Monitoring wideo

Przy wyborze kamery znaczenie wymiarów fizycznych jest oczywiste, jeśli ma być ona ukryta. Pod tym względem schowanie dużego urządzenia z reguły jest znacznie trudniejsze i może przysporzyć problemów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli kamer o bardzo różnych rozmiarach fizycznych, a najmniejsze mają wymiary wielkości kciuka i obiektywy o średnicy 2,9 mm.

Należy jednak pamiętać, że im kamera jest mniejsza, tym droższa, a jednocześnie ma najczęściej mniejszą rozdzielczość i czułość. Ponieważ te dwa ostatnie parametry mają duże znaczenie dla efektywnej pracy systemu monitoringu, kwestię doboru wymiarów fizycznych warto przesunąć na ostatnie miejsce.

Rozdzielczość jest ważna, bo jeśli ktoś zainwestuje w system monitoringu wideo, a ten zarejestruje później jakieś przestępstwo lub inne ważne zdarzenie, to okaże się, że identyfikacja biorących w nim udział osób nie jest możliwa, gdyż rozdzielczość obrazów zarejestrowanych przez tanie modele kamer jest zbyt mała, a początkowe oszczędności okażą się złudne i system monitoringu wideo bezwartościowy.

W ogólności warto przyjąć założenie, że kamera nie powinna mieć rozdzielczości mniejszej niż 740x480 linii. Gorsze parametry z reguły będą sprawiać problemy zwłaszcza w warunkach, gdy poziom oświetlenia będzie słaby.

Jeśli chodzi o czułość, to producenci profesjonalnego sprzętu wideo z zasady podają, jakie są wymagania kamer na poziom oświetlenia. Im są one niższe, tym lepiej.

Pod tym względem z reguły najlepsza jest czułość rejestracji obrazów monochromatycznych. Często stosowanym rozwiązaniem zwiększającym możliwości systemu są zintegrowane z kamerą podczerwone diody LED oświetlające pole jej widzenia (w paśmie niewidocznym dla oka ludzkiego) i efektywnie zwiększające czułość kamery.

Projektując system nadzoru, nie należy zapomnieć o przeanalizowaniu parametrów oświetlenia we wszystkich porach jego działania, przy uwzględnieniu m.in. praktycznego zasięgu diod LED, jeśli są one zainstalowane w kamerze wideo.

Zapotrzebowanie na moc zasilania, choć nie jest tak ważne, jak czułość i rozdzielczość, to niekiedy może mieć duże znaczenie i istotnie ułatwić instalację systemu.

Monitoring wideo

Często stosowanym rozwiązaniem zwiększającym możliwości systemu są zintegrowane z kamerą podczerwone diody LED oświetlające pole jej widzenia (w paśmie niewidocznym dla oka ludzkiego) i efektywnie zwiększające czułość kamery.

Kamery mogą być zasilane bezpośrednio z sieci elektrycznej, ale ich optymalna lokalizacja powoduje, że czasami lepszym rozwiązaniem może być wykorzystanie baterii lub innych źródeł energii, takich jak panele solarne. W takich przypadkach zużycie mocy staje się ważnym parametrem, który trzeba uwzględnić przy projektowaniu systemu. Znani producenci sprzętu do monitoringu z reguły publikują specyfikacje dotyczące poboru mocy przez ich produkty, co ułatwia dobranie parametrów baterii, akumulatorów lub innych źródeł zasilania, a także zapewnienie później odpowiedniego poziomu ich serwisu.

Warto zwrócić uwagę, że w sklepach internetowych można znaleźć ofertę różnego typu tanich, miniaturowych kamer ukrytych w budzikach, radioaparatach, lampkach itp. Z reguły są one wyposażone w wideokamery o słabych parametrach, które nie nadają się do zastosowań w systemach monitoringu. Oprócz tego, dla uważnego obserwatora, który przejrzy ofertę tego typu sprzętu, rozpoznanie lokalizacji urządzeń nie będzie dużym problemem.


TOP 200