NASA poszukuje programisty znającego 60-letni język Fortran

Agencja NASA poszukuje do pracy osób i ma nietypowe wymagania. Potrzebna jest osoba, która zna języki programowania wykorzystywane kilka dekad temu. Jednym z tych języków jest Fortran.

NASA poszukuje do pracy osoby znającej bardzo stare języki programowania. Informację o tym przekazała Suzanne Dodd, czyli menedżer programu Voyager. Po ogłoszeniu odejścia z pracy Larry'ego Zottarelliego, ostatniego z inżynierów zajmujących się programem Voyager od samego początku, w agencji zabrakło osób, które są w stanie komunikować się z 38-letnimi statkami kosmicznymi.

Sondy Voyager zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną w 1977 roku i teraz lecą w kierunku przestrzeni międzygwiezdnej poza Układ Słoneczny. Obie sondy jeszcze przez kilka lat mają mieć możliwość komunikowania się z Ziemią.

Zobacz również:

Sondy Voyager zbudowano na bazie procesorów wykonanych przez General Electric. Wyposażono je w zaledwie 64 KB pamięci. NASA poszukuje inżynierów, którzy byliby w stanie wydawać urządzeniom polecenia, a to wbrew pozorom nie jest takie proste zadanie.

Agencja chce zatrudnić osoby, które nie tylko znają język Fortran, Cobol, Algol oraz Asemblera, ale też umieją też zarządzać urządzeniem z tak małą ilością pamięci. Dzisiejsi programiści nie uczą się już języków programowania sprzed kilku dekad, a nowe statki kosmiczne mają znacznie nowsze oprogramowanie.

NASA poszukuje programisty znającego 60-letni język Fortran

W NASA potrzebny jest programista znający język Fortran

Obecnie nad programem czuwa jeszcze Larry Zottarelli, ale planuje on odejście na emeryturę. NASA musi więc szybko znaleźć kogoś, kto będzie w stanie go zastąpić.


TOP 200