Mendix: rozwiązania low-code staną się ważniejsze niż kiedykolwiek

Kiedy wiele badań próbuje określić jaki jest najpopularniejszy język programowania na świecie, Mendix przekonuje, że nie należy zapominać o rozwiązaniach low-code, które są czarnym koniem takich zestawień.

Low-code podbija rynek / Fot. Lookstudio, Freepik

Low-code podbija rynek / Fot. Lookstudio, Freepik

Z danych Mendix wynika, że ponad dwie trzecie (69%) firm zwiększyło już wykorzystanie rozwiązań low-code do tego stopnia, że jest to dla nich podstawowa technologia. Z kolei 10% twierdzi, że low-code jest już dla nich podstawą działalności.

Nie brakuje też przedsiębiorstw, które przekonują, że gdyby nie platformy niskokodowe, w trudnych latach pandemicznych (2020 - 2021) wypadałyby z biznesu, bo musiały szybko się dostosować do zmieniających realiów (m.in. boom w e-commerce), a nie miały wysokich budżetów ani specjalistów IT.

Zobacz również:

  • Potencjał niskiego kodu

Sprawdź: 618851999

W ostatnich latach zaufanie do technologii low-code wyraźnie wzrosło i jak przekonuje Mendix, obecnie ok. dwie na pięć organizacji stosuje te rozwiązania do tworzenia kluczowych rozwiązań technologicznych. Patrząc w przyszłość, duża część firm spodziewa się większego zaangażowania w rozwój oprogramowania, co spowodowałoby dalszy wzrost zainteresowania platformami low-code.

Gartner widzi przyszłość w low-code

Firma Gartner prognozuje, że do 2025 r. aż 70% aplikacji biznesowych będzie opierać się na rozwiązaniach low-code, podczas gdy w 2020 r. było to jeszcze 25%.

Korzyści można dostrzec w szerokim spektrum branż, w tym w fintech i insurtech. Sektory publiczne twierdzą zaś, że za sprawą low-code mają "ulepszone, scentralizowane i ustandaryzowane uwierzytelnianie tożsamości obywateli; lepszy dostęp do usług; oraz lepsze planowanie i zarządzanie budżetem i zasobami fizycznymi", podczas gdy wielu sprzedawców detalicznych twierdzi, że duża część ich sukcesu w dostosowaniu się do zakupów w sklepach cyfrowych i handlu elektronicznego to zasługa właśnie low-code.

Zobacz: Devil Torrent

Tim Srock, dyrektor generalny Mendix, uważa, że "obecnie cyfryzacja operacji i kontakt z klientami i pracownikami za pośrednictwem różnych modalności i punktów styku ma absolutnie kluczowe znaczenie". Platforma low-code zapewnia firmom dodatkową elastyczność, umożliwiając szybsze opracowywanie, łatwiejszą automatyzację i możliwość drastycznego obniżenia kosztów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200