Mozilla kończy z 64-bitowym Firefoksem dla Windows?

Fundacja Mozilla zdecydowała się na zawieszenie prac nad 64-bitową wersją przeglądarki Firefox dla Windows. Jako powód podano problemy z kompatybilnością z dodatkami oraz niewielkie zainteresowanie tą edycją. Na razie nie podano terminu wznowienia prac nad programem, ale przedstawiciele organizacji sugerują, że nastąpi to najwcześniej w 2014 r.

"Wstrzymajcie prace oraz testy 64-bitowej wersji dla Windows - zdecydowaliśmy się na tymczasowe zawieszenie tego projektu. Na pewno nie będziemy udostępniać nowych wydań w pierwszej połowie przyszłego roku, a prawdopodobnie - przez cały rok 2013" - napisał w poście na Bugzilli Benjamin Smedberg, developer z firmy Mozdev i jeden z bardziej aktywnych uczestników open-source’owego projektu.

Firefox x64 dla Windows od zawsze ma status wydania "wysoce testowego" - dostępne w serwisie dla deweloperów i testerów wydanie ma status Nightlie. Oznacza się nim najwcześniejsze wersje produktów Mozilli, gotowe co najwyżej do ostrożnego zapoznawania się z nowymi funkcjami, ale nie do normalnej pracy. 64-bitowy Firefox nigdy nie uzyskał statusu Aurora (w przypadku Mozilli to synonim wersji alfa), nie wspominając już o beta czy release (produkt gotowy do udostępnienia użytkownikom).

Zobacz również:

  • Mobilna przeglądarka Firefox dla urządzeń Android wzbogaci się o setki nowych rozszerzeń

Część użytkowników Bugzilli wydaje się wysoce niezadowolona z decyzji organizacji - pod postem Smedberga pojawiło się sporo krytycznych głosów (mimo zastrzeżenia, że autor postu nie życzy sobie dyskusji na ten temat, ponieważ decyzja została już podjęta). "Zrezygnowanie z Win64 przelało czarę goryczy - nie zamierzam dłużej wspierać i używać Firefoksa" - napisał użytkownik podpisujący się jako Mr. T.

W teorii stworzenie 64-bitowego Firefoksa powinno wiązać się z samymi korzyściami dla użytkowników 64-bitowej wersji Windows - choćby z uwagi na znacznie usprawnienia w zakresie obsługi pamięci. Niestety, okazało się, że problemów było więcej, a najważniejszym był brak dodatków. W 64-bitowym Firefoksie nie działały te stworzone dla wydania 32bit, a ich deweloperzy z uwagi na niewielką popularność tej wersji przeglądarki nie czuli potrzeby tworzenia 64-bitowych dodatków. Co więcej, mała popularność Firefoksa 64bit sprawiała, że aktualizacje dla tej wersji miały niższy priorytet niż te dla wydania 32bit - co dodatkowo frustrowało użytkowników.

Nieco nadziei osobom czekającym na wersję 64bit dał za to Asa Dotzler, dyrektor projektu Firefox. Dotzler przyklasnął co prawda decyzji o zawieszeniu prac na tą wersją przeglądarki, ale stwierdził również, że projekt z pewnością zostanie wznowiony w przyszłości. Jego zdaniem, Mozilla na pewno stworzy 64-bitowego Firefoksa, jednak dziś priorytety organizacji są inne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200