Windows 8 - hazardowa zagrywka Microsoft?

Po pokazaniu przez Microsoft w ubiegłym tygodniu demo systemu Windows 8, analitycy są podzieleni co do tego, czy - dodając dotykowy interfejs do swego systemu operacyjnego będącego dotychczas dojną krową - koncern z Redmond nie wystawia go aby na hazardowe ryzyko?

Niektórzy analitycy twierdzą wręcz, że na stół postawiono całą stawkę, inni, że to najlepszy ruch, jaki mógł wykonać Microsoft - lepszy nawet niż z programem .Net, rozpoczętym w 2002 r., uważa Wes Miller, analityk z Directions on Microsoft, który pracował w zespole Windows w latach 2000-04.

Na początku ubiegłego tygodnia Microsoft pokazał niektóre elementy systemu Windows 8 (kierownictwo firmy podkreśla, że to nazwa robocza) na konferencji "All Things Digital" i targach komputerowych Computex na Tajwanie.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Windows 8 będzie miał interfejs dotykowy, aby móc konkurować na szybko rozwijającym się rynku tabletów, lecz pod spodem ma oferować bardziej tradycyjny "okienkowy styl" pulpitu. Podczas demonstracji pokazano dotykowy ekran startowy Windows 8, oraz w jaki sposób użytkownicy mogą przechodzić do bardziej znanego im interfejsu ikonowego.

Określając Windows 8, jako zmianę wizerunku liczącego dziesiątki lat systemu operacyjnego, Microsoft przekonuje, że OS typu "wszystko w jednym" będzie pozwalał na nawigację zarówno dotykową, jak i za pomocą klawiatury i myszy; będzie go można uruchamiać w różnych formach na wielu urządzeniach - od małych tabletów po duże ekrany i komputery stacjonarne.

Za, a nawet przeciw

Ze strony ekspertów Microsoft strategia ta zyskała zarówno pochwały, jak i nie zabrakło słów krytyki - czasem nawet z ust tych samych analityków (!). Krytycy zastanawiają się, jak zareagują najwięksi klienci firmy na aktualizację tak mocno promującą interfejs dotykowy.

"Hazard polega na tym, że przenosząc dziedzictwo Windows do tabletów, Microsoft podejmuje ryzyko zniszczenia swego tradycyjnego biznesu Windows na desktopie" - powiedział Al Gillen, analityk z IDC. "Windows 8 przygotowuje się przede wszystkim z myślą o tabletach, a to nie najlepiej wróży klientom biznesowym."

Inni wypowiadają się podobnie, nazywając Windows 8 "konsumencką" wersją, oferującą niewiele lub nic dla biznesowych użytkowników.

"Tak, to hazard", mówi Michael Silver z Gartnera. "Bardziej prawdopodobne jest, że przyjmie się wśród konsumentów niż w przedsiębiorstwach. (...) Firmy będą miały trudności z Windows 8, a z drugiej strony są już nieco zmęczone wdrożeniami Windows 7".

Silver uważa, że przedsiębiorstwa będą pomijać Windows 8 (tak jak większość robiła z Windows Vista) i trzymać się Windows 7, co odpowiada taktyce, którą producent sam lansował, gdy zalecał, żeby przedsiębiorstwa wdrażające Windows 7 trzymały się swoich planów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200