Millenniata M-Disc: archiwizacja na płytach optycznych DVD

Płyty optyczne mają już za sobą czasy świetności, ale interesująca technologia wprowadzona na rynek przez firmę Millenniata daje nowe możliwości zastosowań DVD-BD do długotrwałej archiwizacji danych.

Konkurencja ze strony pamięci flash i pamięci dyskowych ogranicza rozwój rynku płyt optycznych DVD / BD, których sprzedaż zaczyna się zmniejszać. Choć nie wydaje się by ten trend mógł ulec odwróceniu, ale technologia opracowana przez Millenniata stwarza nowe pole do zastosowań dysków optycznych w systemach do długookresowej archiwizacji informacji.

Millenniata, we współpracy z LG Electronics, opracowała nową technologię wytwarzania płyt optycznych DVD M-Disc, która zapewnia wyjątkową trwałość zapisu danych. Gwarantowany przez producenta czas przechowywania informacji to 1000 lat. W praktyce oznacza to, że zapisane na dyskach optycznych dane będą mogły być zawsze odczytane. Firma Millenniata powstała ok. 5 lat temu. Jej płyty zostały już wprowadzone na rynek USA, Francji i Niemiec, a obecnie są również dostępne w Polsce, w sklepie internetowym.

Zobacz również:

  • Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane

Granitowa technologia

Inaczej niż w wypadku standardowych DVD, płyty M-DISC wykorzystują warstwę zapisu zbudowaną z materiału nieorganicznego, jak mówią przedstawiciele firmy zawiera on domieszkę granitu. Podczas zapisu następuje trwała, fizyczna modyfikacja struktury przez wiązkę laserową (następuje wypalenie fragmentu nośnika). Nieorganiczny materiał nośnika jest odporny na wysokie (do 80 C) i niskie temperatury, a także wilgoć, światło i promieniowanie UV. Pod względem mechanicznym płyty są też nieco bardziej niż DVD odporne na uszkodzenia, choć nie oznacza to, że nie można ich fizycznie zniszczyć.

Jak wynika z teoretyczno-eksperymentalnych estymacji, w standardowych warunkach przechowywania, współczynnik refleksyjny warstwy zachowuje parametry pozwalające na odczyt danych przez około 10 tysięcy lat. "Tylko" 1000-letnia gwarancja wynika z ocen trwałości podłoża, którym jest materiał poliwęglanowy, taki jak stosowany w standardowych płytach DVD. Wyjątkową trwałość płyt M-Disc potwierdziły testy przeprowadzone przez US Navy, NASA i US Geological Survey, które już zdecydowały się na wykorzystywanie tej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200