Meta VR: straty na poziomie 13,7 mld dol. w 2022 r.

Reality Labs VR, spółka Meta, która zajmuje się rozwojem metawersu Marka Zuckerberga, wygenerowała w zeszłym roku gigantyczne straty - 13,7 mld dol. To więcej o 3,5 mld dol. niż w 2021 r.

Czy metaverse kiedykolwiek zyska miliony fanów? / Fot. rawpixel, Freepik.com

Czy metaverse kiedykolwiek zyska miliony fanów? / Fot. rawpixel, Freepik.com

Operacje VR nie wyglądają różowo dla Meta, przynajmniej w sensie finansowym. Firma opublikowała sprawozdanie finansowe i wynika z niego, że spółka Reality Labs VR straciła w 2022 r. aż 13,7 mld dolarów.

Meta od lat angażuje spore zasoby ludzkie i fundusze w rozwój oddziału Reality Labs, a przed falą zwolnień właśnie ta spółka zatrudniała aż 17 000 pracowników.

Zobacz również:

  • Rzecznik Mety skazany przez rosyjski sąd na sześć lat więzienia
  • Apple się wygadało - Vision Pro będzie sprzedawany poza USA?
  • Meta będzie znakować szkodliwe treści generowane przez AI

Sprawdź: GPU Z

Meta, kiedy jeszcze nazywała się Facebookiem, przejęła za 2 mld dol. firmę Oculus VR w 2014 r. To wtedy Mark Zuckerberg ogłosił wewnętrznie w strukturach firmy, że skupi się bardziej na rozwoju usług w rzeczywistości rozszerzonej.

Początkowo usługi i aplikacje VR powstawały z myślą o klientach Oculus, którzy kupili dobrej klasy gogle VR i chcieli np. grać w gry VR. Z czasem jednak Facebook zmienił nazwę na Meta, a Zuckerberg ogłosił, że powstanie metaverse.

Meta VR to fatalne wieści dla inwestorów

Spółka Reality Labs, która miała skupić się na metawersum, generuje ogromne straty i na razie inwestorzy nie chcą uwierzyć w wizję Zuckerberga, że wszyscy będą spędzać czas w świecie metaverse.

Susan Li, dyr. finansowa Meta, dodała, że w tym roku należy spodziewać się jeszcze większych strat finansowych, jeśli chodzi o Reality Labs. Dodała przy tym, że metaverse ciągle jest w planach i firma nie rezygnuje ze swojej strategii. "Będziemy nadal znacząco inwestować w ten obszar, biorąc pod uwagę długoterminowe korzyści i możliwości, jakie dostrzegamy" - powiedziała na spotkaniu dla inwestorów.

Zobacz: WeTransfer vs Dropbox

W tym roku Meta planuje wprowadzić na rynek nowy zestaw do rzeczywistości mieszanej (AR), a dodatkowo - co ciekawe - nieoficjalnie mówi się, że podobny sprzęt zaprezentuje Apple. Jest więc szansa, że w 2023 r. doczekamy się ciekawych nowości z segmentu VR/AR.

Zuckerberg również podkreślił, że w tym roku inwestycje w VR i AR będą kontynuowane w ramach Reality Labs. Założyciel Facebooka traktuje to jako długoterminowe plany na rozwój firmy i rozumie, że póki co tworzenie metawersum będzie przynosić duże straty. "Żaden z dotychczasowych sygnałów nie sugeruje, że powinniśmy zmienić długoterminową strategię Reality Labs" - mówił.

Obecnie Meta ogłosiła plan, że postawi w tym roku na "wydajność". Firma ma zamiar zoptymalizować procesy decyzyjne i działania, aby było "mniej mówienia, więcej robienia". Jednocześnie w listopadzie ub.r. przeprowadziła masowe zwolnienia i pracę straciło ok. 11 000 osób.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200