Meta pokazała swój pierwszy chip do obsługi aplikacji AI

Korporacja zaprezentowała wczoraj układ scalony Meta Training and Inference Accelerator (w skrócie MTIA). Został zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu aplikacji korzystających ze sztucznej inteligencji.

Grafika: Meta

Chip składa się z wielu działających równolegle bloków obliczeniowych. Zarządza nimi oprogramowania zdolne optymalizować programy obsługujące AI, wykorzystując do tego celu firmowe środowisko programistyczne Meta PyTorch. Meta twierdzi, architektura chipa została tak skonstruowana, aby mogła jak najszybciej obsługiwać aplikacje wykorzystujące algorytmy AI. Chodzi tu głównie o programy analizujące aktywność użytkowników internetu, tak aby mogły jak najlepiej i najszybciej szkolić modele AI. Tym samym Meta dołączyła do innych firm technologicznych, które opracowały już wcześniej niestandardowe chipy do obsługi sztucznej inteligencji.

Według firmy Meta, wziąwszy pod uwagę liczbę wykonywanych operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę na każdy wat pobieranej energii, chip MTIA jest trzy razy wydajniejszy od standardowych układów GPU. Przyznaje też, że podczas obsługiwania bardziej złożonych sieci neuronowych, pozostaje on w tyle za układami GPU. Firma ujawniła, że pracuje już nad kolejną wersją układu, który i pod tym względem dorówna układom GPU.

Zobacz również:

  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Meta żegna się z komunikatorem Workplace
  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu

Meta pokazała w tym samym czasie inny niestandardowy układ scalony, który może bardzo szybko kodować dane wideo. Nosi nazwę Meta Scalable Video Processor (MSVP) i został zaprojektowany w celu wydajniejszej kompresji i dekompresji danych wideo oraz kodowania ich w wielu różnych formatach. Układ MSVP oferuje duże wydajności przy kodowaniu przekazów 4K wyświetlających obrazy z szybkością od 15 do 60 klatek na sekundę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200