NAS Ctera C400 - lokalnie i w chmurze

Rozwiązania łączące funkcje NAS z narzędziami do backupu lokalnego i w chmurze powinny zainteresować tych użytkowników, dla których priorytetem jest ochrona danych oraz dostęp do nich z dowolnego miejsca. Jednym z nich jest serwer NAS C400 firmy Ctera Networks. Oferuje on opcje tworzenia kopii zapasowych stacji roboczych oraz serwerów.Ponadto, dzięki usłudze "Cloud Backup", urządzenie umożliwia synchronizację backupu z przestrzenią dyskową w chmurze.

CTERA C400 to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do sektora MSP. Urządzenie, pracujące pod kontrolą procesora Intel Atom D525 Dual Core 1.,8 GHz, wyposażono w 1 GB pamięci, dwie gigabitowe karty sieciowe (z możliwością pracy w trybie Load Balancing) oraz dwa porty USB 2.0, do których można podpiąć dodatkowe dyski.

NAS Ctera C400 - lokalnie i w chmurze

Interfejs webowy standardowo jest dostępny w języku angielskim – okno główne

W dostępnych od przodu czterech kieszeniach hot swap możemy umieścić dyski w standardzie SATA II - obsługa dysków do 3 TB, co daje w sumie 12 TB (RAW). Wszystko to zamknięte zostało w obudowie stelażowej 1U, wyposażonej w przedni panel z przyciskami funkcyjnymi i wyświetlaczem LCD. Niestety, w testowanej wersji C400 nie ma redundancji zasilania.

Zobacz również:

Wraz z urządzeniem otrzymujemy bezpłatne oprogramowanie (50 licencji Ctera Agent dla Windows i Linux) do tworzenia kopii zapasowych na stacjach roboczych oraz aplikację z jedną licencją serwerową (Ctera Server Agent) z możliwością dodatkowego backupu serwera MS SQL i Exchange. Do tego - bez dodatkowych opłat - na 3 miesiące mamy do dyspozycji 10 GB przestrzeni dyskowej w chmurze na archiwizację dla funkcji "Cloud Backup". Po tym okresie pamięć w chmurze musimy jednak wykupić.

Instalacja i konfiguracja

Uruchomienie urządzenia nie powinno sprawić użytkownikowi żadnych trudności, a sam start systemu trwa dość krótko. Dostęp do zarządzania możliwy jest przez przeglądarkę internetową, jednak najpierw powinniśmy znaleźć nasze urządzenie w sieci. C400 nie ma domyślnie ustawionego adresu IP na żadnym z interfejsów sieciowych, dlatego w środowisku, do którego je podłączamy, powinien pracować serwer DHCP. Choć można było liczyć na to, że przedni panel LCD pomoże w namierzeniu przyznanego adresu IP, to niestety, ten w testowanym urządzeniu całkowicie odmówił współpracy, podobnie jak umieszczone na nim przyciski (najnowsza wersja C400 nie ma przedniego panelu sterowania).

NAS Ctera C400 - lokalnie i w chmurze

Interfejs webowy usługi Cloud Backup

Przy pierwszym logowaniu wita nas komunikat o konieczności nadania hasła dla administratora, po czym mamy możliwość konfiguracji ustawień pracy za pomocą dość przejrzystego i intuicyjnego kreatora. Przy jego użyciu możemy również ustalić konfigurację zainstalowanych dysków na odpowiedni poziom RAID (do wyboru: 0/1/5/6 lub JBOD) oraz utworzyć wolumin dyskowy. Dalsze kroki w ramach wstępnej konfiguracji pozwalają także na uruchomienie usługi Cloud Backupu oraz wygenerowanie (lub ręczne wpisanie) klucza szyfrującego.

Bardziej zaawansowaną konfigurację oraz dodatkowe usługi należy uruchamiać z poziomu panelu konfiguracyjnego, ale - z uwagi na przejrzyste menu i dobrą organizację poszczególnych kategorii - nie powinno być problemu ze znalezieniem interesujących nas ustawień.


TOP 200