Migracja ostatniej szansy

Dopiero teraz z wykorzystaniem narzędzi, takich jak DCDIAG.EXE, REPADMIN.EXE, NLTEST.EXE, DNSCMD.EXE i NETDIAG.EXE (dostępne w katalogu \support\tools CD-ROM-u instalacyjnego Windows .Net Server) można przetestować poprawność przeprowadzonej aktualizacji i komunikacji między kontrolerami domeny.

Migracja ostatniej szansy

Wspierane ściezki migracji do Windows .Net Server

Kolejnymi krokami jest aktualizacja systemu na wszystkich serwerach BDC i podniesienie poziomu funkcjonalnego domen i lasu Active Directory.

Windows 2000

W błędzie jest ten, kto sądzi, że migracja z Windows 2000 do Windows .Net Server to błahostka w porównaniu z migracją z Windows NT Ser-ver 4.0. Zmiany, jakie Microsoft wprowadził w Active Directory, wymagają odpowiedniego przygotowania serwerów pełniących funkcję kontrolerów domenowych, zanim zostanie zainstalowany na nich nowy system.

Jako pierwsze na serwerze Windows 2000 pełniącym rolę schema master trzeba uruchomić narzędzie Active Directory Preparation Tool (ADPREP.EXE), które przygotuje cały las katalogowy do migracji do AD z Windows .Net Server. Następnie to samo narzędzie należy uruchomić na każdym z serwerów pełniących rolę infrastructure master w poszczególnych domenach, w których mają się pojawić kontrolery Windows .Net Server.

W ramach przygotowania AD do aktualizacji do nowej wersji narzędzie ADPREP.EXE rozszerza schemat usług katalogowych, modyfikuje niezbędne prawa dostępu (np. do folderu SYSVOL), tworzy nowe obiekty wykorzystywane przez COM+ i WMI itd.

Jeśli użytkownik uruchomi proces aktualizacji kontrolera domeny Windows 2000 do Windows .Net Server i procedura instalacyjna wykryje, że las oraz domena nie zostały wcześniej przygotowane do migracji, program instalacyjny WINNT32.EXE przerwie działanie (co ciekawe, użytkownik nie jest informowany, z jakiego powodu). Podobnie jeśli administrator zdecyduje się przeprowadzić upgrade domeny nieco "naokoło" (ale w bezpieczniejszy sposób umożliwiający łatwe przywrócenie "starego" sposobu pracy domeny), tzn. poprzez instalację Windows .Net Server na nowej maszynie jako serwera typu member i dopiero jego późniejsze promowanie do funkcji kontrolera domeny (poprzez uruchomienie programu DCPROMO instalującego Active Directory na serwerze), a wcześniej las i domena nie zostaną przygotowane przez ADPREP.EXE - proces ten również zakończy się niepowodzeniem.

Dopiero po aktualizacji wszystkich kontrolerów domenowych do Windows .Net Server możliwe jest podniesienie poziomu funkcjonalnego (trybu pracy) domeny i lasu AD do Windows .Net. Aby zmienić tryb pracy domeny, wykonujący tę operację administrator musi należeć do grupy Domain Admins. W przypadku zmiany statusu lasu AD konieczna jest przynależność do grupy Enterprise Admins. Do czasu zmiany trybu pracy domeny i las AD operują w takich trybach, w jakich działały przed rozpoczęciem procesu aktualizacji: mixed lub native.

Proces aktualizacji Windows NT Server 4.0 i Windows 2000 Server do Windows .Net Server 2003 został szczegółowo opisany w wersji beta podręcznika Windows .Net Server Resource Kit dostępnego również pod adresem http://www.microsoft.com/technet/treeview/default.asp?url=/technet/prodtechnol/windowsnetserver/evaluate/cpp/reskit/default.asp


TOP 200