Mediakonwertery

Koszty

Administratora sieci interesują koszty związane z rozwojem lub przekształceniem sieci. Wielka zaleta mediakonwerterów wynika tu z faktu, że przy transformowaniu sieci na postać FTTO lub FTTD (Fiber To The Desk) ich zastosowanie umożliwia dalsze funkcjonowanie zainstalowanego sprzętu sieciowego. Innymi słowy karty sieciowe, koncentratory i przełączniki, wyposażone w porty przystosowane do skrętek, nie muszą być wymieniane. Za użyciem mediakonwerterów przemawia rzecz jasna powszechność urządzeń wyposażonych w interfejsy miedziane – znajdują się w ofercie każdego liczącego się producenta.

Wspomniany sprzęt, a zwłaszcza centralne systemy przełączające, oparte na technologii miedzianej, są już stosunkowo tanie. Natomiast ceny urządzeń wyposażonych w porty światłowodowe są wciąż dosyć wysokie. Zastosowanie konwerterów mediów obniża cenę instalacji, a co ważniejsze umożliwia wykorzystanie efektu skali. Oznacza to, że są one szczególnie korzystną opcją dla dużych firm. W konsekwencji koszt konwersji portu miedzianego na optyczny jest niższy niż zakupu aktywnego portu światłowodowego. Przy instalowaniu dużej liczby portów światłowodowych dobrze jest skorzystać z zewnętrznych, wieloportowych systemów konwerterów mediów przystosowanych do montażu w szafie.

Montaż

Użytkownicy mają do wyboru różne wersje mediakonwerterów. Najczęściej są to tzw. czarne skrzynki z zewnętrznym zasilaczem wtykowym. Charakteryzują się one łatwą i szybką instalacją.

W dużych systemach sieciowych, a zwłaszcza w centralnych punktach dystrybucyjnych zachodzi czasem potrzeba konwersji połączeń. W takich przypadkach stosuje się modularne systemy mediakonwerterów. Mogą one być montowane w urządzeniach rozdzielczych. W tych systemach znaleźć można zarówno moduły dla sieci LAN, WAN, jak i dla interfejsów telekomunikacyjnych i przemysłowych. Mediakonwertery modularne oparto na obudowach 19" o wysokościach 3 HU i 1 HU. Można stosować różne kombinacje modułów i wymieniać je na gorąco. Inną bardzo ważną cechę takich systemów jest możliwość ich kontroli za pośrednictwem zintegrowanego agenta SNMP.

Na rynku znajdują się także mediakonwertery wieloportowe, szczególnie przydatne przy wdrażaniu koncepcji FTTO dla Ethernetu i Fast Ethernetu, o czym była już mowa. Są one nie tylko ergonomiczne, ale i ekonomiczne.

Aplikacje przemysłowe

Sieci informatyczne są coraz częściej wykorzystywane w przemyśle. Systemy sterowania maszynami oraz instalacje przemysłowe mają już interfejsy Ethernet i Fast Ethernet. Światłowody w środowiskach produkcyjnych również ujawniają swoje ważne zalety: odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, izolację galwaniczną, niezawodność i możliwości transmisji na duże odległości. I tu znajduje zastosowanie konwersja mediów. Jednak obszar zastosowań mediakonwerterów w tych środowiskach różni się zasadniczo od ich wykorzystania w środowisku biurowym, czyli w klasycznych sieciach. Stosowane tu konwertery mediów powinny być odporne na czynniki zewnętrzne i wyjątkowo niezawodne.

Konwersja transparentna

Przy integracji sieci lokalnych i rozległych nabiera znaczenia konwersja LAN/WAN. Przyłączanie sieci lokalnych przedsiębiorstw do sieci metropolitalnych to także pole do popisu dla producentów transparentnych konwerterów mediów. Transparentne mediakonwertery zapewniają protokołowo migrację z lokalnych światłowodów wielomodowych na jednomodowe. Protokołami, które można poddać konwersji, są: Ethernet, Gigabit Ethernet, FDDI, ATM (OC-3/OC-12), ESCON i Fibre Channel. Przy wyborze takich konwerterów użytkownik powinien określić parametry optyczne, jak: długość fali, budżet optyczny, przyłącza oraz szerokość pasma. Dzisiaj już można połączyć częściowe sieci gigabitowe odległe od siebie o 70 km bez użycia wzmacniaczy optycznych.

Wnioski

Sieciowa ekspansja mediakonwerterów rozpoczęła się stosunkowo niedawno, lecz już widać jej owoce. Urządzenia te zapewniają łatwą migrację na nowe technologie, elastyczność instalacji, a także – to może najważniejsze- przynoszą niemałe oszczędności. Sieć z mediakonwerterami może być nawet o 30 proc. tańsza od ekwiwalentnej sieci światłowodowej.


TOP 200