Microsoft: trojany w jednym na 300 pecetów

Microsoft podsumował wyniki ponadrocznych doświadczeń z udostępnianiem usług bezpieczeństwa. Liczba dużych epidemii wirusów znacznie spadła, coraz więcej jest natomiast złośliwego oprogramowania instalowanego w celach "biznesowych" - rootkitów i koni trojańskich.

Wyniki przedstawione przez Microsoft opierają się głównie o doświadczenia po udostępnieniu użytkownikom narzędzia Windows Malicious Software Removal Tool. Są one wartościowe, bo opierają się o sporą próbę - ponad 270 mln uzytkowników, którzy - głównie przez Windows Update - pobrali i używali programu.

W okresie między marcem 2005 a majem 2006 aplikacja raportowała usunięcie ponad 16 mln kopii złośliwego oprogramowania z 2,7 mln pecetów, co daje jeden zawirusowany komputer na około pięćdziesiąt. Według Microsoftu zawirusowane jest jeszcze mniej, około jeden na trzysta, ponieważ całkowita liczba przeskanowanych komputerów była znacznie większa niż 270 mln unikalnych użytkowników, którzy pobrali aplikację.

Zobacz również:

  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?

Microsoft z zadowoleniem podkreśla fakt, że w ciągu ostatniego czasu nie było większych epidemii wirusowych. Faktycznie, pandemie na skalę CodeRed raczej się już nie powtórzą. Jest w tym niewątpliwie zasługa większej świadomości użytkowników, dostępności antywirusów oraz łatek ze strony producentów. Niestety, dane Microsoftu pokazują że jest to także wynik zmiany profilu działania autorów wirusów, którzy z wandalizmu przestawili się na biznes.

W badanym przez Microsoft okresie rootkity, potencjalnie najniebezpieczniejszy rodzaj złośliwego oprogramowania, stanowiły aż 14% wszystkich programów wykrytych na zainfekowanych komputerach. Zaskakujaco duży jest udział w ogólnej liczbie koni trojańskich i rootkitów słynnego rootkita Sony, który stanowił prawie 35% wszystkich rootkitów. Co najgorsze, w 20% pod parasolem rootkita Sony kryli się nieoczekiwani goście w postaci koni trojańskich i backdoorów.

Pełny raport Microsoftu:

*http://download.microsoft.com/download/5/6/d/56d20350-afc8-4051-a0df-677b28298912/MSRT%20-%20Progress%20Made%20Lessons%20Learned.pdf

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200