Między poezją a matematyką

Język internautów naśladuje język komputera, który składa się tylko z dwóch znaków: 0 i 1, czyli potwierdzenia i jego przeciwieństwa.

Wyróżniamy trzy rodzaje języka elektronicznej cywilizacji: język czatów, język poczty elektronicznej, język stron WWW. Najbardziej ciekawy jest język czatów, pełen poetyckich zwrotów typu: z kad jestes???? albo nie qmam cie koles, albo ten uroczy dialog między dwoma chłopcami - masz dziewczyne?????? - NIE MAM A KCESH NIOM BYC??. W tych dwóch ostatnich zdaniach zawarta jest cała urocza tajemnica naszej cywilizacji, w której wszystkie różnice między ludźmi powoli się zacierają, a głównie różnice między płciami. No i nie jesteśmy już niewolnikami ortografii.

Inną cechą języka czatów jest gubienie końcówek utartych zwrotów. Zamiast cześć - cz, zamiast dziękuję - dz, zamiast gratulacje - gr , zamiast pozdrawiam - pzdr. Co ciekawe, ten typ skrótów wymyślił już dawno temu polski poeta Miron Białoszewski, który kilkadziesiąt lat temu wcześniej wyśmiał w satyryczno-lingwistycznym wierszu marzenia amerykańskiej młodzieży o "nowym wspaniałym świecie":

a ciąg?

na smyczy

radarowa smocz

taka sucz sztuczna

nylonozawsze

nykoń

rola uprawiana przez funkcje

rży …yix

mrówka pszczoły

porozumiewawczarnia

Miron Białoszewski, poprzez właśnie ucinanie znanych wyrażeń (np. zamiast: a ciąg dalszy?, poeta pisze: a ciąg?), tworzy bełkotliwy język skrótów, którym zaczynamy coraz częściej porozumiewać się w Internecie. Jego wizja przyszłości przedstawiona w latach 50. XX wieku zaczyna się realizować w tej chwili.

Najbardziej jednak charakterystyczną cechą języka, którym posługują się internauci, jest mieszanie słów z symbolami, które pochodzą z kodów języków programowania. Na naszych oczach powstaje nowy uniwersalny język, dostosowany do epoki, w której - wg słów amerykańskiego naukowca - "rozwój w sposób nieunikniony prowadzi do uświadomienia sobie, że te same teorie, które służą do wyjaśnienia działania urządzeń mechanicznych, są także przydatne do zrozumienia zwierzęcia ludzkiego - i vice versa, jako że zrozumienie mózgu człowieka rzuca światło na naturę sztucznej inteligencji". Już niedługo, aby cokolwiek wiedzieć o sobie, będziemy musieli o to pytać komputery.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200