Na mocnych fundamentach

Systemy zasilania i chłodzenia obok okablowania stanowią fundament, na którym jest budowany system teleinformatyczny. Odpowiednio dobrane urządzenia, wraz z czujnikami i systemami sterowania, mają za zadanie utrzymywać optymalne warunki zasilania oraz parametry środowiskowe (wilgotność, temperaturę) we wszystkich punktach systemu IT.

Wraz ze wzrostem znaczenia funkcji systemów teleinformatycznych i koniecznością zapewnienia ich dostępności w reżimie 7 dni przez 24 h, zwiększają się także wymagania stawiane infrastrukturze zasilania i chłodzenia. Właściwie zbudowane i skonfigurowane systemy zasilania i chłodzenia umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie systemu teleinformatycznego oraz znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia przestojów. Aby zapewnić niezakłóconą pracę infrastruktury fizycznej, konieczna jest prawidłowa współpraca wszystkich elementów wchodzących w jej skład, co oznacza konieczność kompleksowego zarządzania tą warstwą.

Najgroźniejsze - zakłócenia zasilania

Na mocnych fundamentach

Główne przyczyny utraty danych w systemach IT

W sieci elektroenergetycznej i instalacji odbiorczej występują różnorakie zakłócenia związane z pracującymi w niej urządzeniami, jak również powstające w wyniku czynników zewnętrznych, np. wyładowania atmosferyczne. Zakłócenia generowane w sieci elektroenergetycznej mogą mieć charakter zarówno krótkotrwały (przepięcia, przetężenia, wahania i zapady napięcia), jak i długotrwały (zaniki napięcia, odchylenia napięcia). Zdecydowana ich większość ma charakter krótkotrwały (trwający nie dłużej niż 5 s), lecz jednak i one mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń sprzętu lub długotrwałego przestoju systemu IT.

Podstawowym parametrem określającym jakość napięcia zasilającego jest współczynnik odkształcenia THD (Total Harmonic Distortion), który nie powinien być większy niż 5%. W razie jego przekroczenia, aby zapewnić prawidłową pracę urządzeń, należy stosować specjalne filtry. Deformacja kształtu napięcia jest wywołana najczęściej przez odbiorniki o nieliniowym charakterze odbioru prądu, takie jak urządzenia energoelektroniczne (np. zasilacze UPS, falowniki do sterowania silników elektrycznych), urządzenia wyposażone w zasilacze impulsowe (np. komputery).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200