Na mocnych fundamentach

Na mocnych fundamentach

Wymagania jakości napięcia - zalecenie IEEE446-1987

Najbardziej niebezpieczne zakłócenia dla odbiorników elektrycznych to przepięcia, które mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne, takie jak wyładowania atmosferyczne, lub wewnętrzne - powstające w wyniku wyłączenia odbiorników o dużej indukcyjności (np. silniki elektryczne i inne urządzenia elektromagnetyczne o dużej mocy). Wysokoenergetyczne przepięcia o dużej stromości narastania mogą spowodować poważne uszkodzenia sprzętu teleinformatycznego i w konsekwencji - długie okresy przestojów. Urządzeniami chroniącymi przed tymi niebezpiecznymi zjawiskami są ochronniki, jednak w pewnych sytuacjach czas zadziałania oraz stopień ograniczenia wartości napięcia może być niewystarczający do zapewnienia skutecznej ochrony szczególnie wrażliwych odbiorów.

Zagrożenia przegrzaniem

Powietrze chłodzące sprzęt teleinformatyczny jest zasysane z zewnątrz szafy, co przy mieszaniu się powietrza chłodnego z ciepłym może doprowadzić do przegrzania się urządzeń i w konsekwencji - do ich awarii. Takie mieszanie się powietrza zimnego z chłodzącym jest najczęściej spowodowane przepływem gorącego powietrza wylotowego nad lub pod urządzeniami i jego powrotnym wlotem, co znacznie pogarsza warunki chłodzenia. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku, należy puste miejsca w pionie szafy zawsze wypełniać panelami zaślepiającymi, zapewniając prawidłowy przepływ powietrza. Zjawisko recyrkulacji i przegrzanie urządzeń teleinformatycznych zabudowanych w szafie można również wyeliminować, stosując obniżenie temperatury powietrza chłodzącego. Jednak taki sposób jest wysoce nieekonomiczny - oznacza wzrost kosztów energii elektrycznej oraz dodatkowo - zwiększone powstawanie skroplin (wody).

Na mocnych fundamentach

Zakłócenia powstające w sieci elektroenergetycznej

Innym problemem, występującym głównie podczas sezonu grzewczego, jest znaczne obniżanie się poziomu wilgotności w pomieszczeniach, co również może doprowadzić do powstania awarii. Niewłaściwy poziom wilgotności może być przyczyną wyładowań elektrostatycznych i powstawania skroplin wewnątrz sprzętu elektronicznego podczas okresów wilgotnych. Aby uniknąć zagrożenia przegrzaniem, warto zaopatrzyć się w dedykowane systemy chłodzenia. Specjalistyczne systemy chłodzenia są tak zaprojektowane, aby utrzymywać nie tylko właściwą temperaturę, ale i wilgotność. Dla porównania, w przypadku standardowej klimatyzacji stosowanej w budynkach, jedynie ok. 60-65% całkowitej wydajności jest przeznaczane na usuwanie odczuwalnego ciepła, podczas gdy 35-40% na osuszanie. Przy wysokim procencie wydajności przeznaczanym na usuwanie wilgoci, klasyczne systemy klimatyzacyjne mogą obniżać wilgotność w pomieszczeniu znacznie poniżej poziomu dopuszczalnego dla sprzętu IT.


TOP 200