Migracja na dużą skalę

Serwery z PA-RISC

Dorobkiem starego HP jest linia serwerów unixowych z procesorami PA--RISC. Obecnie najmniejszymi rozwiązaniami w tej serii są serwery rp24XX, które w prostej linii wywodzą się od maszyn klasy "A" (według starej nomenklatury) i mogą być wyposażone maksymalnie w dwa procesory oraz serwery rp54XX, które można rozbudować do czterech procesorów. Do klasy średniej HP zalicza serwery rp7410 i rp8400 - odpowiednio wyposażone maksymalnie w 8 i 16 procesorów. Rozwiązaniem klasy high-end jest serwer HP Superdome, który może być wyposażony w 64 procesory. Charakterystyczne dla tego wysoko wydajnego rozwiązania HP oraz wszystkich komputerów w klasie średniej jest zastosowanie tej samej architektury serwera, na który składają się tzw. cele (moduły czteroprocesorowe).

Partnerzy nowego HP na razie bez zmian

Jak zapewnia Tomasz Bator, dyrektor ds. produktów w Dziale Rozwiązań dla Przedsiębiorstw w HP, do końca br. finansowego HP, czyli do końca października br., nie będą wprowadzane żadne zmiany w polityce partnerskiej firmy. Będą kontynuowane wszystkie istniejące programy partnerskie dawnego HP i Compaqa.

Tym partnerom, którzy w określonym zakresie posiadają już certyfikację jednej z łączących się firm i są zainteresowani oferowaniem rozwiązań obu firm z danej grupy, HP proponuje program kros-certyfikacji z grupy produktowej jednego z producentów do tej samej grupy produktowej w ofercie drugiego z nich. Program ten ma być dostępny do końca października br.

Od listopada br. HP zaoferuje nowy, wspólny program dla partnerów byłego HP i Compaqa. Jego warunki nie są jeszcze znane.

Wszystkie komputery HP już teraz umożliwiają rozbudowę, tak by pozwalały na zastosowanie proce- sora Itanium bez konieczności wymiany serwera (w ramach tej samej obudowy). "Planujemy jednak, że migrację taką zaproponujemy klientom dopiero po wprowadzeniu przez In-tela trzeciej generacji Itanium, o roboczej nazwie Madison. Priorytet, jeśli chodzi o taki upgrade, ma HP Superdome. W jego przypadku zapro- ponujemy możliwość zastosowania Itanium w drugiej połowie 2003 r. W ciągu kilku kolejnych miesięcy udostępnimy taką możliwość w maszynach z niższej półki" - mówi Tomasz Bator. HP planuje umożliwienie uruchamiania w ramach jednego serwera Superdome celi wyposażonych zarówno w procesory PA-8800, jak i Itanium. Nie wiadomo jeszcze czy wymiana procesorów PA-RISC na Itanium będzie się odbywać w relacji 1:1 bezpośrednio na poziomie celi czy też konieczna będzie wymiana większych "fragmentów" i czy uda się zastosować więcej procesorów Itanium niż PA-RISC. "Problem technologiczny, który może powstać przy takiej modernizacji serwera, jest naszym problemem. Jeśli klientowi obiecujemy dzisiaj rozbudowę w ramach tej samej obudowy, to gwarantujemy, że to uczynimy bez względu na to, jak dużo elementów trzeba będzie wymienić" - twierdzi Tomasz Bator.

W przyszłości planowane jest wykorzystanie dotychczasowych doświadczeń HP i Compaqa, zdobytych przy projektowaniu serwerów Superdome i AlphaServer GS, i zbudowanie nowego, superwydajnego serwera wykorzystującego procesory Itanium i nowy system operacyjny HP-UX. Wprowadzenie go na rynek jest planowane na 2005 r. Nie wiadomo jeszcze jednak nic o jego budowie poza tym, że będzie to serwer modułowy, stworzony na podstawie doświadczeń z rynku serwerów Intela, jeśli chodzi o koszty produkcji, a jednocześnie oferujący wysoką wydajność i skalowalność.

Górna półka

Serwery HP NonStop są oferowane w trzech grupach rozwiązań. W klasie podstawowej (entry-level) występują dwa komputery różniące się procesorami S74 (na jesieni zastąpi go S76) i S760, które mają dwa procesory. Do klasy średniej należą serwery S7400 (jesienią zastąpi go model S7600), które można rozbudowywać od 2 do 4080 procesorów. Rozwiązaniami z "górnej półki" są S76000 i S86000, które również można rozbudować do 4080 procesorów, tyle że o wyższej częstot-liwości zegara.

"Maszynami wykorzystującymi nowe procesory MIPS R14000 są S760, S76000 i S86000. W pozostałych serwerach z serii S76XXX, tj. S76 i S7600, zostaną zastosowane procesory MIPS R12000" - mówi Wiesław Krasno-dębski, dyrektor sprzedaży w dziale NonStop Enterprise Division, odpowiedzialny za wszystkie produkty i rozwiązania HP NonStop.

Nowymi technologiami imple-mentowanymi w wysoko wydajnych serwerach HP NonStop są routery ServerNet2. Są one wykorzystywane do łączenia serwerów i urządzeń I/O oferujących przepustowość transmisji wynoszącą 125 MB/s (dotychczas 50 MB/s).

<hr>

Przed połączeniem HP i Compaqa serwery z PA-RISC i Alphą były bezpośrednimi konkurentami. Jak teraz będą pozycjonowane w ofercie nowego HP?

Serwery Alpha i PA-RISC mają indywidualne cechy określające ich pozycję na rynku. W dużej mierze decydują o tym systemy operacyjne.

Jeżeli np. potrzeby klienta skłaniają się w kierunku wieloprocesorowej maszyny z możliwością stosowania dużej ilości partycji, to tam adresujemy HP Superdome. Jeżeli zaś potrzebna jest maszyna ze średniej półki, pozwalająca na korzystanie z tańszej licencji bazodanowej poprzez wykorzystanie mniejszej liczby szybkich procesorów, to zapewne polecimy klientowi HP AlphaServer ES45.

Migracja na dużą skalę

Wiesław Krasnodębski, dyrektor sprzedaży w dziale Nonstop Enterprise Division

Doskonałym przykładem podziału ról jest rynek High Performance Technical Computing (HPTC). Największy na świecie cywilny superkomputer zbudowany jest w architekturze wieloserwerowego klastra maszyn zawierających procesory Alpha. Wykorzystujemy tam unikalne cechy HP TruCluster i wydajność procesorów Alpha. W tym samym obszarze HPTC, szczególnie w zastosowaniach przemysłowych (modelowanie procesów, symulacje), poczesne miejsce zajmują HP Superdome.

Jakie są perspektywy sprzedaży serwerów HP NonStop na polskim rynku?

Oceniamy, że rocznie możemy sprzedawać kilka systemów działających w oparciu o tę platformę. Wzrasta zapotrzebowanie na systemy zapewniające wysoką wydajność, dyspozycyjność i integralność danych. Oferta adresowana jest nie tylko do naszych głównych klientów z sektora finansowego i telekomunikacyjnego, ale również do innych branż.

Pod względem cech platformy konkurencją dla NonStop jest IBM Parallel Sysplex.


TOP 200