Nadchodzi trzecia fala inwestycji w IT w sektorze utilities

CIO musi mieć umiejętność przełożenia pomysłów na sposób ich realizacji. Jan Fecko, dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Informatycznymi TAURON Polska Energia SA, realizuje działania zmierzające do wdrożenia VBM (Value Based Management) w obszarze IT całej Grupy. Strategia IT Tauron PE obejmuje obszar zmian w służbach IT, aby były zdolne do wspierania podejścia VBM-owego oraz działań, które mają wspierać biznes. Zmiany organizacyjne są ukierunkowane na rozwój usługowej koncepcji IT.

Bardzo precyzyjnie swoje miejsce w korporacji określa IT w RWE Polska. Tamtejszy dział Organizacja i Informatyka działa w przestrzeni pomiędzy biznesem a dostawcami IT (wewnątrzkorporacyjną spółką), negocjując potrzeby i możliwości obu stron. Główne kierunki działania to agregowanie i ustalanie działań projektowych, ustalanie i dopasowywanie do strategii biznesowej działań i rozwoju architektury IT. Jak podkreślała

Monika Wiaderkiewicz, główny manager ds. organizacji i informatyki w RWE Polska, firma działa w warunkach względnie stabilnych, choć ze świadomością konkurencji na rynku energii. Przewidywane jest dalsze, stopniowe odchodzenie od działań związanych z utrzymaniem systemów na rzecz prac rozwojowych, koncepcyjnych, negocjacyjnych i analitycznych.

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej buduje nowoczesną i efektywną organizację, także w wymiarze IT. Jak wyjaśnia Andrzej Dańczak, dyrektor Biura Informatyki i Telekomunikacji SPEC, zasadniczym elementem tej zmiany jest wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego. Położono ITIL-owe podwaliny pod usługowy model IT, określono jasno miejsce służb informatycznych w firmie. Marko Samarowski, członek zarządu SPEC, w następujących słowach określa docelowy model współpracy IT z biznesem: "Celem, jaki wyznaczyliśmy dla nowego, zreformowanego IT, jest wsparcie procesów biznesowych i podniesienie ich efektywności, nieustanne działanie na rzecz ich optymalizacji; realizacja i zapewnienie dostępności usług oraz zapewnienie bezpieczeństwa informacji. Do najważniejszych zadań obecnej reformy IT w zakresie wsparcia biznesu, należy utworzenie w ramach ERP spójnego źródła informacji zarządczej".

Z kolei w Vattenfall zadania IT ogniskują się wokół procesu integracji polskiej i niemieckiej części spółki. Krzysztof Osiński, kierownik Działu Strategii Informatyzacji (BIO), odpowiedzialny za planowanie i realizację strategii w spółce dystrybucyjnej koncernu - Vattenfall Distribution Poland, podobnie jak Monika Wiaderkiewcz wskazuje na mediacyjne funkcje IT. Jak mówi, w funkcji BIO, Business Information Officera, zawierają się zadania godzenia obszarów biznesu i IT oraz monitorowanie, czy poszczególne obszary nie dążą do bycia silosami.

Inwestycyjne tsunami?

Działania firm z informatycznej czołówki sektora usług komunalnych wpisują się w szerokie, długofalowe strategie. W pojedynczych przypadkach, wiele z tych obszarów jest już wypełnionych. Na przykład tegoroczny Lider Informatyki wśród spółek sektora usług komunalnych, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, wniosło już potężny wkład w poprawę efektywności firmy. Służą temu: cyfryzacja danych mediów strumieniowych, wprowadzanie niezawodnych rozwiązań komunikacyjnych, automatyzacja procesów i zaawansowane analizy z użyciem ARIS, systemów klasy BI czy GIS. System GIS jest niezbędnym narzędziem do prawidłowej eksploatacji wszystkich rodzajów posiadanych przez spółkę sieci. W firmie działa zintegrowany systemem klasy ERP, wdrożono również system billingowy i CRM. Pod tym względem dział IT w MPWiK Wrocław zrealizował już listę życzeń i zadań IT wielu innych firm reprezentujących sektor komunalny.

Obecną, rysującą się falę zmian IT w sektorze utilities cechuje przede wszystkim dbałość o staranne przygotowanie oraz biznesowe umocowanie i uzasadnienie inwestycji. Zapowiada się, że będzie to przy tym fala wysoka i długa. Krzysztof Osiński z Vattenfala zastrzega, że inwestycje nie są dokonywane lekką ręką i, pomimo swojej imponującej skali, odzwierciedlają rynkową koniunkturę. Zarazem jednak podkreśla, że jesteśmy - w porównaniu z krajami rozwiniętymi - u podnóża górki inwestycyjnej.


TOP 200