Monitoring wideo

Urządzenia do nagrywania i przechowywania wideo

Nawet jeśli zainstalowane w systemie kamery wideo mają rozdzielczość 720 lub więcej linii, to urządzenie nagrywające obrazy musi mieć możliwość ich zapisania bez utraty jakości, bo inaczej inwestycja w kamery o dobrych parametrach nie miała większego sensu.

Szybkość rejestracji liczona w FPS (liczba ramek na sekundę) dość często jest parametrem ignorowanym lub celowo obniżanym, by zaoszczędzić na zasobach pamięci masowej, niezbędnej do przechowywania nagrań wideo.

Prezentacja naturalnych, płynnych ruchów na filmie wideo standardowo wymaga odtwarzania 30 ramek na sekundę. W przypadku urządzeń stosowanych w monitoringu typowa wydajność rejestracji wynosi 15 FPS, ale tanie modele do nagrywania wideo oferują czasem szybkość zapisu obniżoną nawet do 3 FPS.

Uzyskiwane w ten sposób oszczędności pamięci są znaczące, ale mogą być złudne, gdy okaże się, że zarejestrowany obraz nie ma znaczenia dowodowego, bo na jednym obrazie widać, że złodziej trzyma przedmiot w ręku, a na kolejnym nie.

Ponadto należy pamiętać, że w systemie wykorzystującym wiele kamer, parametry rejestratora powinny być odpowiednio dopasowane również do ich liczby.

Znając planowaną liczbę kamer, ich rozdzielczość, liczbę rejestrowanych na sekundę ramek oraz przewidywany czas przechowywania nagrań, można względnie łatwo obliczyć wymaganą, maksymalną pojemność pamięci masowej. W praktyce, w przypadku monitoringu IP, może ona być znacznie mniejsza, jeśli uwzględnić możliwości kompresji zapisu oferowane przez oprogramowanie zarządzające transmisją i zapisem obrazów.

Przydatne adresy:

Kalkulator pojemności pamięci masowej niezbędnej do zapisu i przechowywania wideo (bez kompresji): www.dvrmaster.com/dvr_calc.php

Prezentacja porównania jakości odtwarzania wideo przy wykorzystaniu zapisów z wydajnością 1-30 fps: www.aventuracctv.com/howthingswork/fps.asp


TOP 200