NAS - kupować czy budować?

Podobnym, ale mniej popularnym rozwiązaniem jest Openfiler, którego "społecznościowa" wersja jest także dostępna na licencji GPL. Wykorzystuje dystrybucję Linuksa o nazwie rPath, uważaną za wyjątkowo stabilną i opierającą się na dobrze przetestowanych pakietach. Rozwiązanie obsługuje protokoły udostępniania plików w sieci, takie jak: NFS, SMB/CIFS, HTTP/WebDAV oraz FTP. Twórcy Openfilera oferują również komercyjny system ze wsparciem technicznym producenta. W porównaniu z FreeNAS, Openfiler oferuje większą wydajność przy udostępnianiu plików za pomocą SMB, ze względu na lepszą implementację tego protokołu w Linuksie w porównaniu z BSD. Z tego samego względu lepiej współpracuje także z usługą Active Directory. Ponadto Openfiler oferuje wsparcie dla mechanizmu wysokiej dostępności DRDB (Distributed Replicated Block Device) - w skrócie działa on jak RAID-1, z tą różnicą, że jest oparty na sieci. Klastry tego typu są często stosowane w serwerach plików oraz w bazach danych do zapewnienia synchronicznej replikacji i wysokiej dostępności. Openfiler nie obsługuje jednak ZFS i RAID-Z.

NAS - kupować czy budować?

DRBD – Heartbeat (klaster High Availability w trybie active/passive)

Poważną konkurencją dla wymienionych rozwiązań jest projekt Eon ZFS Storage. Opiera się na systemie OpenSolaris, dla którego pierwotnie opracowano ZFS. Uruchomienie wymaga maszyny wyposażonej w co najmniej 1 GB RAM i przynajmniej dwóch dysków do wystartowania najprostszej odmiany RAID. Zakres zastosowań tego systemu jest równie szeroki jak FreeNAS. Podstawowy system oferuje jedynie konsolę CLI. Może być wyposażony w wiele dodatkowych modułów - m.in. monitoring za pomocą agenta Zabbix, serwer www oraz obsługę Time Machine (backup danych z komputerów Mac).

}Polecamy 5 x NAS dla małej firmy

Eon znajdziemy np. w urządzeniach EonNAS firmy Infotrend przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw. W rozwiązaniu Infotrenda wyposażony jest w rozbudowany system zarządzania przez przeglądarkę internetową i ma zainstalowane szereg modułów producenta.

Deduplikacja i kompresja

Deduplikacja pomaga zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni dyskowej poprzez eliminację nadmiarowych kopii tych samych danych, a w rezultacie znacznie obniża koszty pamięci masowej.

Usuwanie powtórzeń (duplikatów) może okazać się bardzo efektywne, zwłaszcza w przypadku tworzenia kopii zapasowych i wirtualizacji. Warto więc rozejrzeć się za systemem i urządzeniem, które taką możliwość oferuje.

Szyfrowany NAS - CryptoNAS

Interesującym systemem jest CryptoNAS, ukierunkowany na szyfrowanie dysków. Dostępny jest w formie LiveCD, obrazu dla USB oraz w formie pakietu do zainstalowania w istniejącej dystrybucji Linuksa (Debian lub Ubuntu). Po uruchomieniu szyfrowanego dysku jest on dostępny w sieci lokalnej, w postaci udziału dyskowego SMB/CIFS. Szyfrowane partycje to woluminy LUKS. CryptoNAS zadowoli się maszyną z 200 MHz i 64 MB RAM. Jako pamięć masową wykorzystuje dowolne urządzenie wspierane przez Linuksa z jądrem 2.6. Projekt CryptoNAS nie jest już jednak od blisko roku wspierany, dlatego trudno polecić go mniej zaawansowanym użytkownikom.

Zasada działania jest prosta - gdy system w momencie próby zapisu bloku danych wykryje, że na woluminie znajduje się już identyczny blok, tworzy tylko wskaźnik do istniejącego, pomijając powtarzanie danych. W przypadku zastosowań związanych z kopiami zapasowymi można zaoszczędzić dzięki deduplikacji aż do 90% miejsca. W środowiskach wirtualnych - do 70%, a przypadku typowych plików biurowych do 40%.

Ograniczenie kosztów związane z deduplikacją danych wpływa na wiele aspektów działalności systemu IT. Jeśli firma efektywniej przechowuje dane w systemach pamięciowych, rośnie zwrot z inwestycji w storage. Ponadto jeśli firma lepiej wykorzystuje zasoby i potrzebuje mniej urządzeń do przechowywania danych, może ograniczyć zajmowaną przez nie powierzchnię, a także wymagania w zakresie zasilania i chłodzenia.

FreeNAS nie obsługuje deduplikacji ze względu na zaimplementowaną w nim starszą wersję ZFS (15), można jednak eksperymentować ze specjalnym patchem, który dodaje tę funkcjonalność. Trudno jednak uznać, to rozwiązanie za godne polecenia.


TOP 200