Mobilność pod nadzorem

Środowiska mobilne w firmach wymagają kompleksowego zarządzania jakie zapewniają systemy Enterprise Mobile Management. Pod kontrolą EMM prócz sprzętu mobilnego, aplikacji i danych znajdą się niedługo urządzenia związane z Internetem Rzeczy.

Mobilność pod nadzorem

Jerzy Karbowski

Zastępca Dyrektora ds.Informatyki w Biurze Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Środowiska

Wiele firm uważa, że rozwiązania Mobile Device Management są w stanie spełnić ich wymagania w zakresie zarządzania środowiskiem mobilnym, choć tak naprawdę swoją funkcjonalnością obejmują jedynie wycinek tego, co mogą zaproponować platformy Enterprise Mobile Management.

Jest oczywiście sporo organizacji, dla którym klasyczny MDM w zupełności wystarczy. - Jeśli głównym celem jest inwentaryzacja floty komórkowej, wówczas wdrożenie podstawowych narzędzi MDM będzie wystarczające. Natomiast jeśli firma dysponuje własnymi aplikacjami, które są uruchamiane na urządzeniach, wówczas warto pokusić się o rozszerzenie funkcji także o Mobile Application Management. Z kolei bezpieczny dostęp do firmowych zasobów z urządzenia mobilnego wymagałby uruchomienia także Mobile Content Management, czyli utworzenia bezpiecznego kontenera - mówi Tomasz Kotarski, Dyrektor Handlowy Grupy Produktowej w Orange.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Jeśli przewiduje się jednak, że środowisko mobilne będzie się rozrastać warto zainwestować od razu w bardziej rozbudowane funkcjonalności systemu do zarządzania. - Już kilkakrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, w której firmy pomimo wcześniejszego zakupu rozwiązania MDM szukały możliwości wdrożenia pełniejszego rozwiązania EMM, gdyż po paru miesiącach użytkowania zdawały sobie sprawę że sam system MDM nie spełnia ich oczekiwań.- zauważa Krzysztof Celmer Country Manager Poland w Citrix Systems.

Systemy EMM są w stanie w pełni zaspokoić potrzeby firm dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa urządzeń mobilnych, gdyż łączą w sobie wszystkie istotne funkcjonalności, czyli MDM (Mobile Device Management), MAM (Mobile Application Management) oraz MCM (Mobile Content Management).

Jeśli strategia firmy zakłada intensywne „umobilnianie” sposobu prowadzenia biznesu, to dobry system EMM oprócz podstawowych funkcji związanych z inwentaryzacją i monitorowaniem urządzeń i aplikacji powinien pozwalać m.in. na bezprzewodowe konfigurowanie poczty elektronicznej, sieci Wi-Fi i profili sieci VPN, wymuszanie stosowania kodów dostępu i szyfrowania danych, nakładanie ograniczeń dotyczących urządzeń, lokalizowanie zgubionych lub skradzionych urządzeń, zdalne ich blokowanie i usuwanie z nich danych, wybiórcze usuwanie danych firmowych, udostępnianie portalu samoobsługowego dla użytkowników. - Potrzebna jest też automatyzacja procesu zarządzania zgodnością, integracja z dotychczasowymi systemami korporacyjnymi (Exchange, AD/LDAP, centra certyfikacji itd.), dystrybucja aplikacji za pośrednictwem firmowego katalogu aplikacji, dystrybucja dokumentów firmowych do urządzeń, czy zarządzanie limitami transmisji danych w sieciach telefonii komórkowej. Ze względu na koszty dla niektórych firm istotne może być, aby rozwiązanie udostępniane było w postaci usługi w chmurze, gdyż nie wymaga od firm ponoszenia „z góry” dużych nakładów inwestycyjnych - mówi IBM Grażyna Dadej MobileFirst Technical Sales Leader, Central & East Europe w IBM.

Najlepsi w zarządzaniu mobilnością

W 2014 na rynku systemy i narzędzia EMM oferowało na globalnym rynku ponad 100 dostawców. Dziesięciu z nich znalazło się w Magicznym Kwadrancie Gartnera jako liderzy tych rozwiązań. Są to: MobileIron, AirWatch, Citrix, IBM, Good Technology, Soti, SAP, Symantec, Sophos i BlackBerry.

Na czele listy Gartner umieścił MobileIron, który wspiera większość popularnych systemów operacyjnych jak iOS, Android, Windows Phone, Windows 8 i Mac OS X. Gartner uznał go za jedyny system EMM, który oferuje możliwość zdalnego zarządzania w czasie rzeczywistym dla iOS.

Na drugim miejscu jest AirWatch (kupiony przez VMware), który zawiera wszystkie standardowe komponenty produktu EMM włączając w to również zarządzanie desktopami i usługami związanymi z reputacją aplikacji.

Kolejne rozwiązanie, czyli Citrix ShareFile zostało określone jako "najbardziej kompletne i bogate w funkcje " wśród dostawców EMM w zakresie mobilnych możliwości zarządzania treścią.

Po akwizycji Fiberlink IBM wypozycjonował MaaS360 jako kluczowe rozwiązanie do zarządzania mobilnością w firmach. MaaS360 wspiera iOS, Android, Windows Phone, Windows 7/8 i Mac OS X.

Według Gartnera Good's Secure Privileged Identity Management jest najlepiej rozwinięty jeśli chodzi o zarządzanie aplikacjami, nieco gorsza jest funkcjonalność MDM, zwłaszcza dla Androida i Windows.

Soti oferuje MobiControl wspierajacy iOS, Androida, Windows Phone, Windows 8 i Mac OS X. Soti MobiControl sprawdzi się w organizacjach, które wymagają EMM o szerokich możliwościach.

SAP Mobile Secure oferuje pakiet produktów zawierający SAP Mobile Documents dla zarządzania kontentem w urządzeniach mobilnych oraz Afaria dla MDM oferowanego dla iOS, Androida i Windows Phone.

Symantec posiada Mobile Management Suite (MMS) zawierający Symantec App Center, Symantec Mobile Management i Symantec Mobile Security. System wspiera iOS, Androida oraz Windows Phone. Gartner nadmienia, że chociaż firma ma dobre produkty jej obecność na rynku EMM jest słaba.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200