Microsoft niedługo kupi Skype!

"Nasza wizja zakłada, że znane milionom użytkowników z całego świata produkty i usługi Skype będą nadal rozwijane" - zapowiada Steve Ballmer. Podkreśla on również, że pierwotnie plany zakładały nawiązanie strategicznej współpracy ze Skype. W połowie kwietnia, zdecydowano jednak o fuzji, która pozwoli na szeroką integrację rozwiązań technologicznych obu firm. "Zobowiązanie dotyczące wieloplatformowego rozwoju technologii Skype jest fundamentalnym warunkiem transakcji" - dodaje Tony Bates.

Zdaniem analityków, transakcja jest ukierunkowana na rozszerzenie bazy klientów. Eksperci podkreślają bowiem, że Microsoft jest w stanie samodzielnie zbudować rozwiązanie, które mogłoby konkurować z komunikatorem Skype. Wobec tego można spodziewać się, że zapowiedziana fuzja jest po części ruchem obronnym wymierzonym głównie przeciwko firmie Google. Wcześniej mówiło się bowiem, że władze Google byłyby skłonne wykorzystać możliwości komunikatora Skype do rozszerzenia funkcjonalności pakietu Google Docs. Z takiego mariażu miałoby powstać rozwiązanie konkurencyjne wobec oferowanego przez Microsoft, wspierającego pracę zespołową środowiska Lync.

Według danych za II kwartał 2010, z komunikatora Skype korzystało miesięcznie średnio ok. 124 mln użytkowników. Obecnie liczba użytkowników komunikatora sięga ok. 170 mln. Wsparcie ze strony koncernu ma przyczynić się do rozszerzenia zasięgu usług komunikacyjnych Skype. "Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się rozszerzyć zasięg naszych usług na całą planetę. Naszym zdaniem zestaw usług i aplikacji oferowanych przez nas do tej pory powinien być dostępny dla wszystkich bez wyjątku" - twierdzi Tony Bates.

Gdzie dwóch się bije...

Skype powstał w 2003 r. Dwa lata później spółkę kupił koncern eBay. Pierwotne plany kierownictwa tej firmy zakładały m.in. integrację usług głosowych Skype z należącymi do amerykańskiego koncernu serwisami aukcyjnymi. Ostatecznie jednak nie zostały zrealizowane. We wrześniu 2009 eBay sprzedawała 65% udziałów kalifornijskiemu funduszowi inwestycyjnemu Silver Lake Partners. Wartość transakcji wyniosła ok. 2,75 mld USD. Od tej pory na rynku regularnie pojawiały się spekulacje dotyczące dalszych losów firmy. Jako jednego z ważniejszych nabywców spółki wymieniano m.in. Cisco. Niecały rok temu wartość fuzji Cisco i Skype szacowano na 5 mld USD. Jeszcze w ubiegłym tygodniu na rynku mówiło się, że właściciele Skype są bliscy zawarcia porozumienia w sprawie fuzji z koncernami Facebook lub Google.


TOP 200