Microsoft przekazuje społeczności open source kod ASP.Net Web API oraz Razor

Nie od dziś wiadomo, że Microsoft stara się utrzymywać dobre relacje ze społecznością open source. Najnowszym potwierdzeniem tego faktu jest decyzja o udostępnieniu kodu źródłowego dwóch webowych produktów koncernu - ASP.Net Web API oraz ASP.Net Web Pages.

Oba projekty zostały udostępnione na zasadach Apache License 2.0 - repozytoria z kodem umieszczono w serwisie Microsoft CodePlex (do kontrolowania wersji wykorzystano narzędzie Git).

ASP.Net Web API oferuje framework do budowania usług http dla urządzeń klienckich, np. przeglądarek desktopowych oraz mobilnych - dzięki temu rozwiązaniu developerzy mogą tworzyć typowe aplikacje RESTful w oparciu o .Net Framework. ASP.Net Web Pages - znany również jako "Razor" - umożliwia z kolei łączenie kodu serwerowego z HTML w celu tworzenia dynamicznej zawartości stron WWW.

Zobacz również:

  • Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?
  • Oracle Cloud w Microsoft Azure

Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą, że udostępniając kod źródłowy dwóch produktów webowych w CodePlex chcą "zwiększyć transparentność" tych projektów. Dodajmy, że w CodePlex dostępny jest również kod ASP.Net MVC (Microsoft udostępnił go na zasadach open source już wcześniej).

Koncern zamierza oczywiście akceptować poprawki i kod zgłaszane przez zewnętrznych developerów - aczkolwiek ASP.Net MVC, Web API oraz Razor pozostaną pełnoprawnymi produktami Microsoftu i będą w pełni wspierane przez koncern.

Więcej informacji znaleźć można w blogu Scotta Guthrie, wiceprezesa Microsoft ds. narzędzi serwerowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200