NEC i D-Wave będą integrować swoje technologie

NEC (japoński producent komputerów) ogłosił w zeszłym tygodniu oficjalnie, że nawiązuje współpracę z kanadyjską firmą D-Wave, której celem jest budowanie systemów obliczeniowych integrujących standardowe superkomputery z technologiami stosowanymi w komputerach kwantowych. Nie jest to niespodzianka, gdyż obie firmy negocjowały ze sobą w tej sprawie od końca zeszłego roku.

Komputery kwantowe

Mają to być specyficznego rodzaju hybrydowe jednostki obliczeniowe, zaprojektowane z myślą o obsługiwaniu aplikacji mających zastosowanie w inżynierii materiałowej, transporcie oraz maszynowym uczeniu. Obie firmy zamierzają te wprowadzić produkowane przez NEC superkomputery do kwantowej chmury Leap D-Wave, przy czym NEC ma na ten cel wyasygnować 10 mln USD

NEC wydał w tej sprawie komunikat w którym czytamy, „Umowa przewiduje, że ponad 200 firm korzystających z aplikacji opracowanych przez D-Wave - działających w takich obszarach, jak finanse, produkcja i dystrybucja – zacznie korzystać z naszych rozwiązań i usług”. Obie firmy opracują również plan wprowadzenia superkomputerów NEC do kwantowej chmury D-Wave, która świadczy usługi Leap.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Dzięki tej umowie polska policja zyska wiedzę i narzędzia zapobiegające cyfrowym zagrożeniom

D-Wave ma w tym obszarze duże dokonania. W 2015 roku firma wprowadziła do oferty kwantowy komputer D-Wave 2X, który zawierał tysiąc kubitów, czyli kwantowych bramek. Po dwóch latach liczba takich bramek została zwiększona dwukrotnie (model D-Wave 2000Q). Na początku zeszłego roku D-Wave zapowiedział komputer Advantage. Będzie to system bazujący na firmowej architekturze Pegasus, mający do dyspozycji 5 tys. kwantowych bramek. Powinien wejść na rynek jeszcze w tym roku.

Mówiąc o firmie NEC warto przypomnieć, że ogłosiła ona pod koniec marca tego roku wspólne przedsięwzięcie joint-venture z Sharpem, w ramach którego będą rozwijane wyświetlaczy kolejnej generacji wspierające rozdzielczość 8K oraz technologię 5G. Pisaliśmy o tym więcej tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200