCP/IP

Novell rekomenduje, aby modułu NetWare/IP używać do łączenia się z sieciami zewnętrznymi (przez łącza rozległe), nadal powierzając protokołowi IPX zadanie przesyłania pakietów wewnątrz sieci LAN. Jest to spowodowane faktem, że zarządzanie siecią IP z poziomu oprogramowania NetWare/IP wymaga nie lada wysiłku. Administrator musi zarządzać pracą poszczególnych podsieci, serwerów nazw DNS i przypisywać każdemu stanowisku oddzielny numer IP. Część z tych problemów rozwiązuje nowa wersja oprogramowania NetWare/IP 2.2, którą opisujemy w tym numerze.

Niektórzy użytkownicy wskazują na wady modułu NetWare/IP, zarzucając, że serwery sieci NetWare nie pracują w rzeczywistym trybie protokołu IP. Dodanie 40-bajtowego nagłówka IPX świadczy tak naprawdę o tym, że Novell nie wspiera IP i wszystkich korzyści wynikających ze stosowania tego protokołu przy przesyłaniu pakietów przez Internet.

Novell obiecuje, że jedna z kolejnych wersji systemu NetWare (robocza nazwa Moab) będzie już pracować w rzeczywistym trybie IP. Produkt ten ma się pojawić na rynku w 1997 r.

Dynamiczny adres

Nie tylko Novell, ale też IBM, Banyan i Apple Computer Inc. pracują intensywnie nad rozwiązaniami bazującymi na protokole TCP/IP, koncentrując się głównie na protokole DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol).

Rodzime protokoły komunikacyjne (takie jak np. IPX) mają tę przewagę nad protokołem TCP/IP, że są łatwiejsze w zarządzaniu i nie wymagają tylu czynności konfiguracyjnych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w sieciach IP administrator musi zawsze przypisywać ręcznie każdemu stanowisku pracy i serwerowi oddzielny adres IP. Nie jest to konieczne w takich sieciach, jak NetWare, AppleTalk czy Vines IP.

Problem ten rozwiązuje protokół DHCP (dynamiczne przypisywanie adresów IP), który wyręcza administratora systemu sieciowego i przejmuje na siebie zadanie przypisywania komputerom adresów IP.

DHCP bazuje na protokole IP2 (zaakceptowanym niedawno przez Internet Engineering Task Force), który może już adresować dużo większą liczbę stanowisk pracy standardu TCP/IP. Innym protokołem używanym przez komputery systemu Unix do dynamicznego konfigurowania sieci jest BootP. Nie wspiera on jednak protokołu IP2.

IBM w najbliższym czasie zamierza wbudować protokół DHCP w OS/2 Warp Server. Nad problem tym pracuje też Novell, a pierwsze produkty sieci NetWare wspierające ten protokół mają pojawić się na rynku w połowie br.

Banyan także nie zasypia gruszek w popiele i oferuje już pakiet TCP/IP Server to Server, który pozwala zagnieżdżać pakiety Vines IP i przesyłać je przez sieci TCP/IP. Firma włącza też jądra TCP/IP do systemu Vines 6.0, pracując jednocześnie nad wbudowaniem do tego systemu rodzimego protokołu TCP/IP.

Nawet IBM, który zainwestował przecież miliony dolarów w system SNA, sięga coraz śmielej po TCP/IP. "Jeśli ktoś zamierza stosować w swojej sieci LAN tylko jeden protokół, to TCP/IP nie ma sobie równych. Protokół ten sprzęga produkty różnych standardów. Dotyczy to tak sprzętu, jak i oprogramowania" - mówi John Albee z działu produkcji systemu OS/2 Warp Server z IBM-a.

TCP/IP = lepsze usługi

TCP/IP stał się protokołem, który opanował już sporą część produktów sieciowych. Fakt ten powoduje, że zaostrza się rywalizacja między producentami systemów operacyjnych (takich jak np. Novell) a niezależnymi producentami oprogramowania sieciowego bazującego na tym protokole.

Ponieważ systemy zarządzania sieciami komputerowymi są skomplikowanymi produktami, obserwatorzy rynku podkreślają, że wielkie firmy - takie jak np. Novell - znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji względem mniejszych producentów oprogramowania sieciowego. Dzieje się tak, gdyż ci ostatni dysponują zbyt szczupłą bazą, jeśli chodzi o serwis i wsparcie techniczne produktów, by mogli skutecznie rywalizować z panującymi od lat na tym rynku producentami systemów operacyjnych. Ponadto wiele z tych firm nie ma narzędzi zapewniających dostęp do usług świadczonych przez sieci NetWare.

Novell traci jednak powoli rynek na rzecz systemu Windows NT, który jest już alternatywną platformą do uruchamiania serwerów plików i serwerów aplikacji, wyposażonych w stosy komunikacyjne TCP/IP.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na aplikacje korzystające z usług protokołu TCP/IP wzrasta też zainteresowanie tym protokołem dużych korporacji i przedsiębiorstw, które teraz mogą bardziej wspierać usługi sieciowe obsługiwane przez ten protokół.

Przykładem może być firma Cisco, która właśnie z myślą o TCP/IP przejęła na początku br. TGV Software Inc. Cisco będzie teraz w stanie oferować klientom cały zestaw usług sieciowych TCP/IP, korzystając z produkowanego przez siebie sprzętu sieciowego. Inne firmy, w tym IBM i Sun, postępują w ten sam sposób, wprowadzając do swoich produktów wsparcie dla TCP/IP.


TOP 200