Lubuscy informatycy rozmawiali o open source i zaufanym profilu

W dniach 9-10 czerwca br. w Łagowie Lubuskim odbył się organizowany przez Szczeciński Park Naukowo- Technologiczny II Lubuski Konwent Informatyków. Dyskutowali oni oni m.in. o zaletach i wadach wykorzystania oprogramowania open source w administracji publicznej, neutralności technologicznej, wirtualnej infrastrukturze, a także nowo wdrożonym zaufanym profilu.

Pod hasłem "Trendy w zarządzaniu administracją publiczną" odbył się w Łagowie II Lubuski Konwent Informatyków. Zakładana tematyka tegorocznego spotkania związana z wirtualizacją, open source i cloud computing nie budziła jednak tylu emocji, co nowa usługa wprowadzona przez MSWiA. Powodem było nałożenie się daty Konwentu z dniem uruchomienia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Dlatego zarówno podczas prezentacji, jak i w kuluarach głównym tematem była usługa ministerstwa.

Rozmowę o elektronicznej administracji rozpoczął prezes Szczecińskiego Parku Naukowo- Technologicznego - Grzegorz Fiuk, aktualizując informacje i przedstawiając zmiany w dotychczasowych systemach administracji publicznej takich jak: PL.ID, Międzyresortowy Operator Systemów Teleinformatycznych, Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika oraz ePUAP.

Zobacz również:

  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery
  • Rząd Wielkiej Brytanii zorganizuje w listopadzie globalny szczyt AI

Drugiego dnia Konwentu o Profilu Zaufanym i innych przedsięwzięciach ministerstwa mówił Mariusz Grajek- zastępca dyrektora Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Grajek zauważył, że zaufany profil ma de facto charakter przejściowy. Gdy wprowadzone zostaną dowody osobiste umożliwiające składanie podpisu elektronicznego zaufany profil będzie tracił na popularności. Do tego czasu należy jednak promować to rozwiązanie, aby przyzwyczaić obywateli do korzystania z usług drogą elektroniczną- tłumaczył.

Jedną z najlepiej ocenionych przez uczestników prezentacji było wystąpienie Dariusza Przybylskiego z Urzędu Gminy i Miasta Goleniów, który zaprezentował zintegrowany system ochrony sieci firmowej oparty na rozwiązaniu open source wykorzystywany w gminie Goleniów. Przybylski w 2004 roku rozpoczął wdrażanie autorskiego rozwiązania, opierając całą politykę bezpieczeństwa informatycznego na wolnym oprogramowaniu. Przez kolejne lata dopracowywał system, dodawał elementy i rozszerzał funkcjonalności, tworząc w ten sposób stabilne, kompleksowe i szyte na miarę rozwiązanie.

Spotkanie przedstawicieli lubuskich urzędów było też okazją do zaprezentowania sposobu komunikacji pomiędzy partnerami projektu Lubuski e-Urząd. Drugiego dnia Konwentu podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zobaczyć na żywo pokaz funkcjonalności i metody zarządzania wirtualną infrastrukturą, rozwiązania VMware i sposoby rozwiązywania najczęstszych problemów w sieci komputerowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200