Microsoft zainwestuje miliard dolarów w polską chmurę

Firmy Microsoft i Operator Chmury Krajowej ogłaszają partnerstwo. Amerykański gigant zamierza zainwestować miliard dolarów w rozwój polskiej chmury obliczeniowej i cyfrową transformację polskich przedsiębiorstw.

Microsoft i Operator Chmury Krajowej ogłosiły podpisanie strategicznej umowy dla Polski. To jedna z największych inwestycji w sektor technologiczny w Polsce, której wartość ma sięgnąć 1 mld USD.

Porozumienie przewiduje trzy strumienie inwestycyjne, z których jeden obejmuje budowę pierwszego w Europe Środkowo-Wschodniej i Polsce regionu data center firmy. Jak powiedział Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft Polska, rozważane jest kilka lokalizacji dla nowego centrum danych, a najprawdopodobniej powstanie ono w Warszawie lub w okolicach. Centrum stanie się kolejnym regionalnym hubnem technologicznym Mirosoftu. Na świecie powstało dotychczas 59 takich "regionów". Z reguły realizacja takiego dużego projektu infrastrukturalnego trwa ok. 2 lata - do momentu uruchomienia wszystkich usług.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze

W ramach porozumienia ogłoszono też programy transformacji cyfrowej - z dniem ogłoszenia, tj. z 5 maja, zainicjowane zostały projekty podnoszenia kwalifikacji cyfrowych, które mają objąć 150 tysięcy polskich programistów i informatyków. Projekt będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz internetu rzeczy.

Trzeci strumień inwestycyjny porozumienia obejmuje programy wsparcia transformacji cyfrowej dla polskich przedsiębiorstw. Obejmą one usługi w zakresie doradztwa w procesie transformacji, a następnie optymalizacji kosztów. Będą to nowe pozycje w porftolio OChK.

Na efekty partnerstwa nie trzeba jednak będzie czekać do 2022 r. Operator Chmury Krajowej, jako partner Microsoftu, będzie dostarczał wszystkie usługi z platformy Microsoft Azure, w tym storage, usługi Business Intelligence i analitykę danych, SI oraz cały moduł modern workplace, obejmujący też pakiet Office 365.

Operator Chmury Krajowej to powołana w 2018 r. przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju spółka dostarczająca rozwiązania chmury obliczeniowej w modelu multicloud. Oferuje zarówno własne produkty w ramach Platformy Chmury Krajowej, jak i rozwiązania globalnych dostawców chmury publicznej. Partnerstwo z Microsoftem to kolejne strategiczne porozumienie spółki - we wrześniu 2019 r. OChK podpisał umowę o strategicznym partnerstwie z Google, czego efektem w Polsce powstaje region Google Cloud hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

„[Partnerstwo] pociągnie za sobą kolejne inwestycje i projekty, które pomogą rozpędzić polską gospodarkę po pandemii. Zlokalizowany w kraju region Microsoft Azure/O365/Dynamics/Power Platform pozwoli wyeliminować problem lokalizacji danych, co jest szczególnie ważne dla sektorów regulowanych, a jednocześnie ułatwi wielu przedsiębiorstwom, które do tej pory się wahały, migrację do chmury" - skomentował Karol Mazurek, dyrektor zarządzający w Accenture.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200