Migracja na dużą skalę

Trzy zamiast pięciu

W ofercie nowego HP znalazło się wiele systemów operacyjnych: MPE i HP-UX pochodzące z dawnego HP oraz Tru64 Unix, NonStop Kernel i OpenVMS rozwijane dotychczas przez Compaqa.

Sztandarowymi systemami obu firm są HP-UX i Tru64 - systemy unixowe przeznaczone odpowiednio dla platform PA-RISC i Alpha. Nowe HP podjęło decyzję, że oba będą zinteg-rowane w jeden, promowany jako HP--UX i przeznaczony do pracy na platformie Itanium. "W systemie tym zostaną zaimplementowane takie cechy Tru64, jak technologia TruCluster czy Advanced File System. Zgodnie z najnowszymi planami, będą one włączane również do HP-UX-a, przeznaczonego dla procesorów PA-RISC, oraz do nowej wersji systemu dla platformy Itanium" - mówi Piotr Brychczyński.

Do czasu ujednolicenia wszystkich serwerów na platformie Itanium, systemy HP-UX i Tru64 będą oferowane równolegle tak jak dotychczas. "Wynika to z faktu, że nie chcemy zmuszać klientów do ciągłej migracji, np. z Alphy do PA-RISC. Przygotowujemy i udostępnimy za 3, 4 lata ścieżkę migracyjną z każdej z tych platform bezpośrednio do Itanium" - wyjaśnia Piotr Brychczyński.

HP udostępnia już system HP-UX 11i 1.5 przeznaczony dla Itanium, ale rozwiązania z pierwszą wersją procesora z serii IA-64 traktuje jako platformę testową, przeznaczoną przede wszystkim dla programistów przystosowujących swoje aplikacje do pracy w 64-bitowym środowisku Intela. Wraz z premierą Itanium 2 HP wprowadziło nową wersję HP-UX-a, przeznaczoną nie tylko do zastosowań programistycznych, ale również do pracy w środowiskach komercyjnych (m.in. system obsługuje klastry budowane z wykorzystaniem oprogramowania HP MC/ServiceGuard). "Wart podkreślenia jest fakt, że HP- -UX dla PA-RISC i Itanium posiada w większości ten sam kod źródłowy - zaledwie 20% kodu jest pisane niezależnie dla Itanium 2. Od przyszłego roku, kiedy na rynek wejdzie trzecia wersja Itanium, będzie to w 100% ten sam system operacyjny, wykorzystu-jący ten sam kod źródłowy. Migracja na platformę Itanium będzie więc znacznie prostsza. Oczywiście, istniała i istnieje pełna zgodność binarna aplikacji dla HP-UX-a, realizowana przez specjalny moduł w jądrze systemu - każdy program skompilowany na PA-RISC można uruchomić na Itanium bez rekompilacji" - mówi Piotr Brychczyński.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku systemu OpenVMS. Nie jest on dostępny w wersji na Itanium, aczkolwiek nowe HP kontynuuje prace związane z jego migracją, rozpoczęte jeszcze przez Compaqa. Według planów HP, OpenVMS w wersji dla Itanium powinien trafić na rynek w 2004 r. Jedną z jego ciekawych cech, mających na celu wykorzystanie dotychczasowych instalacji pracujących u klientów, ma być możliwość budowania mieszanych klastrów, składających się z serwerów z procesorami Alpha i serwerów z Itanium.

NonStop Kernel, system operacyjny przeznaczony dla serwerów HP NonStop, jest dostępny w wersji G06.16. Pierwsza wersja dla procesora Itanium (oznaczona G06.20) pojawi się na początku przyszłego roku.

HP oferował system MPE dla serwerów HP 3000. Ponieważ jeszcze przed połączeniem podjęto decyzję o wstrzymaniu rozwoju HP 3000, również MPE znika z oferty.

Serwery AlphaServer

Użytkownicy Compaqa i HP mieli wiele obaw, co stanie się z serwe- rami unixowymi, oferowanymi przez obie firmy. "Realizujemy plany rozwoju produktów przewidziane w dotychczasowych harmonogramach obu firm. Żadne z rozwiązań nie zniknie nagle" - twierdzi Tomasz Bator, dyrektor ds. produktów w Dziale Rozwiązań dla Przedsiębiorstw HP.

Najwydajniejsze AlphaServery ES i GS z procesorem EV68 będą dostępne jeszcze przez półtora roku. W ciągu miesiąca na rynek zostanie wprowadzona nowa wersja procesora EV68 taktowana zegarem 1,3 GHz. Będzie ona wyposażona w rozszerzoną pamięć podręczną 16 MB. Układ ten znajdzie zastosowanie zarówno w serwerach GS, jak i w serwerach klasy średniej ES45. Wkrótce firma planuje wprowadzenie nowego modelu klasy low-end - serwera DS25 wyposażonego w pro- cesor EV68 1 GHz z 8 MB pamięci podręcznej.

W tym roku na rynek trafią serwery Marvel z procesorami EV7. Prawdopodobnie będą to modele: ES80 - wyposażony maksymalnie w 8 procesorów EV7 oraz GS1280 - wykorzystujący do 128 procesorów. Według zapewnień HP, serwery Marvel będą oferować ponaddwukrotny wzrost wydajności w porównaniu z analogicznymi, dostępnymi obecnie konfiguracjami serwerów ES i GS. Zostanie to osiągnięte przede wszystkim dzięki zmianie architektury wewnętrznej, która nie będzie oparta na przełączniku, lecz na strukturze siatkowej (każdy mo- duł procesorowy będzie połączony z wieloma innymi modułami, a architektura przełącznika zostanie przeniesiona bezpośrednio na poziom procesora).


TOP 200