NAS Ctera C400 - lokalnie i w chmurze

Rozwiązania łączące funkcje NAS z narzędziami do backupu lokalnego i w chmurze powinny zainteresować tych użytkowników, dla których priorytetem jest ochrona danych oraz dostęp do nich z dowolnego miejsca. Jednym z nich jest serwer NAS C400 firmy Ctera Networks. Oferuje on opcje tworzenia kopii zapasowych stacji roboczych oraz serwerów.Ponadto, dzięki usłudze "Cloud Backup", urządzenie umożliwia synchronizację backupu z przestrzenią dyskową w chmurze.

CTERA C400 to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do sektora MSP. Urządzenie, pracujące pod kontrolą procesora Intel Atom D525 Dual Core 1.,8 GHz, wyposażono w 1 GB pamięci, dwie gigabitowe karty sieciowe (z możliwością pracy w trybie Load Balancing) oraz dwa porty USB 2.0, do których można podpiąć dodatkowe dyski.

Interfejs webowy standardowo jest dostępny w języku angielskim – okno główne

Interfejs webowy standardowo jest dostępny w języku angielskim – okno główne

W dostępnych od przodu czterech kieszeniach hot swap możemy umieścić dyski w standardzie SATA II - obsługa dysków do 3 TB, co daje w sumie 12 TB (RAW). Wszystko to zamknięte zostało w obudowie stelażowej 1U, wyposażonej w przedni panel z przyciskami funkcyjnymi i wyświetlaczem LCD. Niestety, w testowanej wersji C400 nie ma redundancji zasilania.

Zobacz również:

Wraz z urządzeniem otrzymujemy bezpłatne oprogramowanie (50 licencji Ctera Agent dla Windows i Linux) do tworzenia kopii zapasowych na stacjach roboczych oraz aplikację z jedną licencją serwerową (Ctera Server Agent) z możliwością dodatkowego backupu serwera MS SQL i Exchange. Do tego - bez dodatkowych opłat - na 3 miesiące mamy do dyspozycji 10 GB przestrzeni dyskowej w chmurze na archiwizację dla funkcji "Cloud Backup". Po tym okresie pamięć w chmurze musimy jednak wykupić.

Instalacja i konfiguracja

Uruchomienie urządzenia nie powinno sprawić użytkownikowi żadnych trudności, a sam start systemu trwa dość krótko. Dostęp do zarządzania możliwy jest przez przeglądarkę internetową, jednak najpierw powinniśmy znaleźć nasze urządzenie w sieci. C400 nie ma domyślnie ustawionego adresu IP na żadnym z interfejsów sieciowych, dlatego w środowisku, do którego je podłączamy, powinien pracować serwer DHCP. Choć można było liczyć na to, że przedni panel LCD pomoże w namierzeniu przyznanego adresu IP, to niestety, ten w testowanym urządzeniu całkowicie odmówił współpracy, podobnie jak umieszczone na nim przyciski (najnowsza wersja C400 nie ma przedniego panelu sterowania).

Interfejs webowy usługi Cloud Backup

Interfejs webowy usługi Cloud Backup

Przy pierwszym logowaniu wita nas komunikat o konieczności nadania hasła dla administratora, po czym mamy możliwość konfiguracji ustawień pracy za pomocą dość przejrzystego i intuicyjnego kreatora. Przy jego użyciu możemy również ustalić konfigurację zainstalowanych dysków na odpowiedni poziom RAID (do wyboru: 0/1/5/6 lub JBOD) oraz utworzyć wolumin dyskowy. Dalsze kroki w ramach wstępnej konfiguracji pozwalają także na uruchomienie usługi Cloud Backupu oraz wygenerowanie (lub ręczne wpisanie) klucza szyfrującego.

Bardziej zaawansowaną konfigurację oraz dodatkowe usługi należy uruchamiać z poziomu panelu konfiguracyjnego, ale - z uwagi na przejrzyste menu i dobrą organizację poszczególnych kategorii - nie powinno być problemu ze znalezieniem interesujących nas ustawień.


TOP 200