NAS - kupować czy budować?

Wsparcie techniczne

Planując zakup komercyjnego systemu NAS, warto więc zwrócić uwagę, czy producent oferuje jednolitą gwarancję na całe rozwiązanie: urządzenie, dyski i oprogramowanie. Ponadto należy się upewnić, czy pomoc techniczna dotycząca awarii któregokolwiek z tych elementów jest osiągalna w jednym miejscu - jeśli to niezbędne, także w języku polskim. Również czas wymiany lub naprawy urządzenia powinien być nie tylko maksymalnie krótki, lecz także możliwie najprostszy. Pomiędzy producentem i klientem nie powinno występować w tym zakresie zbyt wielu pośredników.

"Bardzo ważny czynnik składający się na efektywne kosztowo i sprawne rozwiązanie dla każdej firmy leży poza samym urządzeniem, a jest nim całościowa opieka techniczna producenta urządzenia" - potwierdza Robert Grzyb. - "Żadna firma, również SMB, nie może sobie pozwolić na długotrwałe przestoje, lub równie długie procedury związane z naprawą bądź wymianą urządzenia. Badania European Disaster Recovery wskazują, że takie przestoje w aż 43% powodują spadek produktywności całej firmy, a w aż 29 % znaczący spadek przychodów.".

Budować czy kupić gotowe?

Diabeł tkwi w oprogramowaniu

Podstawowe elementy konstrukcyjne tworzące pamięć masową w znacznym stopniu osiągnęły status towaru powszechnego użytku. Istnieją niewielkie różnice w dyskach i układach interfejsowych dysków używanych na rynku. Coraz częściej też układy kontrolerów dyskowych oparte są na tych samych uniwersalnych procesorach Intel czy AMD, które można znaleźć raczej w serwerach, niż na wysoko specjalizowanych procesorach, powszechnie stosowanych w pamięciach starszych generacji.

Realne różnice w opcjach pomiędzy pamięciami masowymi dostępnymi dzisiaj na rynku są prawie w całości wyznaczane przez ich oprogramowanie. To, co jest oferowane, to m.in. migawki stanu (snapshot), thin provisioning, deduplikacja i automatyczne warstwowanie. Jakość i niezawodność tych mechanizmów to podstawowe kryterium przy oddzielaniu "ziarna od plew".

Jest prawie niemożliwe uzyskanie oceny tego oprogramowania bez praktycznego używania go przez dłuższy czas. Z dostarczanego demo można się dowiedzieć głównie o interfejsie użytkownika i ocenić łatwość użytkowania, ale już nie o tym, co w rzeczywistości zdarzy się, gdy zaczniemy z tego korzystać w środowisku produkcyjnym. Są to zazwyczaj te detale, o których możemy się dowiedzieć najwięcej od osób, które już pracują z takimi urządzeniami.

Rozwiązana dostępne do tej pory w dużo droższych systemach wkraczają do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw - deduplikacja, thin provisioning czy udostępnianie danych i replikacja urządzeń poprzez internet to obecnie główne trendy w systemach NAS dla małych i średnich firm. Wybór pomiędzy samodzielną konfiguracją takiego systemu (przy użyciu otwartego oprogramowania) a zakupem gotowego urządzenia jest w dużej mierze uzależniony od budżetu, jakim dysponujemy. Ceny urządzeń dedykowanych nie są nadmiernie wygórowane ze względu na dużą konkurencję na tym rynku. W zamian za to otrzymujemy środowisko i komponenty zweryfikowane i wspierane przez producenta. Decydując się na samodzielną instalację i dobór elementów, bierzemy to ryzyko na siebie - otrzymujemy za to większą elastyczność w konfiguracji i zmianach oprogramowania.


TOP 200