Mobile World Congress 2012 - krótkie podsumowanie

Odciążanie sieci komórkowych przez Wi-Fi i wirtualizacja w telefonach komórkowych - to dwa ciekawe i ważne, choć nieco schowane w cieniu licznych premier urządzeń mobilnych, zagadnienia Mobile World Congress 2012.

Oprócz licznie zaprezentowanych najszybszych smartfonów świata (tak swój produkt zachwalał Huawei), największych (Galaxy Note), najszybszych systemów mobilnych (jak przekonywał Microsoft), czy najmniejszych modemów (jak chwalił się koncern Huawei) - na tegorocznej edycji Mobile World Congress można było zaobserwować kilka niemniej ciekawych, a nieco mniej nagłaśnianych przez media rozwiązań.

Małe komórki i WiFi

Według Cisco, ogólnoświatowy ruch w sieciach mobilnych wzrośnie do roku 2016 aż 18-krotnie. Firma Informa Telecoms & Media (raport dostępny na stronach Small Cell Forum) przewiduje natomiast, że w 2016 roku liczba małych komórek wzrośnie aż 20 krotnie i będą one stanowiły aż 90% wszystkich stacji bazowych. Chyba nie było na targach firmy mającej w swojej ofercie elementy infrastruktury komórkowej, która nie zaprezentowałaby własnego pomysłu na małe komórki i połączenie ich z Wi-Fi.

Alcatel-Lucent zaprezentował LightRadio wzbogacone niedawno o obsługę WiFi. Zmodyfikowane zostało także oprogramowanie zarządzające tak, by autoryzacja odbywała się na podstawie karty SIM. Ericsson przejął BellAir - firmę zajmującą się wysokowydajnymi sieciami Wi-Fi, zapowiedział też obsługę Wi-Fi w małych stacjach bazowych (RBS), Ruckus Wireless zaprezentowała SmartCell, własny pomysł na "małe komórki" połączone z Wi-Fi pokazała też firma Cisco - prezentując Small Cell Gateway, oparte na routerach Cisco ASR 5000, zaś small cell w wydaniu Nokia Siemens Networks to oparte na Liquid Cell rozwiązanie Flexi Zone. Koncern ZTE zaprezentował swoją pikokomórkę obsługującą jednocześnie LTE i Wi-Fi. Warto dodać, że firma ogłosiła też przystąpienie do WiGig Alliance.

Chociaż wobec małych stacji bazowych najczęściej używanym terminem jest "small cell" (nawet organizacja Femto Forum zmieniła swoją nazwę na Small Cell Forum), niemal każdy producent stosuje własną nazwę. I tak technologia Alcatel-Lucent to lightRadio, a rozwiązanie Nokia Siemens Networks - Liquid Radio. Pojawiają się też określenia, takie jak HetNet czy Next Generation Hotspots.

W stronę 5G?

Specjaliści z Bell Labs przedstawili na konferencji prasowej swoją koncepcję sieci piątej generacji, która ma efektywnie obsłużyć różne typy danych, koncentrować się na usługach, a nie na przepustowości i spiąć w całość technologie bezprzewodowe, takie jak: Bluetooth, Wi-Fi, CDMA, WCDMA, LTE i te, które się pojawią.

Dwa smartfony w jednym

Konsumeryzacja IT oraz wiążący się z nią coraz popularniejszy termin BYOD (Bring Your Own Device) stawiają firmy przed koniecznością zapewnienia bezpiecznego dostępu do firmowych danych z prywatnych urządzeń mobilnych. Ciekawymi rozwiązaniami na oddzielenie przestrzeni służbowej od prywatnej w smartfonie są rozwiązania zaprezentowane przez VMware, Cellrox oraz Enterproid. Wszystkie trzy działają tylko pod systemem Android.

Pierwsze z rozwiązań to VMware MVP (Mobile Virtualization Platform) - bezpieczny wirtualny kontener, który może być zdalnie zarządzany przez firmowy dział IT, a także (jeśli zajdzie taka potrzeba, np. po utracie telefonu, bądź zwolnieniu pracownika) zdalnie wyczyszczony, bez naruszania części prywatnej smartfonu.

Mobile World Congress 2012 - krótkie podsumowanie

Enterproid Divide - dwa smartfony w jednym

Cellrox Jade korzysta z tzw "lekkiej wirtualizacji" (opartej na jednym jądrze) i oferuje użytkownikowi dwie strefy. Więcej o tym rozwiązaniu można przeczytać w artykule Cellrox Jade - dwa Androidy w jednym telefonie.

Trzecim ciekawym rozwiązaniem jest Divide firmy Enterproid. Po zainstalowaniu aplikacji tworzony jest bezpieczny kontener z oddzielnym klientem korporacyjnej poczty, kalendarza, zadań i przeglądarki internetowej. Aplikacja dostępna jest w Google Play (Android Market). Wersja podstawowa kosztuje 20 USD rocznie, zaś Enterprise - 60 USD rocznie (za jednego użytkownika). Podstawowa wersja dostępna jest też bezpłatnie (z reklamami).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200