Pandemia koronawirusa ciągnie rynek IT w dół

Pandemia koronawirusa ciągnie całą gospodarkę w dół w zastraszającym tempie, nie oszczędzając również rynku IT. Firma analityczna IDC skorygowała ostatnio swoje wcześniejsze prognozy dotyczące rozwoju tego rynku i podała, że na skutek pandemii koronawirusa COVID-19 skurczy się on w tym roku – w porównaniu z poprzednim - o co najmniej 5,1%.

Jednak ogólne wydatki na infrastrukturę IT powinny wzrosnąć o prawie 4% do poziomu 237 mld USD, co należy zawdzięczać głównie rosnącemu zapotrzebowaniu całego biznesu na usługi świadczone przez chmury.

Według IDC, w tym roku największy spadek obrotów zaobserwujemy na rynku komputerów osobistych i smartfonów. Nie powinni to nikogo dziwić, ponieważ wcześniejsze prognozy - publikowane jeszcze przed wybuchem pandemii – mówiły o tym, że rynek komputerów osobistych skurczy się w tym roku znacznie. Pandemia spowodowała tylko, że spadek będzie jeszcze większy. Wydatki na telekomunikację spadną o prawie 1%. To względnie dobry wynik w porównaniu z tym, jak wygląda sytuacja w innych segmentach rynki IT.

Zobacz również:

  • Samsung będzie kolejną zagraniczną firmą, która skorzysta z funduszu CHIPS and Science Act
  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

Zmniejszą się również wydatki na usługi IT, głównie z powodu opóźnień obserwowanych przy wdrożeniach bardzo dużych projektów IT. Jednak IDC oczekuje, że przychody pochodzące z usług związanych z zarządzaniem systemami IT, wsparciem technicznym i operacjami technologicznymi będą w dużej mierze chronione, podobnie jak wydatki ponoszone na projekty związane z szeroko pojętą transformacją cyfrową.

Recesja gospodarcza, szczególnie dotkliwa w drugim kwartale tego roku, przełoży się na duże, ale na szczęście krótkoterminowe redukcje wydatków na informatykę w tych firmach i branżach, w których systemy IT odgrywają pierwszoplanową rolę. Wiadomo już iż niektóre firmy ograniczą nakłady inwestycyjne na IT, podczas gdy inne przesuwają wdrażanie zaplanowanych wcześniej projektów na późniejszy termin do momentu, w którym sytuacja ustabilizuje się.

Kłopot w tym, że póki co nikt nie wie, kiedy to nastąpi. Na szczęście wydaje się, że przynajmniej niektóre części rynku IT są odporne na kryzys, ponieważ wykorzystują technologie, które pozwalają z niego wychodzić. Chodzi tu przede wszystkim o te rozwiązania IT, które wspierają zdalną pracę i możliwość prowadzenia wideokonferencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200