Macierze NAS dla biznesu

Urządzenia NAS powinny być podłączone do naszej sieci przez kabel Ethernet, a macierze instalowane z myślą o biznesie powinny oferować dwa interfejsy Gigabit Ethernet. Wykorzystamy je w konfiguracji fail-over, zmniejszając ryzyko awarii - gdy jeden z kabli Ethernet straci sygnał, drugi przejmie połączenie. Można też zagregować połączenia, by zwiększyć przepustowość, albo równoważyć obciążenie sieci.

Backup i cloud storage

Kiedy używamy NAS do przechowywania danych musimy wziąć pod uwagę backup. Jeśli robimy kopie zapasowe naszych danych z komputerów na macierzy NAS, możemy uznać że jesteśmy chronieni - NAS ma przecież redundantne dyski (RAID). Nie do końca tak jest - gdy nasze dane mają dużą wartość, musimy wziąć pod uwagę kradzież urządzenia, pożar lub zalanie, i zabezpieczyć się także na taką ewentualność.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Polecamy Praktyczne porady dla administratorów na 2012 rok

Najprostszym wariantem backupu jest podłączenie pamięci USB do macierzy NAS i przekopiowanie znajdujących się na pamięci istotnych dla naszego biznesu plików i folderów. Niemal wszystkie urządzenia NAS posiadają porty USB, a większość ma także porty eSATA. Niektóre mają wygodne przyciski na przednim panelu - do zautomatyzowania tworzenia w ten sposób kopii zapasowych. Jeśli jednak musimy skopiować terabajty danych, to użycie do tego celu podłączanej pamięci USB będzie najgorszym ze sposobów.

Jeszcze niedawno, myśląc o kopiach zapasowych, rozglądalibyśmy się za programowym rozwiązaniem, które obsługiwało regularny backup naszych danych na taśmę. Napędy taśmowe wcale nie odeszły do lamusa, jednak dzisiaj backup disk-to-disk jest w segmencie MSP oczywistym wyborem. Stworzenie takiego rozwiązania będzie wymagało użycia dwóch macierzy NAS, które będą się synchronizowały.

Polecamy Pięć technologii open source na rok 2012

Wiele urządzeń NAS do replikacji wykorzystują protokół rsync. Pozwala on synchronizować pliki automatycznie na drugie urządzenie. Zamiast za każdym razem replikować wszystkie dane, rsync kopiuje tylko zmiany lub różnice, co minimalizuje zużycie pasma i czas kopiowania. Dlatego rsync jest bardzo dobrym sposobem do backupu z NAS, choć są firmowe rozwiązania łatwiejsze w konfiguracji - ustawienie w nich tworzenia kopii zapasowych to chwila nawet dla niezbyt biegłego technicznie użytkownika. Bywa że oferowane rozwiązanie pozwala dodatkowo zarządzać kilkoma urządzeniami NAS z jednego interfejsu webowego i dokonywać replikacji opartej na wielu lokalizacjach.

Kolejną sposobem robienia backupu z NAS będzie użycie oprogramowania, które kopiuje dane z urządzenia do chmury w ramach usługi cloud storage. Zwykle ta usługa jest dostępna na zasadach abonamentu z miesięczną opłatą, której wysokość zależy od ilości pamięci do wykorzystania w chmurze. Prywatność naszych danych powinna być chroniona w chmurze przez szyfrowanie i odpowiednie reguły bezpieczeństwa. Niektórzy producenci oferują własne rozwiązania cloud storage, a inni proponują backup do niezależnych dostawców cloud computing.

Funkcje zaawansowane

iSCSI (Internet Small Computer System Interface) to rozwiązanie warte uwagi w przypadku małego biznesu. Jeśli nawet nie potrzebujemy go dzisiaj, to już w niedalekiej przyszłości docenimy jego elastyczność. Z grubsza rzecz biorąc, iSCSI daje serwerowi wrażenie że ma on lokalnie dołączoną pamięć masową, podczas gdy pamięć ta funkcjonuje poza NAS. Jest to świetny sposób na skonsolidowanie pamięci w ramach jednej lokalizacji i jednoczesne zapewnienie serwerowi webowemu albo bazodanowemu wymaganej "lokalnej" pamięci.

Funkcją przydatną w środowisku Windows jest integracja z Active Directory. Dzięki użyciu usług katalogowych Microsoftu możemy skorzystać w NAS z zabezpieczeń dostępu na poziomie plików. Możemy wtedy ustawić ochronę pewnych obszarów i katalogów, opartą na grupach, do których nalezą pracownicy.

Monitoring zasilaczy UPS (Uninterruptible Power Supply) nie jest czymś typowym dla małego biznesu, jednak warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu. Większość nowszych UPS ma porty USB pozwalające podłączyć je bezpośrednio do NAS. Dzięki UPS zapewnimy urządzeniu NAS nie tylko awaryjne zasilanie z baterii (co jest koniecznością), ale także wyłączenie pod pełną kontrolą, gdy przerwa w dopływie prądu zbytnio się przeciągnie.

Oprócz chmury słowem odmienianym przez wszystkie przypadki jest wirtualizacja. O ile większe firmy mogą używać macierzy NAS do przechowywania obrazów wirtualnych serwerów, o tyle w mniejszych firmach nie będzie to miało raczej zastosowania.

Wszystko oprócz gotowania

Funkcjonalność macierzy wykracza daleko poza zwykłą zdolność przechowywania danych. Wśród wielu zastosowań można wymienić możliwość automatycznego gromadzenia zapisów z kamer IP w monitoringu wideo, mobilne aplikacje pozwalające na dostęp do danych ze smarfonów i tabletów, serwery multimedialne oferujące dostęp do zdjęć, muzyki i filmów.

Oprócz aplikacji dostępnych "z pudełka" można zainstalować kolejne - pobrane z internetu - takie jak np. downloadery BitTorrent, serwery e-mail czy narzędzia do zarządzania treściami serwisów www i blogów.

Polecamy 5x NAS dla małej firmy

Trzeba jednak pamiętać, że chociaż wiele dodatkowych funkcji może być atrakcyjnym uzupełnieniem, to producenci powinni przede wszystkim skupiać się na doskonaleniu technologii składowania danych i ich zabezpieczania. W urządzeniu, które jest oferowane do zastosowań biznesowych zbędnym dodatkiem będzie wbudowany serwer multimediów. Lepiej gdy pozostawi się to jako opcję - do pobrania.


TOP 200