Monitor z odświeżaniem 144 Hz poprawi komfort pracy

Monitory 144 Hz lub ogólnie z wysokim odświeżaniem są zalecane do gier. Ale czy tylko do gier? Jeśli popracujemy na monitorze z wysokim odświeżaniem, powrót do tradycyjnych 60 Hz może okazać się trudny.

Monitory z odświeżaniem 144 Hz są wskazane nie tylko do gier / Fot. Jura, Unsplash.com

Monitory z odświeżaniem 144 Hz są wskazane nie tylko do gier / Fot. Jura, Unsplash.com

Dlaczego najnowsze iPady Pro mają odświeżanie 120 Hz, podczas gdy tańsze modele już niekoniecznie? Dlaczego to samo dotyczy topowych smartfonów czy laptopów? Wbrew pozorom, najlepsze sprzęty nie tylko są wydajniejsze i przez to nadają się do gier. Wyższa częstotliwość odświeżania stała się cechą, za którą wielu klientów chętnie dopłaci ekstra. I producenci zdają sobie z tego sprawę.

Częstotliwość odświeżania, wyrażana w hercach (Hz), to najprościej mówiąc liczba aktualizacji zawartości ekranu na sekundę. Zdecydowana większość wyświetlaczy pracuje z odświeżaniem 60 Hz, co oznacza, że maksymalna liczba klatek na sekundę dla takiego ekranu wynosi również 60 kl./s. Jeśli gramy w najnowsze gry i mamy bardzo wydajny sprzęt, bez problemu uzyskamy więcej niż 60 kl./s, a wtedy wskazany jest monitor z większym odświeżaniem. Popularny model to taki z odświeżaniem 144 Hz. Nie brakuje jednak modeli 75, 90, 120 czy nawet 240 Hz.

Monitor 144 Hz - dlaczego jest dobry także do pracy

Wszystkie zadania w pracy bez problemu wykonamy na monitorze 60 Hz. Kiedy jednak zainwestujemy w monitor 144 Hz, komfort pracy znacznie się poprawi. To trochę tak, jakbyśmy wymienili proste krzesło na profesjonalny fotel ergonomiczny, czy klawiaturę niskiej jakości na świetną klawiaturę mechaniczną z obsługą makr. Nie są to niezbędne rzeczy do pracy, ale na pewno znacznie poprawiają komfort czy zwiększają produktywność.

Z monitorami 144 Hz jest podobnie. Komputer od razu wydaje się bardziej responsywny i dotyczy to pracy w systemie, przeglądania internetu czy choćby pisania tekstów. Wszystko, od przesuwania kursorem i przeciągania okien, po uruchamianie aplikacji jest bardziej płynne i daje lepsze wrażenia. Nie da się powiedzieć, że trudno zauważyć różnicę pomiędzy 60 a 144 Hz - jest ona widoczna gołym okiem.

Ale uwaga! Jeśli chcemy kupić monitor 144 Hz, upewnijmy się, że nasze złącze HDMI czy DisplayPort obsłuży odpowiednie odświeżanie w nominalnej rozdzielczości monitora. A także czy obsługę odpowiedniego trybu zapewni posiadany układ graficzny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200