Microsoft zaskakuje - testowy Windows 8 dla wszystkich

Od wczoraj każdy zainteresowany może pobrać wczesną wersję testową (Developer Preview) Windows 8. To pewna niespodzianka - koncern do tej pory nie udostępniał publicznie swoich systemów na tak wczesnym etapie prac. Informację tę ogłoszono na trwającej właśnie konferencji PDC.

Microsoft nazywa udostępnione właśnie wydanie wersją "pre-beta". Koncern już wcześniej przygotowywał takie edycje systemów - ale oferował je wyłącznie wąskiej grupie zarejestrowanych testerów. Tak było na przykład z developer preview Windows 7, który też został udostępniony na konferencji PDC (Professional Developers Conference) - ale wyłącznie jej uczestnikom. Oczywiście, wersja testowa Windows 7 krótko później pojawiła się w sieciach bezpośredniej wymiany plików - niewykluczone, że tym razem Microsoft postanowił zabezpieczyć się przed tym i dlatego sam udostępnił wersję DP "ósemki".

Dodajmy, że podczas towarzyszącej PDC konferencji BUILD Windows pracownicy Microsoftu podczas ponad 2,5-godzinnej prezentacji szczegółowo omówili nowy system.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

Plik instalacyjny ma od 2,8 do 4,8 GB (w zależności od wybranej wersji), zaś z jego pobraniem nie wiążą się żadne zobowiązania czy obostrzenia. Największy plik to 64-bitowa wersja Windows 8, z dołączonym pakietem narzędzie developerskich, zaś najmniejszy - podstawowe, 32-bitowe wydanie. System dostępny jest w angielskiej wersji językowej. Wszystkie wersje mają postać pliku obrazu .iso - po pobraniu trzeba je skopiować na plik DVD lub pendrive'a. Do uruchamienia testowej wersji Windows 8 potrzebny jest komputer wyposażony w procesor 1 GB pamięci RAM (w przypadku wersji 64-bitowej - min. 2 GB) oraz 16 GB wolnej przestrzeni dyskowej (wersja 64-bit - 20 GB).

Co ciekawe, wersje podstawowe (tzn. pozbawione dodatkowych narzędzi developerskich) mogą zostać wykorzystane do zaktualizowania Windows XP, Visty lub Windows 7 - w tym wariancie użytkownik zachowa swoje pliki oraz ustawienia. Wersja z dodatkami musi zostać zainstalowana od nowa - niezbędne jest kompletne wymazanie poprzedniego systemu operacyjnego.

Przedstawiciele Microsoftu podkreślają, że jest to wczesna wersja testowa i w związku z tym nie powinni jej instalować amatorzy. Co więcej, oprogramowanie to może nie nadawać się co codziennej pracy - udostępniono je raczej z myślą o developerach, producentach sprzętu itp.

Więcej informacji oraz pliki do pobrania znaleźć można na stronie Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200