Mobilność pod nadzorem

Sophos' Complete Security Suite jest łatwym do wdrożenia rozwiązaniem do ochrony zarówno uzrądzen mobilnych jak i desktopów. Obsługuje iOS, Androida, Windows Phone, Blackberry i jest jedynym rozwiązaniem, które posiada możliwość zarządzanie prawami autorskimi.

Blackburry Enterprise Service jest używany przez firmy, które wspierają urządzenia blackberry i jest najmocniejszy w tym obszarze. Brak szerokiego wsparcia platform mobilnych iOS i Androida według analityków Gertnera czyni rozwianie niekompletnym.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Na naszym rynku popularnym narzędziem do zarządzana mobilnością jest Famoc produkt FancyFon, jednak nie jest to stricte EMM. Famoc jest uznawany przez międzynarodowe firmy analityczne takie jak Gartner czy Forrester Reasearch za świetne rozwiązanie MDM.

To jakie narzędzie i którego dostawcę wybrać, zależy od tego jak bardzo organizacja chce się „umobilnić” , bo to pociąga za sobą z jednej strony konieczność zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń, z drugiej zaś zaoferowanie pracownikom swobodnego doboru urządzeń przy minimalizacji ingerencji w sferę prywatną. Na pewno warto postawić na firmę, które daje możliwość stopniowej rozbudowy systemu. - Rynek EMM rozwija się dynamicznie i wielu dostawców jest wykupywanych przez większe firmy lub zwyczajnie przestaje istnieć. Dlatego wybierając dostawcę trzeba myśleć perspektywicznie i przygotować strategie na najbliższe lata. Warto zatem zainwestować w kompleksowe rozwiązanie, które daje możliwość rozszerzania funkcjonalności w przyszłości. Integracja rozwiązań od różnych producentów może nie być prosta - mówi Chris Rottner, Enterprise Account Executive AirWatch ekspert na Europę Środkową i Wschodnią

Urządzenia do noszenia - nowe wyzwania dla systemów EMM

Przed EMM staną niedługo nowe wyzwania związane z urządzeniami do noszenia. Urządzenia do noszenia ("wearables") obecnie są głównie synonimem konsumenckich gadgetów jak Samsung Galaxy Gear Watch, Google Glass czt FitBit. Jednak coraz częściej będą pojawiać się w firmach. Jednym z przykładów jest Virgin Atlantic, którego personel na londyńskim lotnisku Heathrow jest wyposażony w inteligentne okulary i smart watches, co pozwala im identyfikować pasażerów i witać ich na lotnisku po imieniu oraz prowadzić spersonalizowane usługi. McKinsey & Company przewiduje, że Internet Rzeczy - który zawiera także "wearables" - będzie do 2025 roku wart 33 mld USD. Przedsiębiorstwa nie powinny nie doceniać skali i szybkości rozprzestrzeniania się tych urządzeń. Jeśli chcą je udostępniać pracownikom muszą one pozostawać pod kontrolą systemu EMM. Każda zwłoka w dostosowaniu używanych w firmie "wearables" do platform zarządzających mobilnością otwiera furtkę hakerom.

Wszystkie powody dla których używa się platform EMM dla smartfonów, takie jak polityka bezpieczeństwa i aktualizacje oprogramowania, brak zezwolenia na samodzielne instalowanie aplikacji dotyczą także "wearables". W niektórych przypadkach są też dodatkowe powody. Przykładowo: zdalne izolowanie danych i ich kasowanie może być pożądane w urządzeniach medycznych monitorujących stan zdrowia. Kiedy pacjent przebywa na terenie na którym nie ma zasięgu telefonii komórkowej czy sieci bezprzewodowej dane zbierane przez urządzenia będą składowane w bezpiecznym kontenerze wydzielonym na takim urządzeniu. aż dopóki noszący je nie przemieszczą się w obszary dostępne dla sieci komórkowej lub wi-fi. Zamknięcie danych w kontenerze i możliwość ich zdalnego wyczyszczenia jest krytyczna dla ochrony prywatności pacjenta

Wyzwaniem związanym z poszerzeniem modelu EMM na urządzenia do noszenia jest ogromna różnorodność interfejsów do zrządzania - praktycznie każdy producent ma inny, co tworzy znacznie większe rozdrobnienie niż w świecie smartfonów. Dlatego ważnym zagadnieniem jest uzgodnienie standardów dotyczących tych urządzeń. Brak standaryzacji może opóźnić adopcję "wearables" na potrzeby firm.

Urządzenia mobilne w Ministerstwie Środowiska

Mobilność pod nadzorem

Jerzy Karbowski

Zastępca Dyrektora ds.Informatyki w Biurze Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Środowiska

Ministerstwo Środowiska wykorzystuje w swojej pracy 250 urządzeń mobilnych. Ze względu na szeroką gamę urządzeń, instytucja zdecydowała się na wprowadzenie rozwiązania, które pozwoli na zarządzanie całą flotą mobilną z centralnej webowej konsoli. W przypadku kradzieży lub utraty urządzenia wszystkie dane mogą zostać zdalnie skasowane. Aby zwiększyć wymogi bezpieczeństwa organizacja zastosowała politykę otwierania załączników w bezpiecznych kontenerze AirWatch Content Locker. W bezpiecznym kontenerem organizacja może przechowywać swoje zasoby firmowe. Zawartość ta jest stale aktualizowana.


TOP 200