Meta miała trudny kwartał. Ograniczy zatrudnianie nowych pracowników

Meta (Facebook) poinformowała, że ograniczy zatrudnienie. Wzrost firmy jest mniejszy, niż oczekiwano, spadają przychody i wycena.

Meta spowolni zatrudnienie / Fot. Marie-Michèle Bouchard, Unsplash.com

Meta spowolni zatrudnienie / Fot. Marie-Michèle Bouchard, Unsplash.com

W komunikacie Meta czytamy: "Regularnie dokonujemy ponownej oceny naszego potencjału talentów, zgodnie z potrzebami biznesowymi. W świetle wytycznych dotyczących wydatków na ten okres, odpowiednio spowalniamy wzrost zatrudnienia". Firma nadal chce "rozwijać siłę roboczą, aby zapewnić, że skupia się na długoterminowym wzroście", ale po prostu będzie robić to wolniej niż planowała.

Sprawdź: Speed Test

Zobacz również:

Na razie Meta nie ma planów związanych ze zwolnieniami, ale spowolnienie zatrudnienia oznacza wyraźną zmianę strategii, która była realizowana w trzech pierwszych miesiącach 2022 r. Na dzień 31 marca br. zatrudnienie w Meta wynosiło 77 805 osób, czyli o 28% więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Obecnie wiemy, że Meta ograniczy lub w niektórych przypadkach wstrzyma zatrudnianie nowych osób, szczególnie na stanowiska średnie i wyższe. Ostatnio wstrzymała również na pewien czas zatrudnianie początkujących inżynierów, którzy dopiero rozpoczynają karierę.

Akcje Meta w ostatnim czasie spadają, podobnie zresztą jak innych technologicznych gigantów. Od początku roku są one o niespełna 40% tańsze. Sama firma jest z kolei wyceniana na 582 mld dol., a przypomnijmy, że w zeszłym roku osiągnęła już wycenę rzędu 1 bln dol.

Meta chce stawiać na metaverse

Meta jest w trakcie zmiany strategii, aby skupiać się bardziej na rozwoju wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Firma stoi jednak w obliczu silnej konkurencji ze strony takich rywali jak TikTok, utraty biznesu w Rosji, trudności w zarabianiu na kluczowych treściach wideo i wyzwań dla swojej działalności reklamowej (zmiany prywatności wprowadzone m.in. przez Apple).

Zobacz: Memy

Perspektywy wzrostu są więc o wiele gorsze niż w zeszłym roku. Mark Zuckerberg, CEO Meta, poinformował, że firma obniży całoroczne wydatki o ok. 3 mld dol. "Po wybuchu Covid-19 nastąpiło przyspieszenie e-commerce, co doprowadziło do nadmiernego wzrostu przychodów, ale teraz widzimy, że ten trend się cofa" - powiedział. "Opierając się na silnym wzroście przychodów, który zaobserwowaliśmy w 2021 r., rozpoczęliśmy szereg wieloletnich planów, aby przyspieszyć niektóre z naszych długoterminowych inwestycji. (...) Ale przy obecnym poziomie rozwoju planujemy teraz spowolnić tempo niektórych inwestycji" - dodał.

Sama strategia jednak się nie zmienia - Meta stawia na metaverse i uważa, że to przyszłość internetu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200