Millenniata M-Disc: archiwizacja na płytach optycznych DVD

"Standardowa płyta CD/DVD zapewnia bezpieczne przechowywanie plików przez około 5 lat. Przy regularnym korzystaniu, pamięć flash odmówi współpracy po ok. 8-10 latach, a taśma magnetyczna może wytrzymać maksymalnie 15 lat" mówi Marcin Kurzawski reprezentujący Millenniata Poland. Czas przechowywania danych na dyskach M-Disc jest nawet kilkadziesiąt razy dłuższy.

Technologia M-Disc została opracowana we współpracy z LG Electronics - już obecnie wszystkie modele stacjonarnych i mobilnych nagrywarek DVD oraz BD tej firmy obsługują zapis dysków Millenniata (są oznaczone logo M-Disc). Warto zauważyć, że ceny napędów nie uległy zmianie.

Zobacz również:

  • Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane

Z technicznego punktu widzenia zapis M-Disc wymaga przynajmniej 1,5-zwiększenia mocy lasera. Stąd też nagrywarki M-Disc są wyposażone w mechanizm detekcji typu płyty optycznej i automatycznego dopasowania mocy lasera. Należy podkreślić, że płyty jednokrotnego zapisu M-Disc o pojemności 4,7 GB są zgodne ze standardami i mogą być odczytywane w dowolnym napędzie DVD.

Dla kogo M-Disc

Przedstawiciele Millenniata mówią, że oferta firmy jest adresowana głównie do przedsiębiorstw i instytucji publicznych, dla których ważna jest archiwizacja danych lub dokumentów przez dziesiątki lat lub, jak w wypadku zastosowań militarnych w US Navy, trwały nośnik nieczuły na zakłócenia elektromagnetyczne umożliwiający odtworzenie systemu i aplikacji nawet w skrajnie trudnych warunkach.

Ale M-Disc może zainteresować również użytkowników indywidualnych, którzy chcieliby trwale zarchiwizować na przykład cyfrowe zdjęcia, filmy lub dokumenty.

Obecnie Millenniata przygotowuje podobną technologię dla dysków BD (Bluray Disc), a więc płyt o znacznie większej pojemności. Można też oczekiwać pojawienia się na rynku automatycznych bibliotek ze zmieniaczami płyt M-Disc.

Producent zapowiada również, że będzie proponować wprowadzenie nowych standardów dla dysków optycznych określanych jako DVD+M i BD+M. Firma nie planuje sprzedaży swoich patentów, ale prowadzi już rozmowy z kilkunastoma producentami dotyczącymi warunków jej licencjonowania. Na instalację napędów M-Disc w notebookach zdecydował się już m.in. Dell.

Obecnie płyty M-Disc są dość drogie, co może być hamulcem masowej popularyzacji. Ich oficjalna cena w sklepie internetowym wynosi ok. 16 zł za sztukę. Oficjalnym importerem płyt M-Disc jest First Price, a jedynym dystrybutorem w Polsce - INCOM.


TOP 200