Na nowe tysiąclecie

Ambitne przedsięwzięcie

Obecnie oferowana wersja systemu to 2.6. Jest to niewątpliwie "najszybszy" Solaris do tej pory. W porównaniu z poprzednią wersją systemu (2.5.1), wzrost wydajności (uzyskiwany na tym samym sprzęcie) jest wysoki:

  • dla aplikacji bazodanowych - o 38%

  • dla serwisów sieciowych - o 350%

  • dla systemu we/wy - o 300%.

    Wzrost szybkości i wydajności systemu umożliwił uzyskanie dobrych wyników testów dla komercyjnych aplikacji bazodanowych (Oracle, Informix, Sybase, DB2). Solaris zapewnia również wydajną obsługę Web: ok. 250 tys. żądań obsługi HTTP na minutę, tj. do 320 mln połączeń dziennie.

    Solaris 2.6 akceptuje główne standardy Internetu (HTTP, CORBA, WebNFS), obsługuje protokół DHCP (zarówno w wersji klient, jak i serwer) i zapewnia zgodność ze standardem X/Open Unix 95. Ponadto dzięki pakietowi SunLink PC (TotalNET 5.0) może być serwerem do aplikacji, plików i drukarek wykorzystywanym przez użytkowników Windows (3.1, WFW, 95, NT), NetWare, OS/2 i Macintosh, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na stacjach roboczych.

    Java w Solarisie

    Sun zwraca szczególną uwagę na wsparcie technologii Java. Solaris 2.6 to pierwszy system operacyjny z wbudowaną obsługą języka Java. Gwarantuje to wysoką efektywność pracy, co potwierdza wynik CaffeineMark - 13,920. Oprócz przeglądarki HotJava(tm) nowy Solaris zawiera wirtualną maszynę Java, kompilator na bieżąco (Just-in-Time - JIT) oraz biblioteki Java API. Jest to także pierwsza wersja systemu, umożliwiająca instalację z sieci za pomocą przeglądarki.

    Liczy się doświadczenie i ciągłość

    Wersja 2.6 systemu Solaris przeszła długotrwałe i intensywne testy (beta dostępna od grudnia 1996 r.), mające na celu zagwarantowanie wysokiej jakości produktu.

    System zapewnia:

    • Bezpieczną aktualizację aplikacji (Safe Binary Upgrade): zestaw narzędzi, które realizują zgodność aktualnie wdrożonych aplikacji z przyszłymi wersjami systemu, czyli ideę napisz raz, używaj zawsze (Write Once, Run Forever).

    • Bezpieczeństwo systemu plików NFS (NFS Failover): klient NFS ma stały dostęp do pliku nawet w razie awarii serwera NFS.

    • Dużą dostępność (High Availability Clustering): najnowsza wersja programu obsługującego klastry.
    Firmie Sun udało się przekonać również innych producentów sprzętu do idei WebTone, opartego na systemie Solaris. W ostatnim czasie zawarła ona porozumienia OEM z NCR, Fujitsu i Siemens-Nixdorf, dotyczące używania systemu Solaris na ich sprzęcie, oraz niezwykle istotne o wymianie technologii między Sunem a Intelem w zakresie technologii 64-bitowego procesora Merced.

    Solaris 2.6 jest ściśle dostosowany do pracy w sieci komputerów z procesorami SPARC lub Intel. Jak zapewnia Sun, obsługuje ponad 12000 aplikacji dostępnych dla architektury SPARC i ponad 4500 dla architektury Intel. Gwarantuje poprawność pracy po 1 stycznia 2000 r.

    Testowanie wersji 64-bitowej

    Od maja br. Sun rozpoczął testy beta 64-bitowej wersji systemu operacyjnego Solaris, przeznaczonej do obsługi komputerów z procesorem Merced Intela. Pakiet zawiera środowisko programistyczne: kompilator, debugger, narzędzia wspierające i narzędzia do konwersji programów.

    Prawie wszystkie elementy składowe systemu są już 64-bitowe: jądro, adresowanie wirtualne, obsługa dużych plików; na razie maszyna wirtualna Java jest 32-bitowa. System pozwala na adresowanie ogromnych zasobów 18 mln GB i tworzenie plików o praktycznie nie limitowanym rozmiarze.

    Najważniejsze nowości w Sun Solaris 2.6

    Wielkie pliki. Pliki ogromnych rozmiarów są obsługiwane w systemach plików UFS, NFS i CacheFS. Obsługa interfejsów zdefiniowanych przez Large File Summit. Aplikacje mogą przetwarzać pliki o rozmiarach do 1 TB na systemach UFS i do rozmiarów limitów ustalonych dla serwerów korzystających z NFS i CacheFS. Można też montować systemy UFS bez obsługi wielkich plików w celu zapewnienia zgodności z dawnymi aplikacjami.

    64-bitowa obsługa wielkich plików. Asynchroniczny mechanizm dostępu do wielkich plików AIO.

    Bezpośredni dostęp do plików (UFS Direct I/O). D dane mogą być czytane/pisane bezpośrednio z/na dysk z pominięciem wirtualnej pamięci notatnikowej (przyspiesza pracę z bazami danych).

    Współpraca bezpośrednia z dyskiem bez systemu plików (raw disk). Stosowana w operacjach na dużych bazach danych.

    Wirtualna maszyna Java. Zintegrowanie platformy Javy z systemem Solaris. Specyfikacja oparta na wersji JWM1.1. Zawiera środowisko przeznaczone do wykonywania aplikacji (run-time) i bazowe środowisko programistyczne.

    Przeglądarka HotJava. Zapewnia dostęp do serwerów Web. Obsługuje najnowsze rozszerzenia HTML i Javę 1.1. Pracuje z narodowymi stronami kodowymi (np. ISO 8859-2 dla jęz. polskiego).

    WebNFS. Oprogramowanie umożliwiające korzystanie z systemu plików poprzez serwer WWW na bazie protokołu NFS, co zwiększa wydajność i efektywność dostępu.

    Sun WebServer. Zintegrowany wielowątkowy serwer WWW.

    Answerbook2. Dokumentacja systemu w formacie HTML, uzupełnionym o aplety Java.

    System zarządzania energią. Użytkownicy stacji SPARC mogą oszczędzać energię elektryczną w zależności od stanu systemu.

    Nowe lokalizacje. Wersja dystrybucyjna Solaris zawiera wiele narodowych lokalizacji, w tym lokalizację dla jęz. polskiego. Oprócz fontów, obsługiwane są specyficzne układy klawiatur.

    Rok 2000. Pełna zgodność ze standardem Year 2000.

    Zgodność z Unix 95 (Spec 1170). Poprzednia wersja Solaris nie była w pełni kompatybilna ze specyfikacją 1170. Solaris 2.6 gwarantuje pełną zgodność.

    System bezpieczeństwa NFS Kerberos 5. Autoryzacja Kerberos używa algorytmu DES, co istotnie zwiększa bezpieczeństwo w sieci. Wdrożenie usług sieciowych NFS i RPC obsługuje nowy mechanizm RPC, bazujący na Generalized Security Services API (GSS-API), co gwarantuje podwyższenie bezpieczeństwa w sieciach NFS.


  • TOP 200