Liderzy Informatyki nagrodzeni za dojrzałość

W sektorze użyteczności publicznej do rywalizacji przystąpiły: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawa, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zwycięstwo w finale przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawa za aplikację kartograficzną na tablety z informacjami o wszystkich elementach infrastruktury miejskiej oraz system zarządzania transportem. Zdaniem Adama Chwieduka, członka zarządu MPWiK w Warszawie spokojnie można pić wodę z kranu, a proces jej produkcji składa się z wielu procesów biznesowych, w których technologie bardzo pomagają. Wskazując na praktyczne zastosowanie nagrodzonego systemu powiedział, że umożliwia prawie natychmiastowe znalezienie awarii wodociągów i jej naprawę.

Wprowadzając słuchaczy do kolejnej kategorii – czyli służby zdrowia, redaktor Tomasz Bitner wspomniał założyciela IDG, zmarłego w marcu tego roku Patricka McGoverna, który wraz z żoną Lori był również w 2000 r. fundatorem Instytutu Badań nad Mózgiem. Była to największa na świecie jednorazowa, prywatna dotacja na cele naukowe, wynosząca 350 mln dolarów.

W finale konkursu znalazły się: Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Biegańskiego w Grudziądzu, Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu i Szpital Wojewódzki im. dr. Rydygiera w Suwałkach. Tytuł Lidera Informatyki zdobył Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Biegańskiego w Grudziądzu za hybrydowe sale operacyjne do kardiochirurgii i system zarządzania lekami, czyli dwa projekty, które zwieńczyły całą informatyzację szpitala. Redaktor Tomasz Bitner zaznaczył, że w tej kategorii Jury stanęło przed szczególnie trudnym wyborem, bo każdy z nominowanych szpitali dzięki technologiom rozwiązał zupełnie inny problem, ale wszyscy osiągnęły duży sukces. - „Zazdrościmy Państwu, że wy na co dzień pracujecie w otoczeniu inteligentnych technologii – przyznał dyrektor szpitala Marek Nowak – my nie mieliśmy czasu na ewolucję, musieliśmy się przesiąść z wielbłąda na odrzutowiec – a zawdzięczam to zdeterminowanemu działowi informatyki, a miałem szczęścia do zatrudnienia ludzi ze skromnością ukierunkowanych na sukces." Zaznaczył, że najwyższą wartością wdrożenia jest bezpieczeństwo pacjentów.

W tegorocznym konkursie po raz pierwszy Jury przyznało również nagrodę w kategorii Data&Information Master. Wśród nominowanych znaleźli się: ING Bank Śląski, OSTC oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Tytuł Lidera przypadł OSTC, a specjalną nagrodę od partnera kategorii - firmy PILAB otrzymał ING Bank Śląski.

Jury konkursowe zdecydowało się w ty roku nie przyznawać tytułu Lidera w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło firmie Stanusch Technologies.

Aż cztery specjalne nagrody przyznało Ministerstwo Gospodarki. Ich laureatami zostali:

Meritum Bank za to, że jako pierwsza instytucja finansowa wprowadził bankowość głosową. Meritum Bank współpracuje z lokalnymi (trójmiejskimi) firmami informatycznymi, mając do wyboru rozwiązania z całego świata, wybiera polskie (Ivona).

Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście za kompleksowy, wpływający na całość procesów biznesowych organizacji projekt integrujący różne moduły, zrealizowany przez spółkę Skarbu Państwa. Port-Integrator spina kilkanaście baz danych. Projekt zrealizowany własnym sumptem, w ramach organizacji. Posiada intuicyjny dla użytkownika interfejs kafelkowy. Z systemu korzystają wszyscy pracownicy firmy – od strażaków i osób sprzątających teren portu aż po zarząd.

Empik Sp. z o.o. za mobilnego sprzedawcę. Wdrożenie nowatorskiego rozwiązania mającego zwiększyć satysfakcję klientów poprzez: indywidualną obsługę, szybsze doradztwo i wyszukiwanie informacji bez podchodzenia do komputera, przyjęcie płatności bez stania w kolejce do kasy.

FREE EN za prognozę mocy czynnej. Zdalne w sposób on-line wyeliminowanie / zminimalizowanie zjawiska energetycznego: Przekroczenia Mocy Czynnej. FreeEn świadczy kompleksową usługę wspierającą proces zarządzania mediami w firmie polegającej na wykorzystaniu własnej aplikacji informatycznej, która zdalnie odczytuje dane z urządzeń pomiarowych, kontroluje proces zużycia energii, gazu, wody i wspiera procedurę zakupu energii oraz zmianę sprzedawcy energii.

Współautorzy sukcesu

Jak co roku ogłoszenie wyników konkursu poprzedził Kongres Liderów Informatyki. Obie imprezy nie mogłyby się odbyć bez partnerów i sponsorów, którymi w tym roku byli: Partnerzy Kongresu: 7N, Fujitsu, HP, Intel, Samsung; Mecenasi: Accenture, Dimension Data, Sponsor kategorii Bankowość i Finanse: EMC2, Partnerzy kategorii specjalnej Data&Information Master: PILAB, A.T. Kearney, Partner merytoryczny: Integrated Solutions, Złoty partner: IFS, współpraca: Findwise, XPLUS.

W IDG za organizację i oprawę kongresu oraz Gali, odpowiadali Magdalena Szczodrońska i Łukasz Grabczyński, a w całym przedsięwzięciu jak co roku uczestniczył również zespól redakcyjny Computerworld Polska i CIO, a także pracownicy pozostałych działów IDG. Już w chwilę po zakończeniu Gali przystępujemy do organizacji następnej edycji konkursu.

A zatem do zobaczenia za rok!


TOP 200