Michał Boni odchodzi z rządu. Zastąpi go Rafał Trzaskowski

Michał Boni w najnowszym wywiadzie dla "Polityki Ekstra" zadeklarował, że odchodzi z rządu. Dodał, że spróbuje swoich sił w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Więcej szczegółów zostanie podanych na konferencji prasowej o godzinie 11.00. Gazeta Wyborcza spekuluje, że następcą Michała Boniego może zostać Rafał Trzaskowski, specjalizujący się w PE m.in. w sprawach prywatności w sieci.

W skrócie wywiadu z najnowszego wydania "Polityki Ekstra" czytamy, że Michał Boni był gotowy zarówno by pozostać w rządzie, jak i odejść. Uzgodnił jednak z premierem, że wybierze nowe zadania, w tym start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W wywiadzie Boni powiedział m.in. "Latem mówiłem premierowi, że poza nim wszyscy powinni być nowi, i żeby to była ekipa 30-40-latków. Bo musimy odnowić nasz kontrakt ze społeczeństwem. Taki jest sens rządzenia i mądrej polityki".

Nowym ministrem administracji i cyfryzacji został Rafał Trzaskowski. Więcej na ten temat w artykule "Rafał Trzaskowski nowym ministrem administracji i cyfryzacji".

Co osiągnął Michał Boni?

W kwietniu 2012 roku Michał Boni zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji", w którym przedstawił informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz zaprezentował kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w Polsce.

Wśród projektów realizowanych zgodnie z harmonogramem zostały zaliczone m.in.: System Informacyjny Statystyki Publicznej, Platforma Usług Elektronicznych dla Klientów ZUS, Emp@tia - platforma komunikacyjna obszaru zabezpieczenia społecznego, Infrastruktura e-Usług Resortu Finansów. Wśród projektów wymagających korekt założeń projektowych i organizacyjnych znalazły się m.in.: pl.ID, Geoportal 2, Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1), ePUAP 2, budowa i wyposażenie Centrów Powiadamiania Ratunkowego, e-Deklaracje 2, e-Podatki i budowa systemu usług elektronicznych Ministerstwa Sprawiedliwości. Za cel strategiczny programu informatyzacji i cyfryzacji uznano stworzenie do roku 2020 spójnego i efektywnego Systemu Informacyjnego Państwa.

Trudno jednak nie być sceptycznym w stosunku do dokumentu o osiągnięciach opublikowanego przez głównych zainteresowanych. Obiektywne podsumowanie dotyczące osiągnięć i porażek Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w świetle projektów informatycznych opublikujemy jeszcze dziś.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200