Microsoft niedługo kupi Skype!

Wartość transakcji to ok. 8,5 mld USD. Plany zakładają, że komunikator Skype zostanie zintegrowany z Windows Phone, systemem Outlook, platformą Lync i konsolą Xbox.

Steve Ballmer, prezes Microsoftu, nie wyklucza, że na bazie rozwiązań Skype nawiązana zostanie szersza współpraca z dostawcami usług telekomunikacyjnych. Planowane jest również wykorzystanie rozwiązań firmy Skype m.in. w marketingu.

Przedstawiciele kierownictwa firm Microsoft i poinformowali o zawarciu wstępnego porozumienia w sprawie fuzji. Wartość transakcji to ok. 8,5 mld USD. Najdroższy zakup w dotychczasowej historii koncernu z Redmond pozwoli na zintegrowanie oferowanych dziś przez Skype rozwiązań komunikacyjnych z wieloma rozwiązaniami rozwijanymi przez Microsoft. Dzięki tej transakcji gigant zyska również dodatkowe źródło dochodów i szeroką bazę klientów - także tych, którzy korzystają z usług Skype z poziomu systemów operacyjnych innych niż Windows i urządzeń przenośnych konkurencyjnych dla Windows Phone.

Skype zintegrowany

Po zamknięciu transakcji Skype zostanie przekształcony w odrębny dział biznesowy Microsoft Skype. Na jego czele stanie Tony Bates, obecny dyrektor generalny zarejestrowanej w Luxemburgu firmy Skype. Według zapowiedzi, będzie on podlegał bezpośrednio Steve’owi Ballmerowi, dyrektorowi generalnemu koncernu z Redmond. Zdaniem przedstawicieli Microsoft, taka struktura organizacyjna obrazuje m.in. duże znaczenie technologii Skype dla realizacji planów biznesowych koncernu. Warunki fuzji zostały zaakceptowane przez rady nadzorcze obu firm. Fuzja ma być zakończona do końca 2011 r.

Microsoft zamierza wykorzystać rozwiązania firmy Skype zarówno w aplikacjach biznesowych, jak i w produktach przeznaczonych na rynek konsumencki. Zgodnie z zapowiedzią, komunikator Skype zostanie zintegrowany m.in. z systemem operacyjnym Windows Phone, rozwiązaniami zaliczanymi do pakietu Outlook, środowiskiem Lync i oprogramowaniem konsoli . Docelowo usługi komunikacji głosowej i rozwiązania wideokonferencyjne będą stanowić naturalne uzupełnienie dla obecnych rozwiązań tekstowych. Przedstawiciele koncernu z Redmond nie wykluczają, że na bazie rozwiązań Skype nawiązana zostanie szersza współpraca z dostawcami usług telekomunikacyjnych. Planowane jest również wykorzystanie rozwiązań firmy Skype w marketingu. Szczegółowe plany w zakresie integracji rozwiązań Skype z poszczególnymi liniami produktowymi Microsoft mają zostać ujawnione po formalnym zamknięciu fuzji.

Nacisk na wieloplatformowość i klientów

Według zapowiedzi - niezależnie od planów dotyczących zakresie integracji z rozwiązaniami Microsoftu - komunikator Skype będzie nadal rozwijany jako samodzielny produkt. Przedstawiciele obu firm mówią, plany obejmują też rozwój komunikatora pod kątem konkurencyjnych platform.


TOP 200