Nadchodzi gigabitowy WLAN

Przewagą 802.11ac nad 802.11n jest uproszczenie procesu formowania wiązki, który w znaczący sposób wpływa na wydajność transmisji. Wiele punktów dostępowych sieci bezprzewodowych ma anteny dookólne, transmitujące energię we wszystkie strony. Wykorzystanie wielu anten nadawczo-odbiorczych w 802.11n (MIMO - Multiple Input Multiple Output) pociągnęło za sobą konieczność uformowania wiązki energii, która zostanie skierowana wyłącznie do punktu docelowego. W protokole 802.11n zdefiniowano kilka sposobów na wykonanie odpowiednich pomiarów pomagających zlokalizować pożądanego odbiorcę danych. W standardzie 802.11ac uproszczono cały proces, wprowadzając jeden, modelowy protokół pozwalający bezproblemowo kształtować wiązkę sygnału.

Polecamy: Czas przemyśleć sposób zarządzania WLAN

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych

IEEE 802.11ac ma również korzystać z technologii MU-MIMO (Multiuser-MIMO), umożliwiającej jednoczesne obsługiwanie wielu klientów przez jedną stację bazową. Maksymalna liczba oddzielnych strumieni danych, określona w dokumencie grupy roboczej IEEE, wynosi 8 (w 802.11n są to 4 strumienie). Należy jednak zauważyć, że w przypadku pojedynczej transmisji (do jednego użytkownika) liczba strumieni nie zmienia się (4).

Potencjał 802.11ac jest znaczny - jeśli w przyszłości uda się wyznaczyć pasma o szerokości 160 MHz (konieczne zaangażowanie ze strony regulatorów rynku telekomunikacyjnego), to realne przepustowości kanału mogą przekroczyć Gb/s.

Zobacz też: WiFi Alliance: Dostęp do publicznych sieci WLAN będzie równie łatwy jak do sieci komórkowych

Zanim to jednak nastąpi, to przed nowym standardem już teraz wyrastają przeszkody. Specjaliści przekonują, że stopień skomplikowania technicznego 802.11ac spowoduje, że podaż smartfonów i innych urządzeń klienckich potrafiących wykorzystać nowe możliwości będzie relatywnie mała. Będą to także rozwiązanie drogie, co dodatkowo zmniejszy ich popularność u odbiorców indywidualnych.

Odmienna sytuacja może mieć miejsce w przypadku segmentu biznesowego. Analitycy In-Stat prognozują, że w 2015 r. sprzedaż routerów, modemów oraz rozwiązań klienckich wyposażonych w odpowiednie moduły sięgnie 350 milionów sztuk. To duży skok w porównaniu z przewidywaniami na przyszły rok (ok. 1 milion urządzeń).

Mimo wzrostu zainteresowania nowym standardem, warto mieć na uwadze, że w 2015 r. liczba sprzedanych urządzeń pracujących na bazie popularnego protokołu 802.11n przekroczy 1,5 miliarda (dane In-Stat).

Polecamy: Ponad standardy Wi-Fi

Cały czas trwają również prace IEEE nad protokołem 802.11ad, którego specyfikacja rozbudza wyobraźnię. W Europie urządzenia WLAN 802.11ad mają działać w paśmie 60 GHz i zajmować kanały o szerokości 2 GHz (przy modulacji 64 QAM). Przy takich założeniach teoretyczna prędkość przesyłania danych może wynieść ponad ok. 7 Gb/s. Dużym ograniczeniem jest zasięg takiego rozwiązania, ograniczony praktycznie do jednego pomieszczenia (wraz ze wzrostem częstotliwości rośnie tłumienność sygnału).


TOP 200